PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Tygr Rocky ze Zoo Tábor slavil devět let. K narozeninám si rozsápal sloníka

Tygr Rocky ze Zoo Tábor slavil devět let. K narozeninám si rozsápal sloníka

Pondělí, 03.02.2020 / fotoreport + článek

 

Deváté narozeniny oslavilo v neděli 2. února jedno z nejslavnších zvířat Zoo Tábor, maskot  ussurijský tygr Rocky. Jako dárek a současně rozptýlení pro něj ošetřovatelé připravili nevšední krmení, porci masa schovanou v papundeklové maketě zvířete - malého slona. Mezitím, co třímetrákový Rocky hodoval, přihlížející návštěvníci dostali k podívané i poutavý komentář o tygrech od hlavní ošetřovatelky Marie Nezbedové.    

„Pro šelmu je to výzva. Tygr to čerstvé maso cítí, ale nevidí ho. Musí proto vynaložit větší úsilí, aby se k obvyklé porci potravy dostal, což je pro zvíře žijící v zajetí velmi užitečné rozptýlení,“ říká mluvčí táborské zoo Filip Sušanka.

Tygr ussurijský je největší kočkovitá šelma světa a patří k nejvíce ohroženým druhům zvířat. Dnes žije ve volné přírodě už jen v sibiřské tajze a na severu Číny, kde se vyskytuje už jen cca 500 posledních kusů. „Během uplynulých sto let bylo ve volné přírodě vyhubeno přes 97 procent tygrů. V současnosti žije volně méně jedinců, než je chováno v zajetí,“ sdělil mluvčí Zoo Tábor.

V zoologických zahradách na celém světě žije asi tisícovka tygrů. Druhové jméno pochází od domoviny této šelmy kolem ruské řeky Ussuri, která je přítokem řeky Amur a tvoří státní hranici mezi Ruskem a Čínou. V přírodě se tygr ussurijský živí lovem jelení zvěře a divokých prasat, případně dokáže skolit i dospělého medvěda. V nouzi mu jako potrava poslouží také menší hlodavci a ptáci a nepohrdne ani rybami. Je totiž znamenitý plavec. 

Rozlohou největší zoologická zahrada jižních Čech Zoo Tábor patří k nejmladším zahradám v ČR. Vznikla v květnu 2015, kdy ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Tím ji zachránil před likvidací a rozprodáním zvířat. Pro veřejnost byla táborská zoo otevřena o měsíc později. Loni ji navštívilo 86 tisíc lidí. Od listopadu do března je otevřena jen o víkendech od 9 do 16 hodin, ale v době jarních prázdnin na Táborsku od 3. do 9. února bude otevřena každý den. Aktuálně v Zoo Tábor žije více než 320 zvířat téměř 80 živočišných druhů. 

Kromě mnoha akcí pro děti i dospělé v Zoo Tábor nadále probíhá soutěž pro děti nazvaná Zvířecí znalec. Dětští návštěvníci dostávají u pokladen kartičky se soutěžními otázkami, na které mohou najít odpovědi v areálu zahrady. Po odevzdání kartičky s odpověďmi dostanou na pokladně originální odměnu za svou píli. „Všechny kartičky se správnými odpověďmi pak budou zařazeny do slosování o zajímavé ceny, kterém výhercům pošleme poštou,“ doplňuje mluvčí táborské zoo. Soutěž trvá až do neděle 29. března.


Fotografie


Autor: David Peltán, -i-

SMUTÉNKA: Na cestu za manželkou Libuší Šafránkovou se vydal herec Josef Abrhám

Za svou životní Popelkou, herečkou Libuší Šafránkovou, se vydal přední český filmový i divadelní herec Josef Abrhám. Bylo mu 82 let. Uplynulé měsíce ho trápily obtíže se srdcem a další neduhy. Držitel divadelní Ceny Thálie za celoživotní mistrovství ztvárnil kromě nespočtu divadelních rolí také kolem 200 filmových a seriálových. Kromě toho, že se objevil ve Formanově Černém Petrovi, exceloval ve snímcích jako Vrchní, prchni!, Marečku, podejte mi pero!, Kulový blesk, Šakalí léta, Městem chodí Mikuláš, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně 2 a dalších, nezapomenutelná role je samozřejmě doktor Blažej v Dietlově seriálu Nemocnice na kraji města. Jeho mottem bylo: „Když už to není sranda, ať je to alespoň pravda.“ (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Dobré ráno blues band

Hudba / koncert / blues
Divadelní klub Ántré Horní Brána, ulice Horní 2, Český Krumlov, 381 01
18.05.2022 od 20:00 hod.

 

Partička na vzduchu

Divadlo / komedie
Dům kultury Milevsko
18.05.2022 od 20:00 hod.