PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Táborská Noc literatury přinesla silné osudy a velké příběhy

Táborská Noc literatury přinesla silné osudy a velké příběhy

Pondělí, 09.01.2023 / fotoreport + článek

 

Člověk se může považovat za velkého čtenáře, může přečíst ročně desítky nebo možná i stovky knih. Může mít dojem, že je svět literatury jednou z molekul jeho vlastního světa, ale nikdy do něj nepronikne stoprocentně. Vždycky se najde knížka, která mu v tom extrémním množství unikne, vždycky se najde autor, který ho mine, vždycky se najde nový žánr nebo jeho podskupina, který ho může překvapit, pokud mu to dovolí. A právě proto je tu Noc literatury. Pojďme si zavzpomínat na tu, dnes už loňskou.

Noc literatury je celorepublikový projekt, který si klade za cíl představit čtenářům současnou literaturu, její rozmanitost, hravost a různorodost. A aby svému cíli dostál, zaměřuje se nejen na literaturu českou, ale na tu překladovou, protože právě kvalitní a jazykově bohaté překlady, dělají knihy zahraniční produkce tím, co je pro nás zajímavé, atraktivní a kde se má možnost projevit zručnost a hravost tuzemských překladatelů.

Ani Tábor, jakožto město, kde kultura skutečně žije, nezůstal ani loni pozadu. Na pěti různorodých místech se táborským představilo pět skvělých děl současné literatury. Ve Výběru si mohli cestující světem literatur poslechnout ukázku z humoristického románu Klíč irského spisovatele Máirtína Ó Cadhaina, v Divadle Oskara Nedbala zazněly povídky ukrajinského autora Artema Čecha, bistro Výkvět ovládl Led, který si za svůj skvělý překlad vysloužil letošní cenu Magnesia Litera, v Husitském muzeu se zas vzpomínalo na krásnou africkou čarodějku Titubu a její život v nelehkých dobách otroctví a v kavárně Coffee and Tee jsme měli možnost nahlédnout do hlavy praktické lékařky, osudů jejích pacientů a toho, že bez vtipu a nadsázky se žádné povolání, kde musíte jednat s lidmi, zkrátka a dobře neobejde.

Výběr textů byl, stejně jako v předešlých ročnících, opravdu bohatý. Každý čtenář si během cesty po starém městě táborském rozhodně našel tu svoji knihu, která ho oslovila ať už svým námětem, hlavním hrdinou, pestrým jazykem, nebo prostředím, do kterého je daný děj zasazen. Snad jste si i vy během Noci literatury našli knížku, která vás zaujala a která vám bude dělat příjemnou společnost. Snad iletošní rok přinese spoustu literárních doporučení a skvělých knih.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová


Téma: Literatura

Kuželkářský maraton letos i za účasti dalších jihočeských měst

O víkendu 6. a 7. října se na čtyřdráhové kuželně v Táboře koná čtvrtý ročník kuželkářského maratonu. Letos poprvé i za účasti dalších třech jihočeských měst – Loučovic, Blatné a Dačic. Česká unie sportu v Táboře, město Tábor a Kuželkářský klub Loko Tábor se pokusí ve spolupráci s veřejností překonat hranici 1000 her na všech čtyřech drahách táborské Lokomotivy. Úkolem sportovních nadšenců z řad veřejnosti, ale registrovaných hráčů bude absolvovat celkem 1 000 her, když každá z nich obsahuje 15 hodů do plných. Podmínkou je hrát nonstop bez přerušení více jak 25 hodin. Každý účastník může absolvovat neomezený počet her. Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie od 10 let, zúčastnit se mohou sportovní oddíly, školy, kolektivy a jednotlivci. Akce odstartuje v 9 hodin současně i v dalších třech jihočeských městech - Loučovicích, Blatné a Dačicích. Očekávaný konec odhadován po uplynutí 25 až 27 hodin, v sobotu 7. října od 10 do 12 hodin. Přihlašování bude probíhat přes přihlašovací systém, který bude průběžně doplňován.
Koulení je zdarma, jedinou podmínkou je sálová obuv. Výkony nejsou tolik důležité, stačí jen chuť, elán a pozitivní nálada. Jedinou podmínkou je sálová obuv. Účast už přislíbily významné osobnosti nejen ze sportovního prostředí, které budou průběžně představovány na FB stránkách ČUS. Součástí masové akce bude i soutěž o nejvyšší nához na jednu hru (15 hodů do plných) v kategoriích jednotlivců registrovaných a neregistrovaných mužů a žen, a dětí do 15 let. (ph)

V MC Orion zahrají kapely se známými tvářemi

V pátek 6. října se po dlouhé době koná v táborském klubu MC Orion hlučný večírek s trojicí kapel, které se představí táborskému publiku vůbec poprvé, ačkoli v nich hrají známé tváře. Thulsa je těžkotonážní stoner/metal/hardcore kapela z Brna, kde základ tvoří členové Tummo (RIP) a mikrofon si vzal Banán (Protijed, ex-Hanba, Kovadlina, I am pentagon, Balaclava a mnoho dalších...). Pamětníci si mohou vzpomenout na koncert italského experimentálního dua OvO v Orionu v roce 2017, kde také hrála tehdy Banána kapela I am Pentagon a právě brněnští Tummo. V současné době mají u Amáka nahraný materiál na novou desku, která brzy vyjde. Večer otevře death metalová kapela Entrapped z Českých Budějovic a ač budou hrát v Táboře poprvé, tak všichni členové se nejednou v Táboře představili. Zpěvák a basák Růžena naposledy v květnu vystupoval na táborské Cestě jako zpěvák Lahar, Lukáš bubnuje také v Dezinfekci, kteří naposledy hráli v létě v pivnici U Zlatého Lva společně s Japonci Speed Noise Hell a kytarista Mirža už kdysi dávno v Orionu hrál ještě s kapelou Kuzimu Mabaya. Jako druzí nastoupí crust punková sypačka Kibera, která v tichosti vydala letos nové EP a stihli předskočit na 007 špinavcům Hellshock. Každého rozhodně zaujme hodně hrubý ženský „zpěv", tohle bude nejrychlejší kapela večera. Start koncertů je v 19.45 hodin, vstupné je 150 korun v předprodeji, 200 na místě. (ro)

Související články

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ladislav Nagy: Renesance žánrové literatury v současné anglicky psané próze

Ostatní / přednáška
Děkanská 305/6, Tábor
04.10.2023 od 18:30 hod.

 

Kurz keramiky - informační schůzka

Ostatní
Dům kultury Milevsko
04.10.2023 od 16:30 hod.

 

 

Bezplatné a anonymní testování na žloutenku, HIV a syfilis

Ostatní / bezplatné testování
u vlakového a autobusového nádraží
04.10.2023 od 14:00 hod.