PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeský jazzový festival oslaví 10 let. Podpoří českou hudební scénu

Jihočeský jazzový festival oslaví 10 let. Podpoří českou hudební scénu

Úterý, 04.08.2020 / článek

 

Desátý ročník Jihočeského jazzového festivalu se uskuteční. Sice to měl být ještě v lednu speciální ročník mezinárodního festivalu se třemi držiteli Grammy, pak to chvíli vypadalo, že bude úplně zrušený, ale nakonec se nejen Piaristické náměstí v Českých Budějovicích opět rozvibruje jazzovou hudbou. Konat se bude od 6. do 9. srpna.

Dramaturgie festivalu je postavená na českých muzikantech a v jednom případě také na slovenských hostech. "Hlavním důvodem je motivace podpořit českou hudební scénu, která kvůli covidové situaci zažila i stále zažívá velmi těžké období. I tak nabídne tato tradiční budějovická akce hodně zajímavé hudby," říká za festival produkční Jiří Grauer.

Festival odstartuje malý off program ve čtvrtek 6. srpna v Panské ulici a Rabeštejnské věži. Ve spolupráci se sdružením Umění ve městě naplní kouzelné zákoutí města sólový projekt kytaristy Libora Šmoldase a ostravské trio Jana Kavky

Hlavní festivalový program na Piaristickém náměstí v pátek 7. srpna otevře kapela s trochu tajemným názvem B/Y Organism sdružující mladé hudebníky se světovými zkušenostmi a neotřelou kombinací dvou bubeníků. 

Podvečer nabídne fúzi současného jazzu AMC tria a prestižní prešovské folklorní kapely Ľudová hudba Stana Baláža. Devítičlenný projekt špičkových hudebních těles slibuje unikátní zážitek propojení hudebních světů.

Headlinerem prvního večera  je Organic Quartet Ondřeje Pivce. Hammondisty, který většinu svého profesního života tráví v USA a po světových turné se zpěvákem Gregory Porterem, se kterým získal cenu Grammy. Ondřej Pivec je také asi jediným českým hudebníkem, který je vyhledávaným varhaním hráčem pro černošské gospelové sbory v kostelech USA. 

Sobotu 8. srpna odstartuje místní kapela Bobesh, v rozšířeném festivalovém obsazení. Bandleader a hráč na křídlovku Jiří Hebík představí repertoár velikánů smooth jazzu.

V podvečer zaplní podium kvintet Ondřeje Rumla s populárním programem, který baví diváky napříč generacemi - Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha. Ozdobou každého festivalu jsou big bandy. Tak i budějovický jazzfest má jeden na svém playlistu.CBC Big Band je profesionální bigband složený z předních českých sólistů. Pod vedením Miroslava Surky doprovázel např. Artura Sandovala či Jamese Morissona na Krumlovském hudebním festivalu. Hosty koncertu budou Alex a Max Šestákovi, dvojčata, která svým talentem okouzlila nejen Českou republiku

V neděli 9. srpna se jazzová hudba přesune na náměstí Hluboké nad Vltavou, kde zazpívá šansony herečka Chantal Poullain v doprovodu svého tria.

Vstupné na koncerty
na Piaristickém náměstí je v ceně 100kč/den, ostatní koncerty zdarma. Předprodej probíhá v síti CBsystem.

Kapacita omezena počtem 1000 osob a na místě budou k dispozici desinfekční stojany.
Festival je pořádán ve spolupráci se statutárním městem České Budějovice a generálním partnerem akce je Společnost ČEZ.

Podrobný program festivalu:

6.8. 18:30 Off program festivalu: Panská ulice a Rabeštejnská věž
18:30 Panská ulice - Libor Šmoldas solo 
20:00 Rábeštejnská věž - Jan Kavka trio 
vstup volný

7.8. Piaristické náměstí České Budějovice
17:30 B/Y Organism
19:15 AMC trio & Ľudová hudba Stana Baláža
21:00 Ondřej Pivec Organic Quartet
vstupné 100kč / předprodej www.cbsystem.cz

8.8. 17:00 Piaristické náměstí České Budějovice
17:00 Bobesh & hosté
19:00 Ondřej Ruml & Jazz Quintet
21:00 CBC Big Band
vstupné 100kč / předprodej www.cbsystem.cz

9.8. 19:30 náměstí ČSL armády Hluboká nad Vltavou

19:30 Štěpán Markovič Quartet
20:00 Chantal Poullain Trio
vstup volný


Fotografie


Autor: - i -


SMUTÉNKA: Na cestu za manželkou Libuší Šafránkovou se vydal herec Josef Abrhám

Za svou životní Popelkou, herečkou Libuší Šafránkovou, se vydal přední český filmový i divadelní herec Josef Abrhám. Bylo mu 82 let. Uplynulé měsíce ho trápily obtíže se srdcem a další neduhy. Držitel divadelní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství ztvárnil kromě nespočtu divadelních rolí také kolem 200 filmových a seriálových. Kromě toho, že se objevil ve Formanově Černém Petrovi, exceloval ve snímcích jako Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, Šakalí léta, Městem chodí Mikuláš, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně 2 a dalších, nezapomenutelná role je samozřejmě doktor Blažej v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. Jeho mottem bylo: „Když už to není sranda, ať je to alespoň pravda.“ (dap)

Související články

 

 
Kultura dnes


Dobré ráno blues band

Hudba / koncert / blues
Divadelní klub Ántré Horní Brána, ulice Horní 2, Český Krumlov, 381 01
18.05.2022 od 20:00 hod.

 

Partička na vzduchu

Divadlo / komedie
Dům kultury Milevsko
18.05.2022 od 20:00 hod.