PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Blatná má Poeziomat. Po stisknutí tlačítka uslyšíte Vladimíra Holana i Romana Szpuka

Blatná má Poeziomat. Po stisknutí tlačítka uslyšíte Vladimíra Holana i Romana Szpuka

Úterý, 12.11.2019 / článek

 

Poeziomat je audiozařízení fungující jako jukebox na poezii a právě jižní Čechy ho mají od srpna přímo v srdci Blatné. V blízkosti Základní školy J. A. Komenského nabízí poslech básní kolemjdoucím i turistům. 

Díky svému edukačnímu rozměru může také například zpestřit studentům nejednu hodinu českého jazyka a literatury. Poeziomat, jehož duchovním otcem je Ondřej Kobza, mimo jiné autor projektu Piána na ulici, vypadá vizuálně jako periskop - průduch z útrob země, přičemž posluchač opakovaným stisknutím na umístěné tlačítko vybere jméno autora a následně uslyší jednu z jeho básní.

Z blatenského Poeziomatu můžou zájemci slyšet dvacítku českých autorů např. Bohumilu Grögerovou, Františka Hrubína, Jiřího Koláře, Bohumila Reynka, Jaroslava Seiferta, Jiřího Staňka, nebo Luboše Vinše. Při dramaturgii poeziomatu bylo myšleno na lokaci poeziomatu, proto byli mezi republikově známé autory české poezie také autoři méně známí v rámci republiky, ale dobře známí v rámci kraje.

Za samotnou produkcí a dramaturgií zařízení v Blatné stojí Edvard Oberfalcer a Michal Štěpánek, kteří v umístění poeziomatu v Blatné viděli důležité poslání, tedy přiblížení poezie veřejnosti. Za přednesem většiny básní stojí český divadelník, kulturní publicista a vysokoškolský pedagog Miroslav Kovářík, ale slyšet můžete také hlas Romana Szpuka, Jiřího Staňka, Vladimíra Holana nebo Jana Hartla. Umístění poeziomatu bylo realizováno městem Blatná s přímou podporou starostky města Kateřiny Malečkové.


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Vánoční trhy

Ostatní / setkání
Dům kultury Milevsko
08.12.2019 od 08:30 hod.

 

Modré z nebe

Výstava / vánoční výstava obrazů
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
08.12.2019 - 30.01.2020 od 16:00 hod.
vícedenní akce

 

Vánoční koncert flétnového souboru Napříč

Hudba / vánoční koncert
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
08.12.2019 od 17:00 hod.

 

Jaromír Hruška: Vší silou aneb A pak se to stalo!

Divadlo / pro děti / Pohádka
Městské divadlo Český Krumlov
08.12.2019 od 15:00 hod.