PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Je to i vaše město! Z občanské iniciativy vznikla mapa zajímavostí Jindřichova Hradce

Je to i vaše město! Z občanské iniciativy vznikla mapa zajímavostí Jindřichova Hradce

Čtvrtek, 13.02.2020 / fotoreport + článek

 

Občanská iniciativa „#jetoitvojeměsto“ pokřtila v jindřichohradeckém Dada Clubu svou vlastní mapu a průvodce po Jindřichově Hradci. 

Iniciativa #jetoitvojeměsto původně vznikla v roce 2017 jako reakce na tehdejší záměr města přestavit náměstí Míru. Kritizovala plán jako agresivní a pozbývající ohleduplnost k historickým hodnotám prostranství.

Za celým projektem stojí Martin Vaněk (*1982; historik umění, kurátor a výtvarný kritik), Matěj Šebek (*1992; architekt) a Filip Hauser (*1990; grafik, designér) - tedy profesionálové, kteří dokázali ze svého pohledu odborně hodnotit chystané kroky a zásahy. Vyvolali tak řadu diskuzí napříč celým Hradcem. Vznikla i petice, jež začala rychle sbírat podpisy a těžko se dnes dohadovat, co bylo tím hlavním, kvůli čemu nakonec skutečně došlo k opuštění od původního plánu přestavby.

Z pohledu zainteresovaného úředníka by se mohlo zdát, že skupina vznikla pouze za účelem kritizovat – což v samotném začátku jejího působení potvrdil i názor starosty Stanislava Mrvky, který zazněl 24. 2. 2017 v pořadu JHTV „Na kafe se starostou“, kde prohlásil:

„… trošku mě překvapuje i ta nenávist mezi těmi určitými skupinami takzvaných odborníků, kteří hájí pouze svůj vlastní názor. Tvrdě pomlouvají všechny ostatní názory… já bych si to třeba nikdy nedovolil odsoudit odborníka v oblasti stavebnictví, že provádí něco úplně špatně“

Trio Vaněk, Šebek a Hauser ale během dvou let přesvědčili již mnohé (nejen) místní o opaku svou trvalou a dobrovolnou činností, kdy začali zdarma pořádat poznávací procházky pro veřejnost, a to zejména po architektonických zajímavostech města doplněných odborným výkladem očima architekta, kunsthistorika a výtvarníka. Již nejeden starousedlík došel k závěru, že své město vlastně nezná.

Procházky se vždy snažily mít koncept, který jednotlivé zastávky pojil. Jmenovat by se dala např. poslední proběhnuvší v rámci místního festivalu Svoboda (pořádaného k oslavě výročí 17. listopadu) po zásadních budovách a sochách vznikajících za dob komunismu (např.: zimní stadion, VŠE, budova ministerstva zemědělství, sídliště U Nádraží...).

Mapa z iniciativy

Body zahrnující nejdůležitější architektonické památky a sochařskou tvorbu z doby 20. století se pánové nakonec rozhodli zanést do zhruba 60x 90 centimetrů velké mapy, kterou doplnili o výklad, jenž se nachází na druhé straně. Dali tak vzniknout originálnímu průvodci Jindřichovým Hradcem.

Zájemci si proto mohou začít plánovat procházky vlastní, a to celkem po 38 zastávkách zanesených v mapě. Tu si příchozí mohli z Dada Clubu odnést zdarma (či za dobrovolný příspěvek) vzhledem k tomu, že vznikla díky dotaci ze školního grantu VUT, který na projekt získal Filip Hauser. Mapa vychází v nákladu 1 500 kusů. Odběrná místa jsou zatím v řešení, ale i tak bude později volně ke stažení v PDF formátu na stránkách: https://www.jetoitvojemesto.cz/

Trio uzavřelo své povídání zárukou vidin na další projekty. Křest v poklidu pokračoval takřka do ranních hodin, kdy začali návštěvníci odcházet každý již se svým vlastním průvodcem.


Fotografie


Autor: Adam Magaly

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Milevské maškary - Bakusův průvod

Ostatní / setkání / zábava - show
Milevsko - nám. E. Beneše
21.02.2020 od 19:00 hod.

 

Divadlo v Gala - Slavnostní zahájení sezony

Divadlo / slavnostní otevření divadla
Divadlo Oskara Nedbala Tábor
21.02.2020 od 17:30 hod.

 

Richard Hodonický - V suti hledám to světlo

Výstava / Vernisáž
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - DON galerie
21.02.2020 od 18:00 hod.

 

Večery S - Eliška Kotlínová&kapela, Bohemiano, Killa Fettu

Hudba / koncert / folk, bluegrass, písničkáři
Divadlo U Kapličky, Husova 622/45, České Budějovice
21.02.2020 od 19:00 hod.