PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeské divadlo rozdává ceny Thálie a bilancuje léto bez Otáčivého hlediště

Jihočeské divadlo rozdává ceny Thálie a bilancuje léto bez Otáčivého hlediště

Čtvrtek, 24.09.2020 / článek

 

Kvůli výjimečné situaci se na jaře spolu s ostatními akcemi zrušil i slavnostní večer Jihočeské Thálie. Jihočeské divadlo v Budějovicích, které ceny pravidelně vyhlašuje, však nechtělo diváky o tradiční předávání cen za nejlepší výkony roku v Jihočeském divadle ochudit. A tak letos ocenilo nejlepší ženské a mužské role v roce 2019 v rámci svých představení. Ceremoniál je tentokrát navázán na čtyři večery. První předávání cen Jihočeské Thálie se konalo v sobotu 19. září, kdy se při premiéře inscenace Zabiják Anders diváci dozvěděli, kdo se stal nejlepším hercem a herečkou v činohře. V rámci večera byla předána také cena Českého rozhlasu za rozhlasové herectví.

Cenu za nejlepší ženský jevištní výkon obdržela Helena Dvořáková za roli Emmi Rothnerové v dramatu Dobrý proti severáku a cena za nejlepší mužský jevištní výkon putovala k Tomáši Kobrovi za titulní roli Arturo Uie v inscenaci Zadržitelný vzestup Artura Uie, kterou divadlo uvedlo v rámci oslav sta let Jihočeského divadla v Boudě.

Diváci měli také možnost za rok 2019 zvolit svou nejoblíbenější činoherní inscenaci. V rámci diváckého hlasování se o první místo dělily hned dvě - historické krimi Ďáblův sluha z pera spisovatele Vlastimila Vondrušky v režii Martiny Schlegelové a absurdní komedie chorvatského dramatika Miro Gavrana Bačkorové v režii Jany Kališové. Cenu za rozhlasové herectví přijal z rukou ředitele Českého rozhlasu České Budějovice Zdeňka Duspivy herec Jiří Untermüller.

Nejlepší operní výkony ocení Jihočeské divadlo 26. září na představení inscenace Tajemství. Ve stejný den diváky čeká vyhlášení cen pro Malé divadlo před začátkem premiéry netradiční pohádky Karkulka vrací úder. A předávání Jihočeských Thálií 2019 završí baletní soubor v rámci tanečního večera 3+1 13. listopadu.

Jaké bylo Léto s Jihočeským divadlem?

Posledním představením pod širým nebem se v sobotu 19. září divadlo rozloučilo s akcí Léto s Jihočeským divadlem, které bylo alternativou k programu na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově, jenž nyní prochází rekonstrukcí. V rámci 50 dní odehrálo 25 představení na šesti různých místech v Jihočeském kraji. Pouze jedno představení bylo zrušeno, a to z důvodu nepříznivého počasí.

Z celkové kapacity 4 014 míst se podařilo obsadit 2 808 míst, návštěvnost tedy byla necelých 70 procent. Stoprocentní návštěvnosti dosáhlo operní představení Prodaná nevěsta v Chřešťovicích. Celkové tržby za projekt Léto s Jihočeským divadlem dosáhly 602 625 korun.

"Vzhledem k tomu, že na propagaci a přípravy bylo relativně málo času, považujeme takový výsledek za velký úspěch. Tomu nasvědčují i nadšené ohlasy, které diváci k letním představením sdíleli," hodnotí za marketing divadla Gabriela Veselá. 

Divačka Blanka Matoušková sdílela svůj obdiv k divadelnímu týmu během propršeného představení Rusalky v Blatné: “Sobotní představení proběhlo za neustálého deště. I přesto nebo spíš právě proto klobouk dolů před celým ansámblem - profíci každým coulem - užila jsem si to i v pláštěnce".

Foto: Alexandr Hudeček, archiv JČD


Fotografie


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Festival Na dvanácti strunách

Festival / Kytarová hudba - vážná, folk, jazz
křížové chodby Dominikánského Kláštera, Piaristické náměstí
06.06.2023 - 27.06.2023 od 20:15 hod.
vícedenní akce

 

S láskou Mary - Paul Elliott

Divadlo / komedie
Městské divadlo, o.p.s., Horní Brána, ulice Horní čp. 2, Český Krumlov, 381 01
06.06.2023 od 19:30 hod.