PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeské divadlo připravilo na jaro pět premiér a další novinky

Jihočeské divadlo připravilo na jaro pět premiér a další novinky

Čtvrtek, 10.03.2022 / článek

 

S přicházejícím astronomickým jarem Jihočeské divadlo startuje do závěrečné etapy premiérového maratonu. Sezónu v Českých Budějovicích zakončí tradiční Koncert baletní školy v divadelním sále DK Metropol v neděli 29. května.

Ještě před tím ale diváky čeká pět premiér. Činoherní soubor připravil tituly Jméno a Hamlet. Spojují 21. století s alžbětinskou érou, ale oba budou jistě útočit na city diváka soudobými divadelními prostředky. Francouzskou komedii Jméno ocení zejména ti, kteří se nebojí absurdních situací, které v rodině způsobí obyčejná volba neobyčejného jména pro nastávajícího potomka. Velké téma, jež představuje Shakespearův Hamlet, překvapivě uvedeme na Studiové scéně Na Půdě v novém překladu Filipa Krajníka.

Baletní soubor uvede ambiciózní projekt Tristan a Isolda na hudbu Richarda Wagnera a Michala Vejskala nikoli jako zpívané, ale jako taneční divadlo. Alena Pešková, známá česká choreografka, kritiky velmi oceňovaná, která se specializuje na příběhové balety, se jihočeskému publiku v DK Metropol představí poprvé.

Malé divadlo a jeho umělecký šéf Petr Hašek přichystal pro malé „indiánky a indiány od 10 let“ imerzivní divadlo. Inscenace Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se přinese jeden skutečný příběh z navažské indiánské rezervace vyprávěný třikrát zcela jinak a jinými prostředky. Každá variace má svého vypravěče, každá se odehrává v jiném indiánském obydlí, a každý z pouhých třiceti diváků tak může zažít zcela rozdílný divadelní zážitek.

Poté Malé divadlo vyrazí mimo svou domovskou scénu. Best of pohádkový Džubox dětem přiveze a zahraje nové písničky deseti různých hudebních skladatelů s texty Jiřího Jelínka na motivy nejoblíbenějších pohádek. Děti čeká rozpustilý mejdan s loutkovými hudebními klipy na přání diváků, který vám přivezeme v naší bláznivé pojízdné dodávce Džubox JéDé přímo na ulici.

Nová přehlídka amatérských divadel

S novým projektem přichází Ateliér 3D. Pod názvem sTYLem se skrývá krajská přehlídka mladého amatérského divadla. Bude se hrát o postup do národního kola v Ústí nad Orlicí, či v Písku. Přehlídka se ve dnech 8. až 9. dubna bude konat na jevišti Jihočeského divadla, na stejných prknech, na kterých stával J. K.Tyl a řada dalších významných umělců.

S Králem Šumavy a dalšími hrdiny od hranice se můžete setkat ve foyer historické budovy Jihočeského divadla. Jde o výstavu Králové Šumavy, kterou JD zapůjčí Ústav pro studia totalitních režimů. Výstava bude přístupná pro návštěvníky představení JD. A dále pro veřejnost v pondělí 28. 3., 4.4. a 14.4. od 10 do 17 hodin. Výstava těsně souvisí s představením činohry Návrat Krále Šumavy podle bestselleru Davida Jana Žáka, které uvádíme v JD.

Léto s Jihočeským divadlem vstupuje letos stejně jako pražská divadelní přehlídka Jižní spojka do třetího ročníku. Už nyní je možné si zakoupit vstupenky na velkolepý koncert v duchu vrcholně barokní hudby včetně rekonstrukce slavné Händelovy Hudby k ohňostroji, a to včetně ohňostroje. Uskuteční se ve dnech 26. – 27. srpna v kouzelném prostředí zámku Blatná.


Autor: -i-

SMUTÉNKA: Na cestu za manželkou Libuší Šafránkovou se vydal herec Josef Abrahám

Za svou životní Popelkou, herečkou Libuší Šafránkovou, se vydal přední český filmový i divadelní herec Josef Abrahám. Bylo mu 82 let. Uplynulé měsíce ho trápily obtíže se srdcem a další neduhy. Držitel divadelní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství ztvárnil kromě nespočtu divadelních rolí také kolem 200 filmových a seriálových. Kromě toho, že se objevil ve Formanově Černém Petrovi, exceloval ve snímcích jako Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, Šakalí léta, Městem chodí Mikuláš, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně 2 a dalších, nezapomenutelná role je samozřejmě doktor Blažej v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. Jeho mottem bylo: „Když už to není sranda, ať je to alespoň pravda.“ (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


promlčeno

Kino / film / český krimi thriller
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.05.2022 od 19:00 hod.