PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Lítý boj o Hradiště a nové expozice. Husitské muzeum Tábor má pestrý prázdninový program

Lítý boj o Hradiště a nové expozice. Husitské muzeum Tábor má pestrý prázdninový program

Neděle, 18.07.2021 / fotoreport + článek

 

Před Bechyňskou bránou hradu Kotnov v Táboře došlo v sobotu 26. června ke krvavé bitvě. Plzeňský soubor Landfrýd zinscenoval dobytí Hradiště, při němž se bojovníci nešetřili. Situace reflektovala události spojené se založením města husity z nedalekého Sezimova Ústí, již se před pokořením hradeb museli utkat s posádkou přemyslovského hradu.

FOTO níže v galerii

Pořadatelské Husitské muzeum Tábor zároveň na akci představilo zcela nové expozice uvnitř kotnovské věže, navštěvníci zhlédnou historické materiály od pravěku až po třicetiletou válku. Centrum historických řemesel Danar pro veřejnost přichystalo interaktivní populárně naučný program, při němž byly zábavnou formou demonstrovány základní principy středověkého stavitelství. Návštěvníci také mohli zhlédnout středověká řemesla a ukázky střelby z historických střelných zbraní.

Středověkou lodí po Jordánu

Husitské muzeum Tábor také chystá na pátek 23. července plavby unikátní repliky středověkého rybářského říčního člunu. Ten vypluje ze Sokolské plovárny a bude brázdit vlny táborského Jordánu. Program oživí prezentace parního pohonu v lodích a komentovaná přehlídka modelů lodních kanonů a pevnostních protilodních děl. Vyjížďky pro veřejnost chystá Husitské muzeum v Táboře stejně jako loni od 14 hodin.

Akci na souši doprovází vystoupení hudební skupiny Dei Gratia, ukázka výroby rybářských sítí, dílna pro veřejnost, ale také prezentace parního pohonu a přehlídka lodních děl. „Můžete se těšit například na model protilodního moždíře od Leonarda da Vinci nebo lodní dělo ze slavné Santa Marii Kryštofa Kolumba,“ prozradil Miloslav Vaváček, který stojí mim jiné za projektem Experiment aneb Plnou parou vpřed. Na Jordán tak díky němu vypluje třeba i táborská RC parní flotila.

Zájemce z řad veřejnosti poveze volná replika říčního člunu z 15. století vyrobená z masivu. Její váha se pohybuje okolo 700 kilogramů. „Tento typ člunu byl používán na větších řekách a v přímořských oblastech a sloužil k dopravě, obchodu a především k rybolovu,“ doplnil charakteristiku plavidla Aleš Nový z centra Danar.

Kapacita člunu je omezena, přednost budou mít ti, kteří se objednají předem. Od pondělí 19. července si můžete zarezervovat místo na telefonním čísle 734 570 334. Loď vypluje dvakrát do hodiny, děti budou vybaveny záchrannou vestou.

Noční prohlídky Kotnova

Ukázky dobových řemesel, vystoupení kapely Elthin, kostýmované komentované prohlídky hradu i pohled na večerní Tábor z výšky. To vše čeká návštěvníky na tradiční prázdninové akci Husitského muzea, které zároveň láká do Bechyňské brány na prohlídku nové expozice Tábor, pevnost spravedlivých i královské město, věnované dějinám Tábora od pravěku až po třicetiletou válku.

K vidění jsou zajímavé exponáty se sbírek Husitského muzea, modely, dioramata, ale také část Táborského pokladu, který měl do roku 2017 své místo ve sladovně bývalého pivovaru. Hraví návštěvníci mohou vyzkoušet kiosky s digitálním obsahem.

Na prohlídku, která se koná 27. srpna vždy v celou hodinu, tedy v 19, ve 20, ve 21 a poslední ve 22 hodin, doporučujeme objednat se předem na telefonním čísle 381 252 788. 

Kromě toho všeho muzeum dělá také noční prohlídky města. Více ZDE
Fotografie


Autor: David Peltán, - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Český Honza

Divadlo / pro děti / pohádka
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - divadelní zahrada
29.07.2021 od 16:00 hod.

 

Milevské léto - Fantom

Hudba / koncert / rock
Dům kultury Milevsko - amfiteátr
29.07.2021 od 18:00 hod.