PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tygr Rocky ze Zoo Tábor slavil devět let. K narozeninám si rozsápal sloníka

Tygr Rocky ze Zoo Tábor slavil devět let. K narozeninám si rozsápal sloníka

Pondělí, 03.02.2020 / fotoreport + článek

 

Deváté narozeniny oslavilo v neděli 2. února jedno z nejslavnších zvířat Zoo Tábor, maskot  ussurijský tygr Rocky. Jako dárek a současně rozptýlení pro něj ošetřovatelé připravili nevšední krmení, porci masa schovanou v papundeklové maketě zvířete - malého slona. Mezitím, co třímetrákový Rocky hodoval, přihlížející návštěvníci dostali k podívané i poutavý komentář o tygrech od hlavní ošetřovatelky Marie Nezbedové.    

„Pro šelmu je to výzva. Tygr to čerstvé maso cítí, ale nevidí ho. Musí proto vynaložit větší úsilí, aby se k obvyklé porci potravy dostal, což je pro zvíře žijící v zajetí velmi užitečné rozptýlení,“ říká mluvčí táborské zoo Filip Sušanka.

Tygr ussurijský je největší kočkovitá šelma světa a patří k nejvíce ohroženým druhům zvířat. Dnes žije ve volné přírodě už jen v sibiřské tajze a na severu Číny, kde se vyskytuje už jen cca 500 posledních kusů. „Během uplynulých sto let bylo ve volné přírodě vyhubeno přes 97 procent tygrů. V současnosti žije volně méně jedinců, než je chováno v zajetí,“ sdělil mluvčí Zoo Tábor.

V zoologických zahradách na celém světě žije asi tisícovka tygrů. Druhové jméno pochází od domoviny této šelmy kolem ruské řeky Ussuri, která je přítokem řeky Amur a tvoří státní hranici mezi Ruskem a Čínou. V přírodě se tygr ussurijský živí lovem jelení zvěře a divokých prasat, případně dokáže skolit i dospělého medvěda. V nouzi mu jako potrava poslouží také menší hlodavci a ptáci a nepohrdne ani rybami. Je totiž znamenitý plavec. 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech Zoo Tábor patří k nejmladším zahradám v ČR. Vznikla v květnu 2015, kdy ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla táborská zoo otevřena o měsíc později. Loni ji navštívilo 86 tisíc lidí. Od listopadu do března je otevřena jen o víkendech od 9 do 16 hodin, ale v době jarních prázdnin na Táborsku od 3. do 9. února bude otevřena každý den. Aktuálně v Zoo Tábor žije více než 320 zvířat téměř 80 živočišných druhů. 

Kromě mnoha akcí pro děti i dospělé v Zoo Tábor nadále probíhá soutěž pro děti nazvaná Zvířecí znalec. Dětští návštěvníci dostávají u pokladen kartičky se soutěžními otázkami, na které mohou najít odpovědi v areálu zahrady. Po odevzdání kartičky s odpověďmi dostanou na pokladně originální odměnu za svou píli. „Všechny kartičky se správnými odpověďmi pak budou zařazeny do slosování o zajímavé ceny, kterém výhercům pošleme poštou,“ doplňuje mluvčí táborské zoo. Soutěž trvá až do neděle 29. března.


Fotografie


Autor: David Peltán, -i-