PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Marie Michaela Šechtlová slaví jubileum. Jedinečný průřez tvorbou vystaví Husitské muzeum v Táboře

Marie Michaela Šechtlová slaví jubileum. Jedinečný průřez tvorbou vystaví Husitské muzeum v Táboře

Pondělí, 14.02.2022 / článek

 

Možná, že tak ji ještě neznáte. Výtvarnice ze slavné rodiny fotografů, Marie Michaela Šechtlová, slaví letos významné jubileum a Husitské muzeum v Táboře připravilo ojedinělou výstavu napříč její celoživotní tvorbou. Dveře do kouzelného světa jejích grafik, kreseb, maleb i inovativních soutisků a slepotisků se otevřou v úterý 15. února v 17 hodin v Galerii Staré radnice.

„Výstava představuje průřez celou tvorbou včetně nejnovějších koláží na téma ‚Alenka v říši divů‘. Tak nejspíš Táboráci Marii M. Šechtlovou vůbec neznají a může to být pro ně milé překvapení,“ říká spoluautorka výstavy Lenka Zajícová.

Marie M. Šechtlová je známa mezi českými i zahraničními sběrateli a znalci grafiky především jako autorka půvabných a technicky dokonalých hlubotiskových novoročenek a knižních značek. Vedle těchto oblíbených leptů a mezzotint budou však na výstavě k vidění také cykly velkoformátových grafických listů, leptů, litografií i kompozičně inovativních soutisků a slepotisků.

Chybět nebude ani malířská tvorba umělkyně, ať jde o starší malby, parafrázující kompozice Mistra Theodorika, nebo novější obrazy z cyklu věnovaného stromům, jejich vznešenosti, anatomii a expresivní struktuře jejich kůry. Logickou součástí výstavy jsou i kresby, které v tvorbě Marie M. Šechtlové překračují význam pouhých přípravných studií ke grafickým listům a malbám. V několika vitrínách se diváci seznámí také s knižní tvorbou Marie M. Šechtlové. Mezi pěti desítkami titulů, které vyšly z jejího ateliéru, jsou jak knihy pro děti, tak běžná užitková literatura, ale i sběrateli vyhledávané bibliofilské tisky s originálními grafickými přílohami. Několika exponáty připomeneme i pro Šechtlovou málo typickou keramickou tvorbu.

Setkání s autorkou


„K výstavě chystáme samozřejmě i doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na dvě komentované prohlídky, z nichž jedna se uskuteční v den autorčiných narozenin,“ doplnila Lenka Zajícová. Prohlídky s autorčiným výkladem se konají 17. března a 12. dubna od 16 hodin. 

Svůj talent formovala Marie Michaela Šechtlová nejprve v ateliéru prof. Václava Kytky na pražské Střední odborné škole výtvarné (Výtvarná škola Václava Hollara) a poté v ateliéru ilustrace a užité grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde pracovala pod vedením profesora Zdeňka Sklenáře a jeho asistenta, grafika Jiřího Anderleho. Tato skvělá umělecká průprava spolu s vitalitou a pracovitostí jí vlastní dala vzniknout rozsáhlému dílu, které bude pro mnohé svojí různorodostí, zjitřenou citovostí a současně technologickým novátorstvím překvapením.

Výstava, kterou připravilo Husitské muzeum v Táboře k životnímu jubileu Marie Michaely Šechtlové, chce představit její umělecký přínos nejen městu, s nímž spojila svůj život, ale celé české výtvarné kultuře posledních desetiletí. Na výstavu naváže autorčina monografie obsahující výběr jejího celoživotního díla.

Marie Michaela Šechtlová se narodila 17. března 1952 do táborské rodiny s dlouholetou fotografickou tradicí. Rodiče spoluvlastnili známý táborský ateliér Šechtl & Voseček, který po nástupu komunistů museli přeměnit na družstvo a postupně z něj byli vykázáni úplně. Otec pamětnice byl rok vězněn a rodinu obtěžovala Státní bezpečnost. Během padesátých let jim dokonce zabavila a částečně zničila cenný fotografický archiv. Rodinné zlato, nespočet cenných fotografií, rodina dává dohromady.


Ivo Binder, kurátor výstavy
Kateřina Nimrichtrová


Autor: -i, dap -

SMUTÉNKA: Na cestu za manželkou Libuší Šafránkovou se vydal herec Josef Abrahám

Za svou životní Popelkou, herečkou Libuší Šafránkovou, se vydal přední český filmový i divadelní herec Josef Abrahám. Bylo mu 82 let. Uplynulé měsíce ho trápily obtíže se srdcem a další neduhy. Držitel divadelní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství ztvárnil kromě nespočtu divadelních rolí také kolem 200 filmových a seriálových. Kromě toho, že se objevil ve Formanově Černém Petrovi, exceloval ve snímcích jako Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, Šakalí léta, Městem chodí Mikuláš, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně 2 a dalších, nezapomenutelná role je samozřejmě doktor Blažej v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. Jeho mottem bylo: „Když už to není sranda, ať je to alespoň pravda.“ (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


promlčeno

Kino / film / český krimi thriller
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
17.05.2022 od 19:00 hod.