PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tradiční majálesové Krvebraní prošlo obměnou, darovat se bude hlavně plazma

Tradiční majálesové Krvebraní prošlo obměnou, darovat se bude hlavně plazma

Úterý, 30.03.2021 / článek

 

I přes nepříznivou situaci se uskuteční tradiční kampaň na darování krve, která je organizovaná Budějovickým Majálesem ve spolupráci s Českým Červeným křížem. Tentokrát nepůjde pouze o krev samotnou, ale hlavně o darování anti-covidové rekonvalescenční plazmy, díky níž lze nakažené koronavirem léčit. Studenti tak apelují na všechny, kteří tuto nemoc prodělali, aby šli darovat plazmu a pomohli tak druhým.

V pondělí 29. března odstartoval devátý ročník tradiční akce Krvebraní. Budějovický Majáles s Českým Červeným křížem se v ní snaží oslovit všechny zdravé studenty i dospěláky, kteří se nebojí jehel a dobrých skutků. Hlavní myšlenkou akce vždy bylo rozšíření povědomí o darování krve mezi mladou generaci.

Letošní ročník si ovšem vysloužil speciální název Krvebraní&Plazmobraní. Tentokrát totiž výzva cílí především na lidi, kteří již prodělali nemoc covid-19 a mohou tak dalším pacientům výrazně pomoci v jejich souboji s virem.

"Po prodělání covidu-19 se v těle vytvoří protilátky, které mohou velmi pomoct s léčením pacientů se stejnou nemocí. Chceme oslovit tedy co nejvíce lidí, aby šli plazmu s protilátkami darovat. Uvědomujeme si naléhavost situace a chceme jako tým Budějovického Majálesu pomoci," komentuje jedna z organizátorek Lucie Kohoutová.

Plazmu či krev může každý poměrně rychle a bezbolestně darovat například na Transfuzním oddělení Nemocnice České Budějovice (pozor, více než rok je přesunuté do pavilonu T v ulici Preslova). Objednání předem není potřeba, stačí přijít kdykoliv od 6.30 do 11 hodin. Na místě se jen provede rychlý test, jestli má zájemce dostatek protilátek. Pokud by náhodou neměl, nemusí zoufat, pořád může darovat krev jako obvykle. Na konci pak na každého čeká skvělý pocit, a také malá svačina pro doplnění sil.

Udělat dobrý skutek lze v rámci Krvebraní&Plazmobraní až do začátku festivalu Budějovického Majálesu, tedy do 24. května

Jaké jsou podmínky darování a další podrobnosti se můžete dočíst na webu Nemocnice České Budějovice.


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


O princezně, Luciášovi a makových buchtách

Divadlo / pro děti / pohádka
Spektrum Sezimovo Ústí
02.10.2022 od 15:00 hod.

 

Podzimní koncert - Klarinetový soubor Prachatice

Hudba / koncert / barokní, klasická a romantická hudba.
Rokokový sál Kvítkův Dvůr, Český Krumlov
02.10.2022 od 17:00 hod.

 

Divadlo - Do ložnice vstupujte jednotlivě

Divadlo / komedie
Dům kultury Milevsko
02.10.2022 od 19:00 hod.