PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


-123min. přivezou do Budějovic novou desku. Tu nahráli s trumpetistou Erikem Truffazem

-123min. přivezou do Budějovic novou desku. Tu nahráli s trumpetistou Erikem Truffazem

Sobota, 02.11.2019 / článek

 

Kapela -123min. přiveze novou desku LES do Českých Budějovic, v sobotu 2. listopadu zahrají od 20 hodin v hudebním klubu K2. 

Skupina vydala po deseti letech nové album s názvem LES, se kterým vyrazila na celorepublikové turné. Minuty patří k legendám české alternativní scény, v jejich hudbě se mísí funk, jazz, folk, rock, soul, pop, ethno i flamenco. Deska vyšla 20. září a hostuje na ní geniální jazzový trumpetista Erik Truffaz. S ním Minuty našly silné osobní a hudební pouto, a to vyústilo i ve spolupráci na skladbě Les. Nahrávku mu kapela poslala a geniální jazzman ji dotočil ve Francii ve studiu. Výsledkem je sedmiminutová píseň, k níže se plánuje videoklip.

Poprvé v historii kapely je celé album v češtině, avšak hudebně nová nahrávka navazuje na „Minuty" tak, jak je známe.

„Písničky alba LES vznikaly převážně v lese. Les je prostor, kde se nejlépe spojím s intuicí, vypnu myšlenky a soustředím se jen na tvoření," říká frontman Zdeněk Bína a dodává: „Doposud jsem pro skládání nenašel lepší místo." 

Z přátelství vzešly veškeré tvůrčí procesy na desce a byly pro kapelu naprosto přirozené. S hudbou, kterou Zdeněk našel v lese, přijížděl následně do pražské zkušebny, kde s Fredrikem a Danem pracovali na tvorbě desky bez omezení času, dokud nenašli pro každou skladbu optimální tvar.

Album je složeno z vnitřních otázek, jež si klademe vůči vnější realitě. „V textech se objevily dvě roviny, jedna vztahující se k někomu blízkému a druhá pojící se k něčemu, co nás přesahuje," říká Bína. Kapela natočila LES ve studiu Sono Records v Nouzově a nahrávka obsahuje celkem devět skladeb. 

-123min. vydali v letech 1996 – 2009 šest alb a v roce 1999 získali Cenu Anděl za Objev roku. Kapela tehdy hojně koncertovala v zahraničí, například v Holandsku, Belgii, Anglii, Polsku, na Ukrajině, Slovensku, v Americe, Francii a dalších. Za léta působení se stala na naší hudební scéně doslova kultovní skupinou.

Její největší síla spočívá především v živých energických koncertech, jež jsou z velké části tvořeny improvizací. Formaci aktuálně tvoří trio respektovaných muzikantů: Zdeněk Bína (zpěv, kytara), Fredrik Janáček (basa) a Dano Šoltis (bicí).


Autor: - dap -