PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nejstarší žijící herečka miluje jižní Čechy, nenávidí války a světu přeje lásku a mír

Nejstarší žijící herečka miluje jižní Čechy, nenávidí války a světu přeje lásku a mír

Čtvrtek, 01.12.2022 / článek + video

 

Letos v dubnu oslavila své 100. narozeniny nejstarší česká herečka, režisérka a pedagožka Alexandra Myšková, dáma vyznávající svět bez válek a lásku mezi lidmi i v čase míru, oceněná Řádem krále Haralda V., a to za přínos norské a evropské kultuře. Má podpisy od Tomáše Garrigue Masaryka i Václava Havla a Kulturne.com s ní pohovořilo. Tak nějak o životě.  

Měli jsme to potěšení a čest si s ní popovídat o časech první republiky a prezidentovi Masarykovi, o cestě a působení na divadle u nás i v Norsku, o Václavovi Havlovi i o hudbě. Oproti bulváru nemáme potřebu vyptávat se na její první manželství s pohádkovým princem Miloslavem, ztvárněným v Pyšné princezně Vladimírem Rážem, ani jinak se hrabat v soukromí, jako nejmenovaný plátek (v mnoha „faktech“ jsoucí mimo).

Tato neskutečně bystrá a noblesní, místem setkání a jejího domova u nás vlastně princezna, není nikterak pyšná a ve své útulné zámecké komnatě si přes svůj věk našla čas na příjemný rozhovor i na další milá následující setkání.

Základní momenty úžasného vyprávění a mnoha vzpomínek (záznam zvuku byl na mobil, takže kvalita je nižší, obsah přesto autenticky mimořádně zajímavý a doplněný souvisejícími fotografiemi), je dostupný zde.

A další nepublikované fragmenty z příjemného posezení, kde například recitujeme v originále Puškina, bavíme se u našeho domácího závinu - donesli jsme zeleninový i poctivý jablkový, o jazzu i o prznění klasiky, o COVIDU a očkování, o chmurné vizi budoucnost atd., pak najdete zde.


Fotografie


Autor: Petr Hejna