PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Začátek října patří festivalu Den architektury. Zamíří také do Jihočeského kraje

Začátek října patří festivalu Den architektury. Zamíří také do Jihočeského kraje

Úterý, 29.09.2020 / článek

 

Od 1. do 7. října se centrem pozornosti stanou moderní architektura i historické skvosty, budovy známé i stojící v pozadí, ale i celé osady a čtvrti. Program nadcházejícího festivalu Den architektury zejména o víkendu láká na architektonické procházky, cyklovyjížďky a exkurze do běžně nepřístupných budov s poutavým výkladem odborníků, ale i workshopy nebo přenášky. Mezi více než stovkou míst konání letošního jubilejního desátého ročníku festivalu najdou zájemci i města v Jihočeském kraji.

V Českých Budějovicích provedou historičky umění, Anna Novotná a Anna Ženíšková, po známých, neznámých a znovuobjevených sochařských dílech z doby socialismu a s historikem umění Hynkem Látalem a architektem Miroslavem Vodákem se zase vydáme po některých místech ve městě s jejich nevyužitým potenciálem.

Zámeckou archibojovku připravují pro děti a rodiče v Českém Krumlově. Zde bude možné prozkoumat novostavbu autobusového nádraží s autory projektu nebo se vydat na výlet za několika novodobými zásahy do struktury středověkého Latránu s architektem Filipem Hermannem a studentkou dějin umění Terezou Štěpánovou.

Co hýbe Pískem? Tak zní název programu, který je společným ohlédnutím za důležitými tématy města za posledních deset let s architekty Petrem Leškem a Martinem Zborníkem. Se stejnými architekty mohou zájemci vyrazit i na komentovanou cykloprojížďku na téma Co znamená voda pro sídla, urbanismus a krajinu.

Tábor nabídne happeningy a umělecké pop-upy z dílny táborských umělců se spolkem Transforma a ve Vimperku se vydáme po stopách proměny průmyslových objektů od 19. století po současnost s historikem Ladislavem Čepičkou. Ve Volyni se půjde Po proudu řeky s historiky Zdeňkem Polanským, Karlem Skalickým a s architektem Lukášem Velíškem. Program nabídnou i další města Jihočeského kraje.

„Program festivalu Den architektury je od roku 2001 založen na procházkách pro omezenou skupinu lidí a akce se konají převážně venku, proto věříme, že se letošní ročník uskuteční v plánovaném rozsahu. Samozřejmě budeme respektovat veškerá bezpečnostní opatření a věříme, že letošní ročník bude důstojnou oslavou deseti let našeho festivalu,“ říká ředitelka a zakladatelka festivalu Den architektury Marcela Steinbachová.

Festival má na programu přes 300 akcí ve více jak stovce měst a obcí v Čechách i na Slovensku a zve na místa veřejnosti běžně nepřístupná nebo je představuje v nových souvislostech. Letos poukazuje zejména na úlohu architektury i urbanismu ve společnosti, ať už se to týká životního prostředí a udržitelnosti rozvoje, funkčnosti veřejných staveb a prostorů nebo proměn jednotlivých lokalit jak po společenské stránce, tak z hlediska architektury. Připomíná i několik významných architektonických osobností minulosti i současnosti jako jsou Adolf Loos, Josef Gočár, Otakar Novotný, Jaroslav Fragner nebo Zdeněk Fránek.

Města s programem Dne architektury v Jihočeském kraji: Český Krumlov, České Budějovice, Chvalšiny, Jindřichův Hradec, Písek, Prachatice, Tábor, Týn nad Vltavou, Vimperk a Volyně

Na vybrané akce je potřeba rezervace předem. Registrace již byly zahájeny. Den architektury nabízí i program pro děti a první český filmový festival o architektuře Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu.

Kompletní program je k dispozici na www.denarchitektury.cz a www.filmarchitektura.cz.


Fotografie


Autor: - i, dap -

Blanka Ježková s dcerou pokřtí knihu Baterka

V sobotu 3. prosince se od 16 hodin uskuteční křest dětské knihy Baterka. Akce začne v 16 hodin v táborském Husitském muzeu, kde v podzemí proběhne interaktivní hra pro děti. Na zahrádce bistra Výkvět, za táborskou matrikou, se od 17 hodin koná samotný křest knihy, jež jakou svou třetí knihu napsala a vydala u nakladatelství Hisland Blanka Ježková a její dcera Noemi. (Dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


BROLN - adventní koncert „Co sa stalo, přihodilo"

Hudba / koncert / koledy a vánoční skladby
Kostel sv. Michaela v Bechyni
04.12.2022 od 19:00 hod.

 

Salonní orchestr Planá nad Lužnicí

Hudba / koncert / adventní
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
04.12.2022 od 19:00 hod.

 

Velká hudební burza v Českých Budějovicích

Hudba / jiný
MC Fabrika, Jeronýmova 6, Č. Budějovice
04.12.2022 od 13:00 hod.

 

Nebojte se nic čarodějnic - Antonín Švec st.

Divadlo / pro děti
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
04.12.2022 od 15:00 hod.