PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Blatná má Poeziomat. Po stisknutí tlačítka uslyšíte Vladimíra Holana i Romana Szpuka

Blatná má Poeziomat. Po stisknutí tlačítka uslyšíte Vladimíra Holana i Romana Szpuka

Úterý, 12.11.2019 / článek

 

Poeziomat je audiozařízení fungující jako jukebox na poezii a právě jižní Čechy ho mají od srpna přímo v srdci Blatné. V blízkosti Základní školy J. A. Komenského nabízí poslech básní kolemjdoucím i turistům. 

Díky svému edukačnímu rozměru může také například zpestřit studentům nejednu hodinu českého jazyka a literatury. Poeziomat, jehož duchovním otcem je Ondřej Kobza, mimo jiné autor projektu Piána na ulici, vypadá vizuálně jako periskop - průduch z útrob země, přičemž posluchač opakovaným stisknutím na umístěné tlačítko vybere jméno autora a následně uslyší jednu z jeho básní.

Z blatenského Poeziomatu můžou zájemci slyšet dvacítku českých autorů např. Bohumilu Grögerovou, Františka Hrubína, Jiřího Koláře, Bohumila Reynka, Jaroslava Seiferta, Jiřího Staňka, nebo Luboše Vinše. Při dramaturgii poeziomatu bylo myšleno na lokaci poeziomatu, proto byli mezi republikově známé autory české poezie také autoři méně známí v rámci republiky, ale dobře známí v rámci kraje.

Za samotnou produkcí a dramaturgií zařízení v Blatné stojí Edvard Oberfalcer a Michal Štěpánek, kteří v umístění poeziomatu v Blatné viděli důležité poslání, tedy přiblížení poezie veřejnosti. Za přednesem většiny básní stojí český divadelník, kulturní publicista a vysokoškolský pedagog Miroslav Kovářík, ale slyšet můžete také hlas Romana Szpuka, Jiřího Staňka, Vladimíra Holana nebo Jana Hartla. Umístění poeziomatu bylo realizováno městem Blatná s přímou podporou starostky města Kateřiny Malečkové.


Autor: - i, dap -

SMUTÉNKA: Zemřel frontman The Pogues

 Ve věku 65 let zemřel po vleklé nemoci zpěvák a frontman irské celtic punkové kapely The Pogues, Shane MacGowan. Rok bojoval se zákeřnou encefalitidou. The Pogues, založení 1982, ve své hudbě snoubí irský folk, rock a punk. Byli a jsou tak inspirací pro mnoho dnešních skupin, například Dropkick Murphys, Flogging Molly, ale mnoho dalších, včetně českých. The Pogues mimo jiné nejvíce proslavila skladba Fairytale of New York, bez níž si mnozí, nejen Britové, ani Vánoce nedovedou představit. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Sodoma Gomora

Hudba / koncert / horror rap
Hudební klub K2
01.12.2023 od 21:00 hod.

 

Večery S - ZAjiSTÉ, Kuba Lukáč, SPS Perchta

Hudba / koncert / folk, sbor
Divadlo U Kapličky, Husova 622/45, České Budějovice
01.12.2023 od 19:00 hod.

 

Michal Horák - Ideální čas na turné

Hudba / koncert
Divadelní klub Ántré Horní Brána, ulice Horní 2
01.12.2023 od 20:00 hod.