PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Ten vánoční čas dočkali jsme zas. Jihočeské muzeum představuje osobité zachycení Vánoc

Ten vánoční čas dočkali jsme zas. Jihočeské muzeum představuje osobité zachycení Vánoc

Čtvrtek, 10.12.2020 / článek

 

 Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích uspořádalo vánoční výstavu zaměřenou na profily tvůrců, jejichž úcta k tradici, talent, řemeslná zručnost i umělecký cit přesahuje hranice našeho regionu. Svým osobitým zachycením „bílých svátků“ se návštěvníkům představuje 17 osobností oceněných titulem Nositel tradice lidových řemesel Ministerstva kultury České republiky a Cenou hejtmana Jihočeského kraje za rozvoj a udržování lidových tradic regionu. Výstava "Ten vánoční čas dočkali jsme zas" je v prostorách muzea k vidění do 6. ledna.

„Tradiční lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Získali jsme od našich předků nádherný odkaz a je jen na nás, jak ho v současnosti využijeme i s jakým respektem a citlivostí s ním budeme zacházet," říká garantka výstavy z Regionálního odborného pracoviště pro lidovou kulturu v Jihočeském muzeu Marcela Macková.

Na výstavě diváci najdou práce od tvůrců jako Jiří Drhovský, Zdeněk Kubák, Milan Macho, Ludmila Dominová, Miroslav Stecher, Jiří Honiss, Ing. Pavel Sarauer, Ivanka Wolková, Marie Flašková, Pavel Rouha, Jaroslav Frencl, Jan Smrt, Alena a Martin Rabochovi, Sedlická krajka o.p.s., Miroslav Pelikán, Ivana Stará či Růžena Vinciková. 

Kvůli covidovým opatřením nebudou letos výstavu doprovázet tradiční živé ukázky lidových řemesel. Konání dalších doprovodných akcí bude upřesněno s ohledem na aktuální vývoj epidemiologické situace. Během celého adventu však bude muzeum zveřejňovat na www.muzeumcb.cz a na sociálních sítích muzea seriál příspěvků s vánoční tematikou.

Otevírací doba výstavy je od úterý do neděle 9 až 17.30 hodin. Otevírací doba během vánočních svátků je následující: 24. 12. a 31. 12. od 9:00 do 14:00 hodin a dále 25. 12., 26. 12. a 1. 1. 2021 od 9:00 do 17:30 hodin). Nadále je k dispozici virtuální nabídka muzea ZDE.

Na základě rozhodnutí vlády je Jihočeské muzeum otevřeno pro veřejnost v omezeném režimu, tj. 25 % kapacity, a to za doržování základních hygienických opatření (nošení roušek, rozestupy 2 metry, používání dezinfekce a jednorázových rukavic při interakci s obrazovkami nebo předměty).

O oceněních:

Nositel tradice lidových řemesel
Ministr kultury České republiky od roku 2001 každoročně uděluje vynikajícím lidovým výrobcům titul Nositel tradice lidového řemesla, jímž veřejně oceňuje jejich práci. Každý region má svůj vlastní neopakovatelný charakter daný historickým, hospodářským a kulturním kontextem i staletými tradicemi jeho obyvatel.

Cena hejtmana / hejtmanky Jihočeského kraje
Hejtman Jihočeského kraje od roku 2012 každoročně uděluje jako projev veřejného uznání subjektům udržujícím znalosti a dovednosti v oblasti lidové tradiční kultury regionu Cenu hejtmana Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic.


Autor: -i-, dap-