PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Strakonické muzeum představí na hradě velikonoční zvyky, dekorace i spojená témata

Strakonické muzeum představí na hradě velikonoční zvyky, dekorace i spojená témata

Středa, 04.03.2020 / článek

 

Od středy 11. března do 13. dubna bude v černé kuchyni strakonického hradu k vidění tradiční velikonoční výstava. Strakonické muzeum jí dalo letos název Voláme jaro. 
 
"V lidovém prostředí jsou Velikonoce spojované s toužebně očekávaným jarem, a proto výstava představí křesťanské i pohanské tradice spojené s oslavou jara,"
říká za organizátory Zuzana Pekárková, vedoucí oddělení programu a propagace Muzea středního pootaví Strakonice.  

Výstava připomene staré zvyky a obyčeje, prvky vody, ohně a zeleně, období půstu i dobroty, které o Velikonocích nesmějí chybět. Návštěvník si na ní projde zásadní témata jako popeleční středa, všechny postní neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Velikonoční pondělí, Letnice, čarodějnice, máje a majáles.

Součástí expozice je již tradiční rukodělná část výstavy a pro školní děti vzdělávací programy. Nově výstavu doplní přehlídka drobných závěsných velikonočních dekorací, které speciálně vyrobily strakonické základní a mateřské školy.

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 10. března od 16 hodin. Vystoupí na ní členové Veselé dudácké muziky. 

Výstava potrvá do 13. dubna a vstupné na ni činí 20 a 10 Kč. Otevřeno bude od úterý do neděle vždy mezi 9. a 16. hodinou. O Velikonočním pondělí bude otevřeno. 


Fotografie


Autor: David Peltán

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.