PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jů a Hele, Pan Pip i filmové plakáty. V Třeboni vystavují práce Stanislava Holého

Jů a Hele, Pan Pip i filmové plakáty. V Třeboni vystavují práce Stanislava Holého

Čtvrtek, 26.09.2019 / článek

 

V Domě Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí v Třeboni mohou návštěvnicí zhlédnout výstavu Svět je báječné místo k narození malíře, grafika, scénografa a ilustrátora Stanislava Holého. Výstava představí průřez tvorbou autora televizních postaviček ze Studia Kamarád a knih Procházky pana Pipa, Námluvy pana Pipa a mnoha dalších. K vidění bude do 1. prosince.

„Výstava je koncipována pro děti i dospělé a bude na ní prezentován výběr grafik, ilustrací a kreseb z let 1975–1995,“ říká koordinátorka výstavy Lucie Kukačková. Snovou krajinu protkanou pestrou škálou barev, známou především z příběhů legendárního pana Pipa, v galerijních prostorech Domu Štěpánka Netolického doplní filmové a komerční plakáty, dekorace ze Studia Kamarád a také loutky, které nesou Holého nezaměnitelný rukopis. Chybět tak nebudou plyšoví Jů a Hele, jejich věčný rival Muf, Tryskomyši a další znám postavy.

„Název výstavy Svět je báječné místo k narození odkazuje k úvodním slovům básně ze sbírky Obrazy zmizelého světa Lawrence Ferlinghettiho. Stejný název nese i otcova kniha ilustrací, která bude také součástí výstavy,“ vysvětluje syn výtvarníka Matěj Holý.

K výstavě bude celý podzim probíhat doprovodný program, který připravil Dům Štěpánka Netolického. Kromě komentovaných prohlídek nabídne například také edukační programy pro školy.

Stanislav Holý (1943–1998) vystudoval VŠUP u prof. Adolfa Hoffmeistera. Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako výtvarník dětského televizního Studia Kamarád a výtvarným zpracováním titulků k filmu Jak svět přichází o básníky, jeho umělecký záběr byl však daleko širší. Od šedesátých let publikoval své humorné kresby v domácích i zahraničních periodikách. Ze stránek novin a časopisů si jeho díla našla postupně cestu na obrovské plochy pavilonů v Montrealu, Paříži či Tokiu – je autorem výtvarného řešení československé Expozice k Mezinárodnímu roku dítěte v Montrealu (1979), Pavilonu dětí ve vesničce UNESCO (Seibuen, Tokio, 1979) a pavilonu Zahrada dětí v Montrealu (1980). Realizoval po výtvarné stránce například také pavilon dlouhodobě nemocných dětí v Thomayerově nemocnici (1997). Díla Stanislava Holého byla zastoupena na mnoha výstavách v České republice i zahraničí.


Autor: - i - , dap

Zemřela zpěvačka Roxette Marie Fredrikssonová

 Ve věku 61 let v pondělí zemřela zpěvačka, pianistka a skladatelka švédské kapely Roxette Marie Fredrikssonová. Zůstalo po ní nespočet hitů, které prakticky denně znějí z rádií. Podle médií podlehla následkům rakoviny, kterou ji lékaři objevili v roce 2002. Po dlouhém boji se však vrátila na pódia. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Předvánoční koncert pro milevské školy

Hudba / koncert
Dům kultury Milevsko
10.12.2019 od 09:00 hod.

 

Jak proměnit své město? / Nadace Via

Ostatní / setkání / přednáška, diskuze
Kafe knihy Jednota - Pražská 158
10.12.2019 od 18:00 hod.

 

Milan Nakonečný – Tři problémy současné psychologie

Ostatní / setkání / přednáška
Galerie 4MAT
10.12.2019 od 18:00 hod.