PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Krampusové řádili nejen ve škole. Báli se zejména ti, kteří měli proč

Krampusové řádili nejen ve škole. Báli se zejména ti, kteří měli proč

Úterý, 08.12.2020 / fotoreport + článek

 

Do Mateřské a základní školy v Dražicích přišel v pátek 4. prosince dopoledne Mikuláš, anděl a čerti. Ne však ledajací, ale přímo ty nejděsivější - krampusové. Většina dětí však podle učitelek byla hodná, a tak se nemusely bát. A většinou, až na zlobivá dítka, nebály. Podobná situace byla i v pátek večer na plánském Strkově, kde krampusové řádili U Tří kytar Anděl. 

Krampusy ztvárnila skupina Čerti Tábor. Školy skupina navštěvuje každý rok, pokaždé však chodí do jiné. Hlavní postavou byl anděl a Mikuláš, kterého čerti museli poslouchat. Ti však byli beztak milí a děti se jich nebály, naopak. Mnohá dítka se s nimi fotila, tak tomu bylo i na Strkově.  

Táborští krampusové mají třináct členů, z toho pět čertic, a skupinu založil před šesti lety Lukáš Chodora.

"Můj táta chodíval za čerta, později jsem tuto úlohu zdědil já. Manželka mi pak darovala zájezd do Rakouska na krampusovou show, a to mě inspirovalo. Po krampusech v Milevsku jsem se rozhodl založit skupinu, oslovil jsem tedy rodinu a kamarády. Od té doby jezdíme na akce v létě i zimě, jednou do roka se pak účastníme průvodu v Rakousku, to je veliká čest," popisuje čert Lukáš Chodora.

Všechny masky, zvonky a kostýmy si členové skupiny vyrábí sami. Mají i svůj znak a bundy, aby byli ve velkých průvodech k rozeznání. Letos jich však kvůli koronavirové situaci moc nebude.

"Menší poptávka je znát, kromě této školy navštívíme jen několik známých rodin, udělali jsme show na Strkově v Plané nad Lužnicí a potkat nás mohli lidé také na Kozím hrádku v Sezimově Ústí. Na druhou stranu aspoň budeme mít čas dělat nové masky a zdokonalovat kostýmy. A příští rok se určitě potkáme a bude to ještě lepší," dodává s optimismem Chodora.


Fotografie


Autor: David Peltán

Blanka Ježková s dcerou pokřtí knihu Baterka

V sobotu 3. prosince se od 16 hodin uskuteční křest dětské knihy Baterka. Akce začne v 16 hodin v táborském Husitském muzeu, kde v podzemí proběhne interaktivní hra pro děti. Na zahrádce bistra Výkvět, za táborskou matrikou, se od 17 hodin koná samotný křest knihy, jež jakou svou třetí knihu napsala a vydala u nakladatelství Hisland Blanka Ježková a její dcera Noemi. (Dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Salonní orchestr Planá nad Lužnicí

Hudba / koncert / adventní
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
04.12.2022 od 19:00 hod.

 

Velká hudební burza v Českých Budějovicích

Hudba / jiný
MC Fabrika, Jeronýmova 6, Č. Budějovice
04.12.2022 od 13:00 hod.

 

Nebojte se nic čarodějnic - Antonín Švec st.

Divadlo / pro děti
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
04.12.2022 od 15:00 hod.

 

Mikulášská s The Tap Tap - Vystoupí Milevský dětský sbor

Hudba / koncert
Dům kultury Milevsko
04.12.2022 od 19:00 hod.