PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Strakonické muzeum představí na hradě velikonoční zvyky, dekorace i spojená témata

Strakonické muzeum představí na hradě velikonoční zvyky, dekorace i spojená témata

Středa, 04.03.2020 / článek

 

Od středy 11. března do 13. dubna bude v černé kuchyni strakonického hradu k vidění tradiční velikonoční výstava. Strakonické muzeum jí dalo letos název Voláme jaro. 
 
"V lidovém prostředí jsou Velikonoce spojované s toužebně očekávaným jarem, a proto výstava představí křesťanské i pohanské tradice spojené s oslavou jara,"
říká za organizátory Zuzana Pekárková, vedoucí oddělení programu a propagace Muzea středního pootaví Strakonice.  

Výstava připomene staré zvyky a obyčeje, prvky vody, ohně a zeleně, období půstu i dobroty, které o Velikonocích nesmějí chybět. Návštěvník si na ní projde zásadní témata jako popeleční středa, všechny postní neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Velikonoční pondělí, Letnice, čarodějnice, máje a majáles.

Součástí expozice je již tradiční rukodělná část výstavy a pro školní děti vzdělávací programy. Nově výstavu doplní přehlídka drobných závěsných velikonočních dekorací, které speciálně vyrobily strakonické základní a mateřské školy.

Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 10. března od 16 hodin. Vystoupí na ní členové Veselé dudácké muziky. 

Výstava potrvá do 13. dubna a vstupné na ni činí 20 a 10 Kč. Otevřeno bude od úterý do neděle vždy mezi 9. a 16. hodinou. O Velikonočním pondělí bude otevřeno. 


Fotografie


Autor: David Peltán