PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Krampusové řádili nejen ve škole. Báli se zejména ti, kteří měli proč

Krampusové řádili nejen ve škole. Báli se zejména ti, kteří měli proč

Úterý, 08.12.2020 / fotoreport + článek

 

Do Mateřské a základní školy v Dražicích přišel v pátek 4. prosince dopoledne Mikuláš, anděl a čerti. Ne však ledajací, ale přímo ty nejděsivější - krampusové. Většina dětí však podle učitelek byla hodná, a tak se nemusely bát. A většinou, až na zlobivá dítka, nebály. Podobná situace byla i v pátek večer na plánském Strkově, kde krampusové řádili U Tří kytar Anděl. 

Krampusy ztvárnila skupina Čerti Tábor. Školy skupina navštěvuje každý rok, pokaždé však chodí do jiné. Hlavní postavou byl anděl a Mikuláš, kterého čerti museli poslouchat. Ti však byli beztak milí a děti se jich nebály, naopak. Mnohá dítka se s nimi fotila, tak tomu bylo i na Strkově.  

Táborští krampusové mají třináct členů, z toho pět čertic, a skupinu založil před šesti lety Lukáš Chodora.

"Můj táta chodíval za čerta, později jsem tuto úlohu zdědil já. Manželka mi pak darovala zájezd do Rakouska na krampusovou show, a to mě inspirovalo. Po krampusech v Milevsku jsem se rozhodl založit skupinu, oslovil jsem tedy rodinu a kamarády. Od té doby jezdíme na akce v létě i zimě, jednou do roka se pak účastníme průvodu v Rakousku, to je veliká čest," popisuje čert Lukáš Chodora.

Všechny masky, zvonky a kostýmy si členové skupiny vyrábí sami. Mají i svůj znak a bundy, aby byli ve velkých průvodech k rozeznání. Letos jich však kvůli koronavirové situaci moc nebude.

"Menší poptávka je znát, kromě této školy navštívíme jen několik známých rodin, udělali jsme show na Strkově v Plané nad Lužnicí a potkat nás mohli lidé také na Kozím hrádku v Sezimově Ústí. Na druhou stranu aspoň budeme mít čas dělat nové masky a zdokonalovat kostýmy. A příští rok se určitě potkáme a bude to ještě lepší," dodává s optimismem Chodora.


Fotografie


Autor: David Peltán