PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Vrcholem oslav jubilea domova sv. Linharta bylo vystoupení Jany Šrejma Kačírkové

Vrcholem oslav jubilea domova sv. Linharta bylo vystoupení Jany Šrejma Kačírkové

Neděle, 23.08.2020 / fotoreport + článek

 

Setkání přátel, sponzorů a uživatelů domova denního stacionáře pro zdravotně postižené v Chelčicích proběhlo v pondělí 17. srpna v prostorách renesančního zámku Kratochvíle. Na úvod byla shrnuta desetiletá činnost toho úctyhodného projektu, kdy pohovořily i osoby s touto genezí a zráním spjaté. Proběhla dražba speciální bankovky i předávání světla lásky a naděje, vše plné mnohdy tak chybějící lidské vlídnosti.

Poté následovalo, již v kapkách pozvolna sílícího deště, očekávané hravé vystoupení uživatelů. To ještě nikdo netušil, že večerní tančírna s k produkci nachystanou skupinou Retrovox tak nějak neproběhne, jelikož větru a dešti (snad jen zatím, díky Bohu, existuje-li, neboť mnozí ho mají plná ústa, ale v reálu je vše jinak), již neporoučíme. Od zahájení akce, plánované na 18. hodinu, bylo pro návštěvníky nachystané pestré občerstvení i výstavka výtvarných prací uživatelů.

Následoval přesun do zámeckého hudebního sálu, kde za mimořádně citlivého profesionálního doprovodu klavíristy Mikoláše Troupa, jinak i varhaníka, syna kastelána tohoto státního zámku, vystoupila operní pěvkyně Jana Šrejma Kačírková. Přibližovat úspěchy této renomované operní divy, prosté některými možná očekávaných barokních tvarů a pitoreskních teatrálních gest, by bylo nošení dříví do lesa (i když ty naše šumavské to pomalu potřebují). Tak, jako klavírista Troup zde nevystupoval proto, že je synem „hradního pána", pochopitelně ani držitelka Thálií sem nezavítala pro svůj obdobně jihočeský původ.

Projev této mladé, přesto mimořádně zralé pěvkyně, přesně nabízel paralelu, proč excentrický padouch baron Gorc z Gorců v podání Miloše Kopeckého chorobně propadl kouzlu operní pěvkyně (pro případné neznalé - film Tajemství hradu v Karpatech). Když pomineme její sytý, čistý a bezchybně intonující hlas, pak až smyslnou nadstavbou je lepá postava i neustálý přirozený úsměv (ne ten jako na volebních plakátech politiků), korunovaný spontánním šibalským úsměvem, když zdáli do její árie zalomozila blížící se bouře. A že Mikuláš nadílí nejen v prosinci, bylo patrné jak doprovodu jeho zručného takřka jmenovce, tak v sólových partech, ba i not prostých, tohoto talentovaného hudebníka.

Úctu zaslouží také, nebo přímo především, ředitelka domova Klára Kavanová Mušková a její tým - ač se na vystoupení zmíněných umělců těšila, velkou část nejen ona strávila odklízením venkovního vybavení v prudkém dešti, a dámy to rozhodně nedělaly proto, že by aspirovaly na Miss mokré tričko - ostatně paní Klára je trvale křehce elegantní nejen o narozeninách.

VIDEO: sestřih z akce

Následoval raut, operativně přesunutý ze zahrady ke vstupní bráně i do sálu u vchodu do zámku, finální tančírna s Retrovoxem vzhledem k počasí musela být zrušena.

Co se týče chelčického domova, zde je možno domluvit i prohlídku památníku Petra Chelčického - více ZDE, video z památníku ZDE. A domov jako takový podporovat možno a záhodno též kdykoliv a trvale - více na webu Chelčického domova sv. Linharta.


Fotografie


Autor: Petr Hejna

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Poznáváme a chráníme přírodu

Výstava / vernisáž
Spektrum Sezimovo Ústí
24.03.2023 od 17:00 hod.

 

Svišti v orchestřišti

Hudba / koncert / filmová hudba - rock - swing
Městská knihovna Tábor, Jiráskova 1775, 390 01 Tábor
24.03.2023 od 16:30 hod.

 

Jeden svět v Táboře 2023

Kino / film / dokument / Festival dokumentárních filmů o lidských právech
Kino Svět, Don, Jednota, Sklep, Bejvák
24.03.2023 - 26.03.2023 od 18:00 hod.
vícedenní akce

 

PRECEDENS

Hudba / koncert / Rock
mcJORDÁN, Budějovická 14, Tábor
24.03.2023 od 20:00 hod.