PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jan Němec přijel s Možnostmi milostného románu do Jednoty

Jan Němec přijel s Možnostmi milostného románu do Jednoty

Čtvrtek, 09.04.2020 / fotoreport + článek

 

O knize Možnosti milostného románu spisovatele Jana Němce toho bylo napsáno již dost. Názory se různí, čtenáři i kritici se dělí na dva tábory a kniha si tak nějak žije vlastním životem bez nějakých vnějších zásahů. Možnosti milostného románu jsou knihou o konci jednoho vztahu...

O konci vztahu jeho autora s mladou, velmi temperamentní a živelnou slečnou. Je románem autobiografickým, vzpomínkovým, intelektuálním. Románem protknutým literaturou, na níž v něm najdeme mnoho odkazů. Snad právě proto vyvolává u čtenářů tolik otázek a pocitů. Jak se ke knize staví ona dívka, všem známá jako Nina? Četla tu knihu vůbec? Do jaké míry je nutné otevřít čtenářům okno do svého soukromí? Kolik z toho je pravda a co je hříčkou autorovy fantazie? Není nic snazšího, než se přesvědčit.

Jan Němec jezdí po republice, aby z knihy přečetl ty nejsilnější a nejzajímavější pasáže, a tak svým čtenářům osvětlil, co ho k nasání vedlo, proč je román koncipován zrovna takto a vnesl do celého příběhu trochu světla.

V rámci „turné“ zavítal i do táborského knihkupectví a kavárny Jednota, kde se pokusil na všechny tyto otázky odpovědět. Jak se však ukazuje, mnohé z nich ovšem mohou vyvolat další otázky a připomínky a je jen na nás, na čtenářích, zda si je necháme autorem zodpovědět, necháme vše otevřené, nebo si najdeme vlastní odpovědi ve svých vztazích, které se tomu románovému mohou velmi podobat.


Fotografie


Autor: Wendy Šimotová

Smuténka: Zemřel beatník Lawrence Ferlinghetti

 V úctyhodném věku 101 let zemřel v úterý 22. února americký spisovatel, nakladatel, překladatel a malíř Lawrence Ferlinghetti, který byl jedním z představitelů tzv. beat generation, tomuto zaškatulkování se ale sám vyhýbal. Označoval se spíše za anarchistu. Mezi jeho díla patří Lunapark v hlavě, Krajiny života, krajiny umírání, Srdce dokořán, Oko dokořán, srdce dokořán, z překladů se pak nejznámějšími staly překlady francouzského spisovatele Marcela Prousta. Proslul také citátem „Jen mrtví se neangažují“. V 80. letech minulého století se zasazoval o propuštění uvězněných členů Jazzové sekce v Československu. V roce 1998 byl hostem Festivalu spisovatelů v Praze. Publiku dokonce věnoval novou báseň Rivers of Light (Řeky světla), v níž psal o „Staromák Square“, Vltavě a Karlově mostě. (dap)

Daft Punk ukončili činnost

Po 28 letech ohlásilo duo Daft Punk konec. Jejich hity jako One more Time nebo Get Lucky jsou nezapomenutelné a zná je pravděpodobně každý. Jejich hudbu mnozí slyšeli také ve filmu Tron: Legacy. Francouzské duo, hrající elektronickou hudbu, tvořil Thomas Bangalter a Guy-Manuel de Homem-Christo. Debutové album Homework z roku 1993 je považované za mezník taneční hudby. Dvojice se dnes loučí videem Epilogue, záznam pochází z jejich filmu Electroma. Duo, kvůli stydlivosti, vystupovalo zásadně s maskami robotů nebo bylo na koncertech nahrazeno animacemi. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


DON živě | Jiří Sycha a Filip Dvořák

Hudba / koncert / folklór - barokní hudba - celtic
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - jeviště
25.02.2021 od 19:00 hod.

 

Vratislav Kadlec: Hranice lesa.

Ostatní / setkání / beseda - čtení
Městská knihovna Tábor
25.02.2021 od 18:00 hod.