PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


S tvorbou jemnou jako její autorka se můžete seznámit v Prácheňském muzeu

S tvorbou jemnou jako její autorka se můžete seznámit v Prácheňském muzeu

Sobota, 13.11.2021 / fotoreport + článek

 

V prostorách Malých výstavních síní Prácheňského muzea v Písku je do 21. listopadu k vidění výstava akvarelů a linorytů Milli Janatkové, a to v cyklu pojmenovaném Hluboko v krajině. Jak patrno, tématem je krajina rodné vlasti a končin jí blízkých, ať již to je scenérie šumavských vrchů a vod, tak třeba končiny Českého Ráje. Na vernisáži na nádvoří píseckého hradu, kde muzeum sídlí, se Milli představila i v hudební poloze.

Lehké, až stejně jako autorka takřka éterické tóny akvarelu mají jako protiklad sytost plošných linorytových tisků. Malý náhled na její výstavu i do ostatních výstavních prostor ZDE.

Obsah i zpracování odpovídá osobnosti této všestranné výtvarnice, která je současně jedinečnou hudebnicí, zpěvačkou, skladatelkou a aranžérkou. I prastaré písně s duchovní tematikou dostávají v jejím provedení zcela nový rozměr, ctící dávný odkaz, ale přesto podané křehce v současném soundu, využívajícím například vršení podkladů a hlasu použitím looperu. Představu lze snadno získat ze sestřihu jejího nedávného vystoupení ve středověké tvrzi ve Volyni, k níž má Milli rovněž osobní rodový vztah. Více ZDE. Delší seznámení pak nabídne záznam ze Svatováclavské slavnosti v kostele sv. Václava ZDE

V současné době je v Prácheňském muzeu z výtvarných počinů k vidění více. V chodně knihovny můžete do 21. prosince zhlédnout výstavu Zmizelý Písek. V hlavní galerii najdete Umění na kolečkách. Vystavuje tam i manžel Janatkové, Kuba Neubert, který ji doprovází i na cestách po světě. Správně by asi mělo být „kterého ona doprovází", protože pro své zdravotní postižení je odkázán na asistenci. I toto vypovídá mnohé o ženě, jakou je Milli. Vernisáž proběhla 23. října, a to opět s hudebním doprovodem Milli Janatkové, a ukončení výstavy se plně kryje s jejím Hluboko v krajině, tedy k ukončení obou výstav dojde 21. listopadu.


Pokud se tedy chcete dotknout lehce či zhluboka krajiny nás, našich předků i těch, kdo přijdou po nás, stejně, jako duše autorky, výstavní prostory s tvorbou Milli Janatkové nikoho nemůžou zklamat.


Fotografie


Autor: Petr Hejna

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Na kus řeči s Ondřejem Vetchým

Divadlo / jiný / talk show
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
30.11.2021 od 19:00 hod.

 

Moscow Death Brigade (RUS) + Dead Stone

Hudba / koncert / rap-hc
MC Fabrika, Jeronýmova 6, Č. Budějovice
30.11.2021 od 19:00 hod.

 

Patrick Ryan - Jak jsem vyhrál válku

Divadlo
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
30.11.2021 od 19:30 hod.