PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Začátek října patří festivalu Den architektury. Zamíří také do Jihočeského kraje

Začátek října patří festivalu Den architektury. Zamíří také do Jihočeského kraje

Úterý, 29.09.2020 / článek

 

Od 1. do 7. října se centrem pozornosti stanou moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí, ale i celé osady a čtvrti. Program nadcházejícího festivalu Den architektury zejména o víkendu láká na architektonické procházky, cyklovyjížďky a exkurze do běžně nepřístupných budov s poutavým výkladem odborníků, ale i workshopy nebo přenášky. Mezi více než stovkou míst konání letošního jubilejního desátého ročníku festivalu najdou zájemci i města v Jihočeském kraji.

V Českých Budějovicích provedou historičky umění, Anna Novotná a Anna Ženíšková, po známých, neznámých a znovuobjevených sochařských dílech z doby socialismu a s historikem umění Hynkem Látalem a architektem Miroslavem Vodákem se zase vydáme po některých místech ve městě s jejich nevyužitým potenciálem.

Zámeckou archibojovku připravují pro děti a rodiče v Českém Krumlově. Zde bude možné prozkoumat novostavbu autobusového nádraží s autory projektu nebo se vydat na výlet za několika novodobými zásahy do struktury středověkého Latránu s architektem Filipem Hermannem a studentkou dějin umění Terezou Štěpánovou.

Co hýbe Pískem? Tak zní název programu, který je společným ohlédnutím za důležitými tématy města za posledních deset let s architekty Petrem Leškem a Martinem Zborníkem. Se stejnými architekty mohou zájemci vyrazit i na komentovanou cykloprojížďku na téma Co znamená voda pro sídla, urbanismus a krajinu.

Tábor nabídne happeningy a umělecké pop-upy z dílny táborských umělců se spolkem Transforma a ve Vimperku se vydáme po stopách proměny průmyslových objektů od 19. století po současnost s historikem Ladislavem Čepičkou. Ve Volyni se půjde Po proudu řeky s historiky Zdeňkem Polanským, Karlem Skalickým a s architektem Lukášem Velíškem. Program nabídnou i další města Jihočeského kraje.

„Program festivalu Den architektury je od roku 2001 založen na procházkách pro omezenou skupinu lidí a akce se konají převážně venku, proto věříme, že se letošní ročník uskuteční v plánovaném rozsahu. Samozřejmě budeme respektovat veškerá bezpečnostní opatření a věříme, že letošní ročník bude důstojnou oslavou deseti let našeho festivalu,“ říká ředitelka a zakladatelka festivalu Den architektury Marcela Steinbachová.

Festival má na programu přes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku a zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech. Letos poukazuje zejména na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury. Připomíná i několik významných architektonických osobností minulosti i současnosti jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Fragner nebo Zdeněk Fránek.

Města s programem Dne architektury v Jihočeském kraji: Český Krumlov, České Budějovice, Chvalšiny, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Tábor, Týn nad Vltavou, Vimperk a Volyně

Na vybrané akce je potřeba rezervace předem. Registrace již byly zahájeny. Den architektury nabízí i program pro děti a první český filmový festival o architektuře Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu.

Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.


Fotografie


Autor: - i, dap -

Smuténka: Zemřel beatník Lawrence Ferlinghetti

 V úctyhodném věku 101 let zemřel v úterý 22. února americký spisovatel, nakladatel, překladatel a malíř Lawrence Ferlinghetti, který byl jedním z představitelů tzv. beat generation, tomuto zaškatulkování se ale sám vyhýbal. Označoval se spíše za anarchistu. Mezi jeho díla patří Lunapark v hlavě, Krajiny života, krajiny umírání, Srdce dokořán, Oko dokořán, srdce dokořán, z překladů se pak nejznámějšími staly překlady francouzského spisovatele Marcela Prousta. Proslul také citátem „Jen mrtví se neangažují“. V 80. letech minulého století se zasazoval o propuštění uvězněných členů Jazzové sekce v Československu. V roce 1998 byl hostem Festivalu spisovatelů v Praze. Publiku dokonce věnoval novou báseň Rivers of Light (Řeky světla), v níž psal o „Staromák Square“, Vltavě a Karlově mostě. (dap)

Daft Punk ukončili činnost

Po 28 letech ohlásilo duo Daft Punk konec. Jejich hity jako One more Time nebo Get Lucky jsou nezapomenutelné a zná je pravděpodobně každý. Jejich hudbu mnozí slyšeli také ve filmu Tron: Legacy. Francouzské duo, hrající elektronickou hudbu, tvořil Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo. Debutové album Homework z roku 1993 je považované za mezník taneční hudby. Dvojice se dnes loučí videem Epilogue, záznam pochází z jejich filmu Electroma. Duo, kvůli stydlivosti, vystupovalo zásadně s maskami robotů nebo bylo na koncertech nahrazeno animacemi. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


DON živě | Jiří Sycha a Filip Dvořák

Hudba / koncert / folklór - barokní hudba - celtic
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - jeviště
25.02.2021 od 19:00 hod.

 

Vratislav Kadlec: Hranice lesa.

Ostatní / setkání / beseda - čtení
Městská knihovna Tábor
25.02.2021 od 18:00 hod.