PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborská Noc literatury přinesla silné osudy a velké příběhy

Táborská Noc literatury přinesla silné osudy a velké příběhy

Pondělí, 09.01.2023 / fotoreport + článek

 

Člověk se může považovat za velkého čtenáře, může přečíst ročně desítky nebo možná i stovky knih. Může mít dojem, že je svět literatury jednou z molekul jeho vlastního světa, ale nikdy do něj nepronikne stoprocentně. Vždycky se najde knížka, která mu v tom extrémním množství unikne, vždycky se najde autor, který ho mine, vždycky se najde nový žánr nebo jeho podskupina, který ho může překvapit, pokud mu to dovolí. A právě proto je tu Noc literatury. Pojďme si zavzpomínat na tu, dnes už loňskou.

Noc literatury je celorepublikový projekt, který si klade za cíl představit čtenářům současnou literaturu, její rozmanitost, hravost a různorodost. A aby svému cíli dostál, zaměřuje se nejen na literaturu českou, ale na tu překladovou, protože právě kvalitní a jazykově bohaté překlady, dělají knihy zahraniční produkce tím, co je pro nás zajímavé, atraktivní a kde se má možnost projevit zručnost a hravost tuzemských překladatelů.

Ani Tábor, jakožto město, kde kultura skutečně žije, nezůstal ani loni pozadu. Na pěti různorodých místech se táborským představilo pět skvělých děl současné literatury. Ve Výběru si mohli cestující světem literatur poslechnout ukázku z humoristického románu Klíč irského spisovatele Máirtína Ó Cadhaina, v Divadle Oskara Nedbala zazněly povídky ukrajinského autora Artema Čecha, bistro Výkvět ovládl Led, který si za svůj skvělý překlad vysloužil letošní cenu Magnesia Litera, v Husitském muzeu se zas vzpomínalo na krásnou africkou čarodějku Titubu a její život v nelehkých dobách otroctví a v kavárně Coffee and Tee jsme měli možnost nahlédnout do hlavy praktické lékařky, osudů jejích pacientů a toho, že bez vtipu a nadsázky se žádné povolání, kde musíte jednat s lidmi, zkrátka a dobře neobejde.

Výběr textů byl, stejně jako v předešlých ročnících, opravdu bohatý. Každý čtenář si během cesty po starém městě táborském rozhodně našel tu svoji knihu, která ho oslovila ať už svým námětem, hlavním hrdinou, pestrým jazykem, nebo prostředím, do kterého je daný děj zasazen. Snad jste si i vy během Noci literatury našli knížku, která vás zaujala a která vám bude dělat příjemnou společnost. Snad iletošní rok přinese spoustu literárních doporučení a skvělých knih.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

The Gangnails se po 10 letech vrátí do Orionu

Po více než deseti letech se v sobotu 4. února do táborského Orionu vrátí punk-rock´a´billy kapela The Gangnails. Pamětníci si vzpomenou na divoké koncerty z let 2006–2012, kdy právě v klubu Orion kapela pravidelně vystupovala. Od té doby došlo na drobné změny v sestavě a na konci roku 2020 vydání desky Rolling Tunes!, kde opět vystřihli osobitý energický mix punku, rockabilly a špinavého padesátkového rock’n’rollu. The Gangnails se za dvacet let své existence vypracovali v jednu z nejpopulárnějších žánrových kapel v ČR. Večer otevře ve 20 hodin rock´n´roll mlátička Garage Rattlesnakes z Klatov.Předprodej vstupenek je ZDE, na místě budou lístky za 200 Kč. Celková kapacita klubu je nastavena na 100 návstěvníků. FCB událost je ZDE. (ro)
 

Související články

 

 
Kultura dnes


The Gangnails + Garage Rattlesnakes

Hudba / koncert / punk - rock - rock´n´roll
MC Orion Tábor
04.02.2023 od 19:30 hod.

 

Fousatej Hat

Hudba / koncert
MC Fabrika, Jeronýmova 6, Č. Budějovice
04.02.2023 od 20:00 hod.

 

Kurz - Kabelka bez jehlic a nití

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
04.02.2023 od 16:00 hod.

 

Pink floyd Tribute

Hudba / koncert / rock
Univerzita
04.02.2023 od 20:00 hod.