PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Na česko-ukrajinském setkání v Prachaticích zněla lidová hudba. Děti vystavily kresby

Na česko-ukrajinském setkání v Prachaticích zněla lidová hudba. Děti vystavily kresby

Čtvrtek, 02.06.2022 / fotoreport + článek

 

V neděli 29. května se v prostorách náboženské obce CŠSH v Husinci/Prachaticích uskutečnil česko-ukrajinský den. Podílela se na něm také Církev bratrská v Husinci i římskokatolická farnost v Prachaticích, reprezentované Pavlem Férem a prachatickým vikářem Petrem Plášilem. Akce se zúčastnil i zástupce městského zastupitelstva Ing. arch. Jakub Nepustil (Živé Prachatice), ale především na tři stovky účastníků.

Dorazilo i pět aut s Ukrajinci z Písku - jelikož se nejednalo o žádné luxusní vozy, které by „úkáčka" dovezly, nebylo komu co závidět, jak je v části takto běžence titulující sobecké populace běžné.

Přátelskou atmosféru zpestřilo hudební vystoupení ukrajinských hudebníků, plně pocházejících z před válkou prchnuvších civilistů. Repertoár sestával z lidových písní jejich ruskou agresí postižené vlasti. V obdobném duchu byla i ukázka gastronomických tradic, takže se samozřejmě podával boršč v několika variantách (léta u nás považovaný mnohými za ruské jídlo, ale v rodném listu má Ukrajinu), stejně jako pirožky, na do večera planoucím ohni pak grilované maso i sladké pečivo.

Svůj prostor si našly děti, pro které byly uspořádány zábavné soutěže, a naopak ony vystavily své obrázky na improvizované venkovní výstavě. Byla to zkrátka vydařená akce! 

Foto: Samuel Vašin


Fotografie


Autor: Petr Hejna, Samuel Vašin

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


jarní výstava 2023

Výstava / jarní výstava
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
26.03.2023 - 28.03.2023 od 13:00 hod.
vícedenní akce

 

vynášení morany se soběslavským ráčkem

Ostatní / folklórní pořad
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
26.03.2023 od 14:00 hod.

 

Jeden svět v Táboře 2023

Kino / film / dokument / Festival dokumentárních filmů o lidských právech
Kino Svět, Don, Jednota, Sklep, Bejvák
26.03.2023 od 18:00 hod.

 

Pohádka - Vodnické vyprávění

Pro děti
Milevské kino
26.03.2023 od 15:00 hod.