PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeské divadlo zve na Popelku. Těšit se můžete i na mix Shakespeara a Radiohead

Jihočeské divadlo zve na Popelku. Těšit se můžete i na mix Shakespeara a Radiohead

Pátek, 03.02.2023 / článek

 

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zve diváky Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích v sobotu 4. února od 19 hodin do budějovického DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. A to není vše, co si divadlo na jarní sezonu přichystalo. 

Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Popelky Petr Zuska, který k jejímu nastudování uvedl: „Doufám, že se velkým i malým divákům otiskne do duše obraz, na který se ve vzpomínkách ještě rádi podívají.“ Balet Popelka uvádí divadlo s orchestrem opery Jihočeského divadla v hudebním nastudování a pod dirigentským vedením šéfdirigenta Davida Švece.

Nevinný, tak se jmenuje špionážní thriller Iana McEwana v adaptaci Simony Petrů a v režii Adama Steinbauera. Pro režiséra se jedná o první spolupráci se souborem činohry.
Tragická lovestory z poválečného Berlína je inspirována skutečnou událostí. Jihočeské divadlo ji uvádí v české premiéře v pátek 10. února na Studiové scéně Na Půdě. V této sezóně naváže Adam Steinbauer spoluprací s Malým divadlem, kde připravuje titul O papouškovi, který hledal domov.

V úterý 21. února přistoupí do pomyslného vlakového „Kupé Na Půdě“ k moderátorům Karlu Krautgartnerovi a Pavlu Pláteníkovi dva hosté. Na červenou koženkovou sedačku usedne českobudějovická rodačka novinářka a spisovatelka Markéta Lukášková a populární pekař a cukrář Josef Maršálek.

Carmina Burana
Carla Orffa a Kytice Bohuslava Martinů, koncertní provedení dvou strhujících kantát, jejichž vznik je datován rokem 1937, sehraje soubor divadla pouze dvakrát - 2. a 4. března v DK Metropol. V hudebním nastudování a pod taktovkou dirigenta Davida Švece se divákům představí sbor a orchestr opery Jihočeského divadla a dětský pěvecký sbor Canzonetta.

7. března přivítá divadlo v DK Metropol milé hosty. Soubor baletu Národního divadla v Brně přijede do Českých Budějovic s představením Radio and Juliet. Choreograf Edward Clug namíchal uhrančivý scénický koktejl ze skvělých, zdánlivě nesourodých ingrediencí – Shakespeare, hudba rockové kapely Radiohead a současný balet. Výsledkem je strhující inscenace, kterou divadelní kritici nominovali na Cenu Divadelních novin a jejíž kouzlo oceňuje nejen mladá generace diváků.

Věra Hlaváčková se představí v hlavní roli Leni. Hru o fiktivním setkání dvou skutečných lidí, „Hitlerovy dvorní režisérky“ Leni Riefenstahl a slavného amerického moderátora Johnnyho Carsona v nejsledovanější talkshow Ameriky připravuje režisér Radovan Lipus. V roli Carsona mohou diváci na Studiové scéně Na Půdě od 10. března vidět Tomáše Kobra.

Malé divadlo se vydává na zájezdy v rámci Festivalu Zavěšené vstupenky a v rámci stejného festivalu vítá na svém jevišti hosty. 12. března si nenechte ujít představení Šípková Růženka Divadla Drak z Hradce Králové.

Ateliér 3D bude stejně jako v loňském roce hostit na jevištích Jihočeského divadla Přehlídku mladého divadla sTYLem. Krajská přehlídka mladého divadla s postupem do národního kola v Ústí nad Orlicí (Mladá scéna) či Písku (Šrámkův Písek) bude letos o den delší a uskuteční se ve dnech 24. až 26. března. Více o programu najdete na webu Jihočeského divadla

Foto: Serghei Gherciu


Autor: -i, dap-