PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Architekt Petr Hájek vystavuje v Budějovicích. Práce můžete pozorovat skrz periskopy

Architekt Petr Hájek vystavuje v Budějovicích. Práce můžete pozorovat skrz periskopy

Pondělí, 21.09.2020 / článek

 

 Profesor Fakulty architektury ČVUT Petr Hájek (Architekti s.r.o.) vystavuje své práce v Galerii současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice. Výstava Principy potrvá do 11. října. 

Pro českobudějovickou výstavu Principy připravil Architekt roku 2018 Petr Hájek se svými kolegy projekt, kterým odkrývá svůj velice vřelý vztah k experimentování. Principy - tedy základní a obecně uznávané myšlenkové východisko, zásada, pravidlo, které se nedokazuje, ale z něhož lze chápat nebo odvozovat další důsledky pro jednání nebo poznání - se stávají nejen názvem, ale i stěžejním tématem výstavy.

Architektura inspirovaná principy optiky a akustiky je přístupná 24 dvacet hodin denně skrze pohled do tří výstavních prostorů zprostředkovaným trojicí sedm metrů vysokých periskopů umístěných v prostoru náměstí. Prostory galerie pak okupují rozměrné modely představující Sál Karlovarského symfonického orchestru, Dům periskop a Muzeum filmu.

Petr Hájek je absolventem Fakulty architektury ČVUT v Praze a Školy architektury Akademie výtvarných umění v Praze. V roce 1998 založil společně s Tomášem Hradečným a Janem Šépkou architektonickou kancelář HŠH architekti a v roce 2009 vlastní architektonickou kancelář Petr Hájek ARCHITEKTI, s. r. o. Od roku 2004 působí jako pedagog na FA ČVUT, kde byl jmenován docentem (2010) a profesorem (2017). Je zakladatelem a předsedou představenstva nadačního fondu na podporu umění a talentu Art-Now a zakladatelem Laboratoře Experimentální Architektury (LEA).

Spisovatele Miloše Urbana inspiroval k napsání románu Urbo Kune (2015), který se odehrává v utopickém městě navrženém studenty jeho ateliéru na FA ČVUT. Ze stále se rozrůstajícího portfolia nutno připomenout například úpravu Horního náměstí v Olomouci (ještě s HŠH architekti, památka UNESCO), Jiřské náměstí na Pražském hradě (také s HŠH architekti) stejně jako Arcidiecézní muzeum v Olomouci, a Úpravy zámeckého návrší v Litomyšli. Z poslední doby pak vodárenskou věž s periskopem na Praze 7, rozšíření Centra současného umění DOX+, či Vzdělávací centrum Krkonošského národního parku. 

Oceňovaný architekt

V současné době pracuje na projektech rekonstrukce kina Oko na Letné, domu Bílá růže do Kašperských hor, Astronomické observatoři hradu Pirkštejn, Muzea lanové dráhy v Peci pod Sněžkou, krematoria pro zvířata „Věčné loviště“ a řadě soukromých domů. Má za sebou rovněž několik výstav - ať už to byla například reprezentace České republiky v národním pavilónu na Bienále architektury v Benátkách (2016), nebo pozoruhodný projekt Anastomosis, připravený se studenty pro pražský DOX. Tento projekt byl rovněž oceněn - Cenou rektora ČVUT III. stupně za aplikaci výzkumu v praxi.

Za svou práci však získal řadu dalších cen (Grand Prix Obce architektů, Evropská cena Freiraum no2, Bauwelt–Preis, Stavba roku, Cena Klubu za starou Prahu, Cena R. Eitelbergera, Evropská cena Piranesi prize /honorable mention/, Sustainable architecture award Ferrara /honorable mention/, čtyřikrát obdržel českou nominaci na evropskou cenu Miese van der Rohe). V roce 2018 se stal Architektem roku – za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech.


Fotografie


Autor: - i, dap -