PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Migrant z jihu na křížové cestě dobyl volyňskou tvrz

Migrant z jihu na křížové cestě dobyl volyňskou tvrz

Čtvrtek, 08.08.2019 / fotoreport + článek

 

Nejedná se však o jakéhosi zakukleného teroristu, ale o po vzoru táboritů podniknutou spanilou jízdu slovinského muzikanta Paula Batto a Ondřeje Kříže, kteří vystoupili pod javorem na nádvoří tvrze ve středu 31. července. Jejich vystoupení oprávněně nadchlo četné návštěvníky koncertu.

Paul Batto jr. (popravdě, seniora u nás ani neznáme, ba ani žádný takový muzikant neexistuje), čistokrevný Slovinec, narozený roku 1967 v Lublani, po toulkách světem zakotvil před deseti léty v Táboře, kde žije i hráč na klávesové nástroje Ondřej Kříž. Tato dvojice se skvěle doplňuje - Paulův jedinečný zpěv a především rytmickou šlapající kytaru - nechybí ovšem ani hra prstýnky či bottleneck, do jiných, jazzem načichlých, hudebních sfér dostávají Ondrova sóla. V tomto duu používá zvuky „klasického" piana a elektrického piana Fender, slyšet tedy byly v sólech nejen typické bluesové akustické trylky na vysokých klávesách, ale často i rytmizované party nejen v doprovodu, ale právě v potleskem odměněných sólech. To vše se linulo z jedné multifunkční reprobedny, určené pro podobné unplugged produkce, a kupodivu i spodní tóny temného Fender piana nezněly zkresleně - tedy linul se pouze správně v basech nakřápnutý a současně ve výškách étericky zvonící zvuk, jinak ke stěhování přetěžkého nástroje, zde skrytého v bankách notebooku a ovládaného master keyboardem Roland, zejména však mladým a hravým mistrem černobílých klapek. Místy pouze z libozvučnosti vyčníval hlasitý a ostrý zvuk ojediněle použité foukací harmoniky, snímané pro zpěv nastaveným mikrofonem.

Frontman Batto je výrazný nejen svým hlasem (neznaje jeho slovanský původ, posluchač by usoudil, že je pěvec křtěný řekou Mississippi, nikoliv Ljubljanicí), s kterým by se prosadil bez problému jako sólový zpěvák, ale i pohodovým vystupováním i tvorbou. Místy je v ní slyšet i náznaky country - ne tedy té „naší" zelenáčsky tučnácko - plavecké, amerického folku - opět nutno podotknout, že se ne v duchu hesla "Nekrmte Nedvědy" - oni existují lidé jako Springsteen, Seeger, Dylan.., a pochopitelně blues, které bylo více zastoupeno až v druhé posoumračné polovině večera, kdy ani nemusel Paul sundat sluneční brýle z klobouku jako obranu před stojacími reflektory. Mystické byly přelety a průlety netopýří hlídky zdí tvrze, dokreslující atmosféru historií dýchajícího objektu.

Nebýt po přídavku se navrátivšího deště, jistě by publikum nepustilo muzikanty jen tak domů. Další vydařená akce v prostorách Městského muzea ve Volyni z dramaturgie Karla Skulického, navíc počet návštěvníků tentokrát výrazně překračoval pouhý úhrn prstů, jak tomu bohužel při masám nepodbízivých akcích občas bývá (a to i bez zahrnutí těch na nohou).

VIDEO
ZDE
 


Fotografie


Autor: Petr Hejna, foto: Václav Turek

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Jakub Smolík - Vánoční turné 2019

Hudba / koncert / Pop music
Hotel Palcát, 9. května 2471, 390 02 Tábor
09.12.2019 od 19:00 hod.

 

Bull / Hard sell

Divadlo / fraška
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - jeviště
09.12.2019 od 19:00 hod.

 

Vánoční výstava

Výstava
Spektrum Sezimovo Ústí
09.12.2019 od 18:00 hod.