PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Osmý Slavonice Fest zabrousí i k sousedům a je více filmový

Osmý Slavonice Fest zabrousí i k sousedům a je více filmový

Pátek, 06.08.2021 / článek

 

Po loňském třídenním Slavonice korona Torzu, které organizátoři uspořádali na poslední chvíli a jen díky obrovské podpoře partnerů a na nátlak diváků, se letos festival vrací skoro v plné programové skladbě. Skoro. Slavonice Fest zahájila ve středu 4. srpna vernisáž výstavy malíře a sochaře Jaroslava Róny, v letním kině Cinestar na slavonickém náměstí projekce černé hudební komedie Bourák a happening ve stylu rockabilly, kterým navázali pořadatelé na hippie a disco zahajovací večery z minulých let. Co čeká návštěvníky Slavonice Festu do neděle 8. srpna dál? 

Osmý ročník festivalu nabídne divákům ve Slavonicích, Maříži a rakouském Fratres na 65 filmů, osm koncertů, výstavy umění, besedy s tvůrci, dětské filmy a další program. 

Ve scénáři festivalu návštěvníci najdou vedle už klasických sekcí českého a světového filmu a sekce filmových lahůdek z výběru Jaroslava Róny filmy rakouských a německých tvůrců i severská kinematografie a v sekci našeho hlavní mediálního partnera, České televize, uvede fest v předpremiéře několik podzimních novinek. Filmový program, to jsou dokumenty, hrané i animované filmy, novinky, předpremiéry i snímky, ke kterým se už promítací práva nedají skoro sehnat. Za programovou skladbou festivalu stojí režisér a producent, zakladatel Slavonice Festu, Ondřej Trojan.

Více filmů bez velkého hraní 

Tento rok bude Slavonice Fest více filmový než hudební. Z důvodů neustále se měnících vládních opatření vypouští pořadatelé „velké“ koncerty. Jejich místo ve slavonickém Kulturáku zaujme velký promítací sál, aby se na filmy dostal na Slavonice Festu úplně každý. Promítá se celkem v sedmi sálech, a některé z nich během roku kino nepřipomínají ani zdálky – třeba tělocvična speciální školy nebo dvě filmové stodoly. V té slavonické se běžně opravují auta a druhá, obrovská, nově vybavená stojí v rakouské vesnici Fratres, v druhé festivalové lokaci. V provizorních podmínkách se v ní promítalo už předloni.

„Během korony jsem měl spoustu času ji opravit a připravit,“ říká její majitel, hrabě Peter Coreth. Za filmy se tak zase bude jezdit i do Rakouska. Stejně jako za výstavou malíře a sochaře Jaroslava Róny. Na možnost přivést diváky Slavonice Festu přes hranice do magického prostoru Kulturbrücke Fratres jsou pořadatelé pyšní. Letos se to povedlo i díky přeshraničnímu projektu Zase spolu podpořenému z evropského programu Interreg Rakousko – ČR.

Koncerty na slámě

Třetím místem festivalového programu je vesnička Maříž, ve které stojí dneska už kultovní hudební Stodola. Ta návštěvníkům letos nabídne hlavní hudební program Slavonice Festu. Tancovat před pódiem, sedět na balících slámy nebo ležet na louce budou moct diváci během koncertů Radůzy, Karla Plíhala, Lenky Nové a skupin TH!S, Bert&Friends, Květy, Progres 2 a Cumbia Cooperativa. Mezi Slavonicemi, Maříží a Fratres bude opět jezdit oblíbený a veselý festivalový autobus.

Doprovodný program

Zapomenout nesmíme ani na večerní projekce v Letním kině Cinestar na Slavonickém náměstí, chill out zónu s DJ´s pro pohodové večírky, na dětský filmový program a výtvarné dílny, ani na připravovanou besedu s týmem z Novinářského inkubátoru o české dezinformační scéně a ruském nebezpečí u nás s pracovním názvem „Dezinformace (p)o Vrběticích“. Hostem bude mimo jiných i novinář Respektu Ondřej Kundra, spoluautor prvního článku o účasti ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích.

"Do poslední chvíle jsme zvažovali, jestli festival letos uskutečnit a v jakém rozsahu. Nakonec jsme se rozhodli pro jeho skoro plnou variantu. Přestože se do srpna ještě může stát cokoli. Nechtěli jsme ho vzdát především kvůli našim divákům. Po tom příšerném roce si ho všichni zaslouží. I proto patří velký dík všem, kteří Slavonice Fest podporují – Ministerstvu kultury, Jihočeskému kraji a dlouhé řadě partnerů a sponzorů v čele s hlavním partnerem Slavonice Festu, PlayStation," říká za pořadatele Barbara Trojanová. 

Slavonice Fest chce přinést kromě filmů a hudby i radost, pohodu a řadu inspirativních setkání - přesně to, co nám všem v téhle pokřivené době tak strašně chybí. "Bude to skvělých pět dní, na které celý rok nezapomenete. Slibujeme," dodala.


Fotografie


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Temperament a vášeň

Hudba
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - velký sál
28.05.2023 od 19:00 hod.

 

Gejzírfest folk country open air 2023

Hudba / festival / folk country open air
České Budějovice, Nádražní x Pražská tř.
28.05.2023 od 10:00 hod.

 

Pohádka ke dni dětí - Tři pohádky s písničkou

Pro děti
Amfiteátr DK Milevsko
28.05.2023 od 15:00 hod.

 

Den dětí

Pro děti
Tismenické údolí - amfiteátr
28.05.2023 od 14:00 hod.