PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeské muzeum chystá výstavu hub. Vaše úlovky budou vítány

Jihočeské muzeum chystá výstavu hub. Vaše úlovky budou vítány

Úterý, 27.09.2022 / článek

 

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a Mykologický klub Jihočeského muzea zvou na již tradiční výstavu plodnic hub spojenou s poradnou pro houbaře a vzdělávacím programem pro školy. Výstava je v hlavní budově muzea otevřena denně od pondělí 3. října do pátku 7. října vždy od 9 do 17.30 hodin. Zároveň návštěvníci mohou zhlédnout tematickou výstavu fotografií hub mykologa Tomáše Papouška.

Pro návštěvníky výstavy hub jsou připraveny čerstvé plodnice aktuálně rostoucích hub s popiskami, a dále tematické panely s texty a fotografiemi. Během výstavy bude v provozu stálá poradna pro houbaře, vedená mykologem Jihočeského muzea a zkušenými členy Mykologického klubu Jihočeského muzea. Jsou vítány donášky plodnic hub ze strany návštěvníků výstavy.

Souběžně s touto výstavou se do 17. listopadu koná v přilehlé chodbě i výstava Tomáš Papoušek – fotografie hub z jižních Čech. Jihočeský amatérský mykolog a fotograf hub, dlouholetý člen a bývalý předseda Mykologického klubu Jihočeského muzea letos oslavil 80. narozeniny. Při této příležitosti mu Jihočeské muzeum uspořádalo výstavu jeho fotografií hub v přirozeném prostředí.

Na jednotlivých panelech jsou vyobrazeny houby z těch jihočeských lokalit, jejichž houbám Tomáš Papoušek věnoval během uplynulých čtyř desetiletí největší pozornost. Návštěvníkům je tak zprostředkováno setkání s houbami Šumavy, Novohradských hor a jejich podhůří, obou jihočeských pánví nebo Jindřichohradecka. Některé fotografie zobrazují velmi vzácné druhy hub, jiné neobvykle krásné plodnice. Mnohé mají zvláštní atmosféru díky kouzlu okamžiku a autorskému pojetí.

Na výstavě je rovněž připomenuta kniha Velký fotoatlas hub z jižních Čech, jejíž je Papoušek editorem a kde je autorem většiny fotografií. Upravené druhé vydání tohoto fotoatlasu (2010, Tiskárna Josef Posekaný) lze zakoupit na této výstavě. K vidění jsou také Papouškovy houbařské kalendáře.

Nejen během trvání výstavy lze zakoupit na recepci muzea i speciální karetní hru kvarteto "Houby v jižních Čechách". Prodejní cena je 80 Kč. Základní vstupné na výstavu činí 25 Kč, snížené 15 Kč. Rodinná vstupenka vyjde na 55 Kč.

Muzeum pro předem objednané školy připravilo také vzdělávací program s pracovními listy Poznej houby. Žáci si prohlédnou živé plodnice hub a poté je čeká praktická interaktivní část zakončená výtvarnou aktivitou. Pro střední školy muzeum zajistí odborné přednášky i komentované prohlídky s mykologem Jihočeského muzea. Objednávky vzdělávacího programu zasílejte na mail: faktor@muzeumcb.cz nebo vyplňte online formulář na webu Jihočeského muzea v sekci Vzdělávání.


Fotografie


Autor: -i, dap-