PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


-123min. přivezou do Budějovic novou desku. Tu nahráli s trumpetistou Erikem Truffazem

-123min. přivezou do Budějovic novou desku. Tu nahráli s trumpetistou Erikem Truffazem

Sobota, 02.11.2019 / článek

 

Kapela -123min. přiveze novou desku LES do Českých Budějovic, v sobotu 2. listopadu zahrají od 20 hodin v hudebním klubu K2. 

Skupina vydala po deseti letech nové album s názvem LES, se kterým vyrazila na celorepublikové turné. Minuty patří k legendám české alternativní scény, v jejich hudbě se mísí funk, jazz, folk, rock, soul, pop, ethno i flamenco. Deska vyšla 20. září a hostuje na ní geniální jazzový trumpetista Erik Truffaz. S ním Minuty našly silné osobní a hudební pouto, a to vyústilo i ve spolupráci na skladbě Les. Nahrávku mu kapela poslala a geniální jazzman ji dotočil ve Francii ve studiu. Výsledkem je sedmiminutová píseň, k níže se plánuje videoklip.

Poprvé v historii kapely je celé album v češtině, avšak hudebně nová nahrávka navazuje na „Minuty" tak, jak je známe.

„Písničky alba LES vznikaly převážně v lese. Les je prostor, kde se nejlépe spojím s intuicí, vypnu myšlenky a soustředím se jen na tvoření," říká frontman Zdeněk Bína a dodává: „Doposud jsem pro skládání nenašel lepší místo." 

Z přátelství vzešly veškeré tvůrčí procesy na desce a byly pro kapelu naprosto přirozené. S hudbou, kterou Zdeněk našel v lese, přijížděl následně do pražské zkušebny, kde s Fredrikem a Danem pracovali na tvorbě desky bez omezení času, dokud nenašli pro každou skladbu optimální tvar.

Album je složeno z vnitřních otázek, jež si klademe vůči vnější realitě. „V textech se objevily dvě roviny, jedna vztahující se k někomu blízkému a druhá pojící se k něčemu, co nás přesahuje," říká Bína. Kapela natočila LES ve studiu Sono Records v Nouzově a nahrávka obsahuje celkem devět skladeb. 

-123min. vydali v letech 1996 – 2009 šest alb a v roce 1999 získali Cenu Anděl za Objev roku. Kapela tehdy hojně koncertovala v zahraničí, například v Holandsku, Belgii, Anglii, Polsku, na Ukrajině, Slovensku, v Americe, Francii a dalších. Za léta působení se stala na naší hudební scéně doslova kultovní skupinou.

Její největší síla spočívá především v živých energických koncertech, jež jsou z velké části tvořeny improvizací. Formaci aktuálně tvoří trio respektovaných muzikantů: Zdeněk Bína (zpěv, kytara), Fredrik Janáček (basa) a Dano Šoltis (bicí).


Autor: - dap -

Zemřela režisérská legenda Vojtěch Jasný

Dnes, v sobotu 16. listopadu, ve věku 93 let umřel režisér a scénárista Vojtěch Jasný, jedna z ikon československé kinematografie. Držitel dvou cen z Cannes, Křišťálového glóbu i Českého lva aj. byl kromě jiného autorem snímku Touha, Až přijde kocour nebo trezorového díla Všichni dobří rodáci. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Vánoční čas - loutková revue

Divadlo / pro děti / písničky, pohádky a soutěže pro děti
Městské divadlo Český Krumlov
17.11.2019 od 15:00 hod.

 

2084+5 / S. d. Ch.

Divadlo / drama
Dílna, Pražská 157
17.11.2019 od 18:00 hod.

 

GOTT REVIVAL feat. Karel Kryl

Hudba / koncert
U Lva (Vodní 3175)
17.11.2019 od 20:00 hod.

 

17. listopad Oslavy ve Stružinci Oživená stodola

Divadlo / otevření nového prostoru
Naplaveno, Stružinec 5
17.11.2019 od 18:00 hod.