PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Písek se oblékne do jazzového hávu. Těšit se můžete na Janu Koubkovou i poctu Hancockovi

Písek se oblékne do jazzového hávu. Těšit se můžete na Janu Koubkovou i poctu Hancockovi

Pátek, 05.08.2022 / článek

 

Mezinárodní jazzový festival Jazz in Písek přináší do jihočeského města hudbu v podání českých i světových interpretů. Šestý ročník se uskuteční v pátek 5. srpna v Palackého sadech. I ten letošní nabídne neobyčejný hudební zážitek nejrozmanitějších jazzových stylů, představí jak mezinárodní umělce, tak špičky české jazzové scény.

Program festivalu oživí mladá mezinárodní kapela B/Y Organism, která vytváří nezapomenutelné hudební textury a silné rytmy za použití klavíru i varhan; kytary, duduku i balalajky; bicích, perkusí i elektroniky. Inspirováni world music, americanou, ambientem a bluesovou a jazzovou tradicí, jsou průkopníky nové syntézy žánru a zvuku ve formátu varhanního tria.
Daniel Bulatkin je jednou z vůdčích osobností mladé jazzové generace v České republice, který spolupracuje se světovou jazzovou špičkou a Kirill Yakovlev je zkušený multižánrový kytarista a skladatel, který má na svém kontě již dvě úspěšná alba. Toto duo spolupracuje s vysoce vytíženými evropskými bubeníky/sidemany Utsim Zimringem a Petrem Nohavicou.

Jazzoví fajnšmekři se mohou těšit na svůj svátek. Jedním z hostů bude kytarista a skladatel z Jeruzaléma Elon Turgeman, který je považován za jednoho z nejlepších izraelských kytaristů. Spolu se slavným saxofonistou a jazzovým pedagogem, Arnie Lawrencem, koncertoval na mnoha koncertech a festivalech nejen v Izraeli. Hrál a objevil se s Jamesem Moodym, Avishai Cohenem, Jeffem Berlinem, Omer Avitalem a mnoha dalšími významnými hudebníky. 

Ani v letošním roce na jazzový festival neopomíjí českou scénu. Fanoušky domácího jazzu jistě potěší skvělá Jana Koubková, žena plná inspirace a aktivity. Zpěvačka, která je nepřesně titulována jako česká královna jazzu, je v pravém smyslu živel, který se nenechá zaškatulkovat. Kromě zpívání píše knihy, učí, vystupuje pro děti…Přesto jako zpěvačka patří již léta k předním osobnostem českého jazzu. Zpívá od svých šesti let ve sborech, vokálních skupinách i sólově. Daří se jí i jako skladatelce písní a filmové hudby. Má své pořady v rozhlase, publikuje, píše fejetony, sloupky a poezii, věnuje se však i výuce na seminářích. Tato fenomenální jazzová zpěvačka je zběhlá v umění improvizace a přirozeně swinguje, uplatňuje své zkušenosti z vokálních skupin a nebojí se ani citací evropské klasiky. Patří ke zpěvačkám, jež se snaží snoubit jazzový zpěv s mateřštinou.

V sestavě Jana Koubková Quartet dále vystupuje Ondřej Kabrna, který klavír střídá s akordeonem a arabskou loutnou zvanou oud, bubeník Jan Červenka, který vedle klasické bicí soupravy hraje i na africké djembé a Jan Keller, baskytarista, jenž do quartetu přináší také pro jazz netypický zvuk violoncella. Toto netradiční obsazení nabízí nepřeberné množství hudebních barev a posluchače provede nesčetnými hudebními světy.

Kapela Tribute 2 Headhunters, která patří bezesporu k naprosté špičce české jazzové scény, zakončí festival ojedinělým projektem, který vzdává hold geniálnímu pianistovi, skladateli a průkopníkovi syntezátorů Herbie Hancockovi, a především pak dekádě The Headhunters. Spojení jazzu, funku a elektroniky v podání špičkových českých hudebníků vám náležitě zvedne tlak. Je na co se těšit, zvlášť na frontmana Jana Hasenhörla. S kapelou vystoupí Michito Sanchez, zakladatel skvělého Salsa Orchestra. Je to perkusionista, v jehož bohatém curriculu jména jako John Mayer, Stevie Wonder, James Taylor či Michael Buble představují pouhý zlomek hvězdných hudebníků, s nimiž spolupracoval. Vynikající čeští i zahraniční jazzoví hudebníci vám představí netradiční spojení evropských a afrických hudebních motivů s rytmikou perkusí.

Součástí festivalu je putovní výstava Jazz World Photo, která bude umístěna v hudebním pavilonu. Přijďte si užít skvělý večer plný výsostného, plnokrevného jazzu a vystoupení výjimečných hudebníků. Vstupné je zdarma. Více informací na www.jazzinpisek.cz.


Fotografie


Autor: -i,dap-

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


35 let Letního kina Sezimovo Ústí

Kino / film / komedie / + koncert
Letní kino Sezimovo Ústí
13.08.2022 od 19:30 hod.

 

Tančírna / Silent disco

Hudba / party
Stánek - Žižkovo náměstí
13.08.2022 od 19:30 hod.

 

Bechyňský festival dechových hudeb XXX. ročník

Hudba / festival / dechovka
zámecký park
13.08.2022 - 14.08.2022 od 18:00 hod.
vícedenní akce

 

veselská ozvěna 2022 - poezie pro dva akordeony

Hudba / koncert duchovní hudby
Kostel Nejsvětější Trojice Hamr
13.08.2022 od 19:00 hod.