PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Průvod, sousedské trhy i komunitní večeře. Měšický špejchar oslaví dožínky

Průvod, sousedské trhy i komunitní večeře. Měšický špejchar oslaví dožínky

Pátek, 09.09.2022 / článek

 

Bezmála třísetletá barokní sýpka, nacházející se na okraji táborské místní části Měšice, pokračuje ve svém letošním programu. Ten se čím dál více zaměřuje na pořádání akcí inspirovaných starými českými tradicemi, které odjakživa stmelovaly lokální komunity. Po úspěšné jarní čarodějnické a májové slavnosti se v sobotu 10. září v této impozantní budově a jejím blízkém okolí uskuteční dožínky. V plánu jsou rukodělné workshopy, hry pro malé i velké, tradiční dožínkový průvod, trh i komunitní večeře.

Program na Špejcharu začne už s úderem jedenácté. Návštěvníci budou moci navštívit sousedský jarmark se stánky plnými rukodělných výrobků zejména měšických sousedů a přátel. Slavnostní průvod odstartuje ve 13 hodin ze školního statku v Měšicích a bude doprovázen folklorním vystoupením Strakonického dudáckého souboru. Hlavní atrakcí bude koňský povoz se sudem oborského piva, který se u špejcharu narazí a účastníci průvodu slavnostním přípitkem slavnostně zahájí dožínkovou slavnost.

Na místě bude možné uplést si tradiční dožínkový věnec s Kristýnou Dopitovou z Kvítí z Dolan, ochutnat kávu či sladkosti z Kafe Knihy Jednota, dát si skvělý burger od bistra Thir či poslat své ratolesti na dětský rukodělný workshop s Vandou Ličkovou z Recyklásky.

Během odpoledne se také uskuteční řada soutěží pro malé i velké včetně tradiční soutěže o nejlepší koláč. Večer pak proběhne komunitní večeře složená z jídel, které místní sami vyrobili a posezení u jednoho stolu či u ohně s doprovodem akustické hudby.

České dožínky a sklizňový úplněk

Dožínky byly pro naše předky jednou z nejdůležitějších oslav celého roku, představovaly konec žní, završení celoroční dřiny na poli a lidé při nich děkovali za sklizenou úrodu. Je s nimi spojená celá řada tradic a rituálů, jako je například vázání posledního snopu obilí, pletení věnců z obilných klasů nebo slavnostní průvod. Jde o velmi starý zvyk, který slavili už staří Keltové pod názvem Lughnasad.

Na dožínkovou sobotu se na obloze ukáže i tzv. sklizňový nebo dožínkový úplněk. Pro obyvatele severní polokoule je to tradiční jméno úplňku nejbližšího k zářijové rovnodennosti. Měsíc v tuto dobu vychází jen pár minut po západu slunce a zajišťuje tak brzy večer jasné měsíční světlo, díky kterému tak v dřívějších dobách mohli zemědělci pracovat na poli déle do noci.

Více informací o programu najdete na FB události. Špejchar Měšice najdete na adrese U Špýcharu, Tábor Měšice. 

Dožínky v moravském stylu se konají také v sobotu 10. září u hradu Borotín. Program tam začíná v 11 hodin a nabídne kromě hudby, tvořívé dílny, ukázky lidových řemesel a produktů, degustace, výstavy, jarmark i pestrý program pro děti. Více ZDE.


Autor: -i-