PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Začátek října patří festivalu Den architektury. Zamíří také do Jihočeského kraje

Začátek října patří festivalu Den architektury. Zamíří také do Jihočeského kraje

Úterý, 29.09.2020 / článek

 

Od 1. do 7. října se centrem pozornosti stanou moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí, ale i celé osady a čtvrti. Program nadcházejícího festivalu Den architektury zejména o víkendu láká na architektonické procházky, cyklovyjížďky a exkurze do běžně nepřístupných budov s poutavým výkladem odborníků, ale i workshopy nebo přenášky. Mezi více než stovkou míst konání letošního jubilejního desátého ročníku festivalu najdou zájemci i města v Jihočeském kraji.

V Českých Budějovicích provedou historičky umění, Anna Novotná a Anna Ženíšková, po známých, neznámých a znovuobjevených sochařských dílech z doby socialismu a s historikem umění Hynkem Látalem a architektem Miroslavem Vodákem se zase vydáme po některých místech ve městě s jejich nevyužitým potenciálem.

Zámeckou archibojovku připravují pro děti a rodiče v Českém Krumlově. Zde bude možné prozkoumat novostavbu autobusového nádraží s autory projektu nebo se vydat na výlet za několika novodobými zásahy do struktury středověkého Latránu s architektem Filipem Hermannem a studentkou dějin umění Terezou Štěpánovou.

Co hýbe Pískem? Tak zní název programu, který je společným ohlédnutím za důležitými tématy města za posledních deset let s architekty Petrem Leškem a Martinem Zborníkem. Se stejnými architekty mohou zájemci vyrazit i na komentovanou cykloprojížďku na téma Co znamená voda pro sídla, urbanismus a krajinu.

Tábor nabídne happeningy a umělecké pop-upy z dílny táborských umělců se spolkem Transforma a ve Vimperku se vydáme po stopách proměny průmyslových objektů od 19. století po současnost s historikem Ladislavem Čepičkou. Ve Volyni se půjde Po proudu řeky s historiky Zdeňkem Polanským, Karlem Skalickým a s architektem Lukášem Velíškem. Program nabídnou i další města Jihočeského kraje.

„Program festivalu Den architektury je od roku 2001 založen na procházkách pro omezenou skupinu lidí a akce se konají převážně venku, proto věříme, že se letošní ročník uskuteční v plánovaném rozsahu. Samozřejmě budeme respektovat veškerá bezpečnostní opatření a věříme, že letošní ročník bude důstojnou oslavou deseti let našeho festivalu,“ říká ředitelka a zakladatelka festivalu Den architektury Marcela Steinbachová.

Festival má na programu přes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku a zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech. Letos poukazuje zejména na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury. Připomíná i několik významných architektonických osobností minulosti i současnosti jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Fragner nebo Zdeněk Fránek.

Města s programem Dne architektury v Jihočeském kraji: Český Krumlov, České Budějovice, Chvalšiny, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Tábor, Týn nad Vltavou, Vimperk a Volyně

Na vybrané akce je potřeba rezervace předem. Registrace již byly zahájeny. Den architektury nabízí i program pro děti a první český filmový festival o architektuře Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu.

Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.


Fotografie


Autor: - i, dap -

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.