PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeská divadla bojují o přežití i pomáhají

Jihočeská divadla bojují o přežití i pomáhají

Pátek, 03.04.2020 / článek

 

Programy divadel na jihu Čech sice vzaly kvůli vládním opatřením proti koronavirové pandemii za své, divadelní stánky se však na lopatky nepoložily. Zaměstnanci šijí roušky, pomáhají potřebným s dovozem, sdílejí živá vystoupení a podobně.   

Jihočeské divadlo se přidalo k projektu #kulturažije. Vznikla tak sbírka na podporu divadla, která byla vytvořena ve spolupráci s nadačním fondemDonio.

Sbírek na podporu různých institucí vzniká mnoho a každý si může vybrat koho a jak podpoří. "Proto se i naše divadlo vydává touto cestou, aby dalo svým divákům, fanouškům a příznivcům možnost finanční podpory. Přispět může opravdu každý, kdo cítí potřebu nám v této době pomoci. Vážíme si každé připsané koruny v naší sbírce a moc za to děkujeme," vyzývá Eva Marečková z marketingu Jihočeského divadla. 

V rámci projektu bude 5. dubna v 17 hodin na mall.tv odvysílán záznam tanečního divadla Petra Zusky Klíče odnikud. "Je to taková malá forma poděkování za příspěvky a také možnost, jak být alespoň chvíli ve spojení s našimi diváky," dodala. Zároveň zaměstnanci divadla šijí roušky.
 
V rámci projeku Donio bojují o život malá, nezávislá divadla, jako je například Divadlo Dokola, které bylo na několik měsíců zcela odříznuto od svých příjmů. "Nemožnost hrát loutková představení pro děti může být v dlouhodobějším horizontu pro naše nezávislé divadlo likvidační. Loutky toho sice moc nesní, my si opasky utáhnout můžeme, ale nájem a složenky za nás nikdo nezaplatí," popisuje za divadlo, které se soustředí na malé diváky, Petr Kukla. 

Divadlo Oskara Nedbala v Táboře se rozhodlo pomáhat v terénu. Ze zaměstnanců se stal “rozvážkový” tým, který pomáhá seniorům s nákupy potravin a vyzvedáváním léků. V případě potřeby se můžete ozvat na  číslo 603 574 423. 


V galerie divadla se také měla 2. dubna uskutečnit vernisáž výstavy obrazů Soukromé bunkry Jitky Petrasové. Ta se však nakonec konala, a to neobvykle - animovaně a v "teple domova". Záznam z vernisáže, která nebyla, je zde ZDE


Další jihočeská divadla, jako písecké Divadlo Fráni Šrámka, stále šijí roušky, sdílí různé streamy (Městské divadlo Český Krumlov) a vyzývají k nevracení vstupenek. Většina akcí se přesouvá, nikoli ruší, a právě zachováním přízně je podpoříte.
 
Foto: archiv a fcb divadel


Fotografie


Autor: David Peltán

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.