PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Pod křídly netopýrů si návštěvníci volyňské tvrze užili duo Batto-Kříž. Máme další tipy

Pod křídly netopýrů si návštěvníci volyňské tvrze užili duo Batto-Kříž. Máme další tipy

Pátek, 03.07.2020 / fotoreport + článek

 

Za vlahé rané letní noci se konal ve volyňské tvrzi první živý koncert po omezeních daných epidemií koronaviru. I když se spekulovalo, že za čínskou chřipkou, jak by se hodilo COVID-19 nazývat, stáli netopýři z jakési odlehlé jeskyně v "lidové" republice, strach z nich návštěvníci koncert dvojice Paul Batto a Ondřej Kříž rozhodně neměli.

Vracet se k muzice dua popisem je vcelku zbytečné, nebylo to jejich první vystoupení, pořádané Městským muzeem ve Volyni - bylo zpracováno, včetně videa, v této reportáži z loňského července ZDE. Opět dorazil dostatek návštěvníků užít si jak Paulova repertoáru, tak klávesových exhibicí živelného Ondřeje, které vlety netopýrů do sídla v baště tvrze ani neohrozily, ani nerušily, naopak opět přispěly k jedinečné atmosféře koncertů na nádvoří.

Ondřeje Kříže můžete slyšet v pátek 3. července v táborském klubu MC Jordán, a to ve společnosti Jiřího Řapka (kytara) a Pedrama Dilmaghaniho (perkuse). Další koncert pořádaný muzeem bude 29. července plánované vystoupení Jany Vébrové.

Tipy na výlety

V prastaré tvrzi ve Volyni sídlí především místní městské muzeum, seznamující jak s historií kraje a města, tak sloužící k pořádání výstav i kulturních akcí. Atraktivním tématem je letošní výstava Pěší turistika před sto lety, kterou doplňuje řada dalších expozic v dalších podlažích.

Je zde k vidění spousta, mnohdy dosud nikdy nevystavovaných, fotografií a diapozitivů z 20. let 20. století z výletů Klubu československých turistů ve Volyni, zachycujících v neopakovatelné atmosféře doby krajiny šumavské i občasně nešumavské, skupinky turistů po dosažení vytyčeného cíle i na zastávkách trasy, nebo zmiňuje i některé tehdejší osobnosti klubu milovníků turistiky divokou přírodou, jehož činnost byla v květnu roku 1920 ve Volyni obnovena.

Tato jedinečná výstava potrvá až do 6. září. Související jsou i výstavy Krásy Šumavy v Malenicích na faře a od 25. června instalovaná v budově městského úřadu ve Volyni.
Vzhledem k nedávnému nucenému plošnému uzavření veřejných prostor se posunul termín pro plánovanou vernisáž a tím i ukončení u připravovaných výstav, jako je v prvním patře ta pojmenovaná Puškař Sylvestr Krnka a jeho volyňský vynález, vztahující se k 170. výročí první zadovky v naší bývalé císařské monarchii.

Jak je uváděno, mistr puškařský a vynálezce Sylvestr Krnka (1825-1903) se v roce 1848 stal volyňským měšťanem a vyzbrojoval místní národní gardu. A právě ve Volyni přišla na svět jeho první zadovka. Výstava setrvá na tvrzi do 24. října.

Obdobně dopadla Ochotnická tahanice, ne tedy hádka umělecky nespokojených či podroušených amatérských, na prknech svět značících aktivních příznivců kumštu divadelního, ale kterak je nastíněno v popisu: kyselé i sladké příběhy několika divadelních opon vyhotovených volyňským akademickým malířem Maxmiliánem Boháčem (1882-1957), která stáhne oponu 30. srpna letošního roku. Dva zákryty jeviště v plné kráse a barvách také podkroví tvrze zdobí.

V muzeu jsou i další expozice, počínaje stálou podzemní archeologickou Volyňsko v pravěku a Historie Volyňské tvrze, nebo konče starobou vonícího, i občasně obměňovaného lidového malovaného nábytku z Pošumaví, pocházejícího z 18. a 19. století.

Tím ovšem činnost muzea zdaleka nekončí, pravidelné výlety s odborným výkladem po okolí probíhají v rámci akce Místa v kraji - naposledy to byly třeba Krejčovice & Mlynářovice, předtím Milčice, Zechovice, Vacovice…, s lidovými zvyky Pošumaví seznamuje průběžně Pokoutní klub prácheňské vlastivědy, nedávno došlo i na opakované vypalování zakuřované keramiky po vzoru předků, jehož výsledkem jsou repliky pozdně středověké keramiky.


Fotografie


Autor: Petr Hejna, Václav Turek, archiv

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Hudební sklepy - Vladimír Merta

Hudba
Galerie M v Milevsku
13.06.2024 od 19:30 hod.

 

Kryštof Hošek | Lajk

Výstava
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
13.06.2024 od 18:00 hod.

 

ZAHRADNÍ SLAVNOST | The Loser(s)

Divadlo / jiný / nový cirkus
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
13.06.2024 od 19:00 hod.

 

ZAHRADNÍ SLAVNOST | The Swings

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
13.06.2024 od 21:00 hod.