PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Trocnovské slavnosti čeká bohatý program. Přijede i spisovatel Petr Čornej

Trocnovské slavnosti čeká bohatý program. Přijede i spisovatel Petr Čornej

Úterý, 15.09.2020 / článek

 

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích a město Borovany pořádají sedmý ročník Trocnovských slavností. Akce se uskuteční v sobotu 19. září od 13 do 18 hodin v areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova, v Trocnově u Borovan. Vstup na slavnosti je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou Jana Žižky i u muzejní budovy.

Jak žili a bojovali husité, návštěvníkům představí skupina historického šermu z Českých Budějovic – Fedrfechtýři. Připraven bude dobový středověký tábor a ležení se stany a k vidění například zbraně, zbroj a další výstroj nebo polní kuchyně. Těšit se můžete rovněž na zajímavá vystoupení Fedrfechtýřů - ukázky palných zbraní, střelba z kanonu nebo šermířské souboje.

Milovníky dravců jistě potěší vystoupení společnosti Falconia, která dodnes udržuje sokolnické tradice a byla založena v roce 2009. Na Trocnovských slavnostech předvedou ukázky šesti dravců, s jezdcem na koni a loveckým psem. Sokolnictví provází lidstvo už více jak 4000 let.
Posláním skupiny je důstojně reprezentovat české sokolnictví, být jeho historickou tváří, podílet se na propagaci sokolnictví v ČR i ve světě a úzce spolupracovat s Klubem sokolníků při ČMMJ. Jedná se o spolek lidí, kteří obdivují sokolnictví ve své původní podobě, tedy jako vznešené umění lovu, převážně na koni. 

Malí i velcí návštěvníci si dále mohou vyzkoušet oblíbenou střelbu z luku a kuše pod odborným dohledem nebo na vlastní kůži zažít čtyři středověké hry. Obdivovat lze i ukázky dobývacích strojů uskupení Lucistnice.cz, jakými byly katapult nebo tzv. trebuchet.

Chybět nebude ani živá středověká hudba. Kapela Euphorica, která na slavnostech vystoupí, je unikátní seskupení muzikantů, kteří hrají po svém dobovou hudbu ze středověku a „world music“ jako jsou tradiční lidové písně Evropy. Při hledání písní přihlíží muzikanti ke svým hudebním znalostem a zejména ke svým niterním pocitům z písně.

Tradiční a oblíbená část akce je řemeslný jarmark s ukázkami lidového tvoření. Těšit se můžete například na výrobu dřevěných hraček a loutek, pletení proutěných košíků, ukázky podmalby na skle nebo kovářství.

Přijede držitel Magnesie Litery

Velkým lákadlem pro všechny milovníky husitství a Jana Žižky bude jistě návštěva známého českého historika Petra Čorneje, čerstvého nositele ceny Magnesia Litera v kategorii Kniha roku. Osmisetstránková publikace „Jan Žižka – život a doba husitského válečníka“ z dílny respektovaného znalce husitské doby představuje nepřemoženého hejtmana v netradičním světle. Historik Petr Čornej na slavnostech povede pro zájemce komentovanou prohlídku muzejní expozice o Janu Žižkovi.

Z dětského programu zaujme třeba divadelní představení Divadla Studna – O Všudybylovi. Dále je pro děti připraven následující program - vlastnoruční výroba odznaků, malování na obličej, házení míčků na cíl, omalovánky, chůdy, jízda na dřevěných konících s meči, výroba z přírodnin, hra Mlýn nebo výroba hliněných korálků.
Určitě nevynechejte ani venkovní naučnou stezku kolem trocnovského areálu, jež mapuje významné milníky husitství.

Po celou dobu trvání akce je pro návštěvníky zajištěno občerstvení, zdravotnická služba a parkování.


Fotografie


Autor: - i, dap -

V úterý 4. dubna se dožije 101 let herečka Alexandra Myšková

S herečkou Alexandrou Myškovou, která oslaví 4. dubna úctyhodné 101. narozeniny přineslo Kulturne.com rozhovor obsahující dvě videa  dobové fotografie. Následně i v prosinci nahrála intro ke skladbě Modlitba za mír, jelikož se s redaktorem Petrem Hejnou při zmíněném rozhovoru, vedeném místy v rozverné náladě, na brzké hudební spolupráci dohodli. Paní Sašu, jak ji přátelé říkají, je tedy možno vidět a slyšet ZDE. Na ČT1 v úterý 4. dubna od 21:05 hodin si nenechte ujít premiérové vysílání 13. komnaty Alexandry Myškové. (ph)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Dymytry & Hämatom CZtour 2023

Hudba / koncert
Hotel Palcát
01.04.2023 od 18:00 hod.

 

100 let tradic československé myslivosti

Výstava / 100 let tradic československé myslivosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 30.07.2023
vícedenní akce

 

„České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti

Výstava / „České myslivosti zdar a škůdcům zmar!“ aneb Vhledy do české myslivecká historie a současnosti
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 31.10.2023
vícedenní akce

 

Voda? Voda!

Výstava / Voda? Voda!
Lovecký zámek Ohrada
01.04.2023 - 22.06.2023
vícedenní akce