PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeské divadlo připravilo na jaro pět premiér a další novinky

Jihočeské divadlo připravilo na jaro pět premiér a další novinky

Čtvrtek, 10.03.2022 / článek

 

S přicházejícím astronomickým jarem Jihočeské divadlo startuje do závěrečné etapy premiérového maratonu. Sezónu v Českých Budějovicích zakončí tradiční Koncert baletní školy v divadelním sále DK Metropol v neděli 29. května.

Ještě před tím ale diváky čeká pět premiér. Činoherní soubor připravil tituly Jméno a Hamlet. Spojují 21. století s alžbětinskou érou, ale oba budou jistě útočit na city diváka soudobými divadelními prostředky. Francouzskou komedii Jméno ocení zejména ti, kteří se nebojí absurdních situací, které v rodině způsobí obyčejná volba neobyčejného jména pro nastávajícího potomka. Velké téma, jež představuje Shakespearův Hamlet, překvapivě uvedeme na Studiové scéně Na Půdě v novém překladu Filipa Krajníka.

Baletní soubor uvede ambiciózní projekt Tristan a Isolda na hudbu Richarda Wagnera a Michala Vejskala nikoli jako zpívané, ale jako taneční divadlo. Alena Pešková, známá česká choreografka, kritiky velmi oceňovaná, která se specializuje na příběhové balety, se jihočeskému publiku v DK Metropol představí poprvé.

Malé divadlo a jeho umělecký šéf Petr Hašek přichystal pro malé „indiánky a indiány od 10 let“ imerzivní divadlo. Inscenace Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se přinese jeden skutečný příběh z navažské indiánské rezervace vyprávěný třikrát zcela jinak a jinými prostředky. Každá variace má svého vypravěče, každá se odehrává v jiném indiánském obydlí, a každý z pouhých třiceti diváků tak může zažít zcela rozdílný divadelní zážitek.

Poté Malé divadlo vyrazí mimo svou domovskou scénu. Best of pohádkový Džubox dětem přiveze a zahraje nové písničky deseti různých hudebních skladatelů s texty Jiřího Jelínka na motivy nejoblíbenějších pohádek. Děti čeká rozpustilý mejdan s loutkovými hudebními klipy na přání diváků, který vám přivezeme v naší bláznivé pojízdné dodávce Džubox JéDé přímo na ulici.

Nová přehlídka amatérských divadel

S novým projektem přichází Ateliér 3D. Pod názvem sTYLem se skrývá krajská přehlídka mladého amatérského divadla. Bude se hrát o postup do národního kola v Ústí nad Orlicí, či v Písku. Přehlídka se ve dnech 8. až 9. dubna bude konat na jevišti Jihočeského divadla, na stejných prknech, na kterých stával J. K.Tyl a řada dalších významných umělců.

S Králem Šumavy a dalšími hrdiny od hranice se můžete setkat ve foyer historické budovy Jihočeského divadla. Jde o výstavu Králové Šumavy, kterou JD zapůjčí Ústav pro studia totalitních režimů. Výstava bude přístupná pro návštěvníky představení JD. A dále pro veřejnost v pondělí 28. 3., 4.4. a 14.4. od 10 do 17 hodin. Výstava těsně souvisí s představením činohry Návrat Krále Šumavy podle bestselleru Davida Jana Žáka, které uvádíme v JD.

Léto s Jihočeským divadlem vstupuje letos stejně jako pražská divadelní přehlídka Jižní spojka do třetího ročníku. Už nyní je možné si zakoupit vstupenky na velkolepý koncert v duchu vrcholně barokní hudby včetně rekonstrukce slavné Händelovy Hudby k ohňostroji, a to včetně ohňostroje. Uskuteční se ve dnech 26. – 27. srpna v kouzelném prostředí zámku Blatná.


Autor: -i-