PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Vánoční výstavy zaplnily jihočeské galerie. Podíváte se do zahraničí i na staré zvyky

Vánoční výstavy zaplnily jihočeské galerie. Podíváte se do zahraničí i na staré zvyky

Pondělí, 28.11.2022 / článek

 

V jihočeských galeriích začaly tradiční vánoční výstavy. V táborské Galerii 140 se návštěvník například podívá, jak vypadají vánoční svátky v Evropě, v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích se vrátí o několik desítek či stovek let a v Muzeu Jindřichohradecka se koná výstava betlémů Ilony Klawitter. 

S letošní vánoční výstavou se v táborské Galerii 140 podíváte, jak slaví vánoční svátky jinde po Evropě. Návštěvníci se například dozví, kde naděluje Befana, jakou roli ve Švédsku zastává kozel, nebo kde si vaří švestkovou polévku. Součástí výstavy je také Strom splněných přání pro děti ze sociálně slabých rodin. Přání můžete vybrat přímo v Galerii 140, nebo na webových stránkách města Tábor (taborcz.eu) v sekci Nepřehlédněte. Příjem dárků probíhá do 18. prosince.

V neděli 11. prosince se od 10 do 16 hodin uskuteční zdobení perníčků s Věrou Melicharovou, v pondělí 12. prosince od 10 do 16 hodin netradiční výroba papírových ozdob s Janou Zimčíkovou. V sobotu 17. prosince se od 10.30 hodin a ve 14 hodin koná povídání o adventních a vánočních zvycích. Výstava potrvá do 7. ledna. 

Muzeum Jindřichohradecka láká na výstavu betlémů Ilony Klawitter, která se koná do 6. ledna v kostele sv. Jana Křtitele ve Štítného ulici. K vidění budou i voskové miniatury Jana Bondry. Tradičně muzeum nabízí možnost zhlédnout výstavu jihočeských betlémů, včetně Krýzových jesliček. 

Andělský zpěv slyšeli, do Betléma běželi. Tak se jmenuje rozsáhlá vánoční výstava v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Ve vánoční výstavě se divák přenese do dob našich předků a připomene si, jak se vánoční svátky slavily hlavně na venkově. K výstavě je připraven také bohatý doprovodný program.

„Na výstavě se dozvíte spoustu zajímavostí o vánočním zvykosloví, tradičních adventních obchůzkách i o předmětech, které už většinou najdeme jen zapomenuté na starých půdách,“ přibližuje garant výstavy Václav Holas.

Pro naše předky mělo období Vánoc poněkud odlišný význam. Dříve advent představoval dobu, kdy se lidé ve svých životech skutečně zastavili a shon nahradilo očekávání zázraků, které měly Vánoce přinést. Vyvolat v lidech podobné pocity je i jedním z cílů naší výstavy. Ukazujeme, že advent a Vánoce nejsou jen o dárcích, Mikulášovi a Ježíškovi, ale že se k tomuto období váží i různé tradice z oblasti stravování, hudby, věštění nebo zdobení našich domovů.

Všechny tyto zvyklosti představuje Jihočeské muzeum ve čtrnácti tematických okruzích. Každé téma přibližuje za pomoci sbírkových předmětů, jejichž obdobu každý nalezne i u sebe doma. Výstavní panely pak doplňují ilustrace Nely Korbelové, která je vytvořila speciálně pro tuto výstavu.

V hlavním sále navozuje muzeum idylu staročeských Vánoc, kterou dodnes mají mnozí z nás spojenou s představou krajiny zasypané sněhem a dětskými radovánkami. Dlužno říci, že lidé v tomto období nemysleli pouze na sebe. Právě o Vánocích často přilepšovali i domácím zvířatům, která jim zase na oplátku měla pomoci uhodnout, co je čeká v budoucnosti. Právě proto najdou děti v expozici mj. kurník, na který si budou moci zaklepat a vyzkoušet, zda se jim podle tradice ozve slepice či kohout. Mezi další unikáty výstavy patří například pohyblivý betlém, který speciálně pro výstavu ošetřili a opravili konzervátoři Jihočeského muzea, nebo vzácné rorátní svíce.

Doprovodný program k výstavě najdete ZDE. Ve čtvrtek 1. prosince od 18 hodin se pak koná vánoční koncert Konzervatoře České Budějovice. Ve čtvrtek 15. prosince od 18 hodin se uskuteční tradiční zpívání vánočních koled na schodech muzea s Jihočeským souborem písní a tanců Úsvit. Texty koled budou k dispozici v muzeu.


Fotografie


Autor: David Peltán