PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jů a Hele, Pan Pip i filmové plakáty. V Třeboni vystavují práce Stanislava Holého

Jů a Hele, Pan Pip i filmové plakáty. V Třeboni vystavují práce Stanislava Holého

Čtvrtek, 26.09.2019 / článek

 

V Domě Štěpánka Netolického na Masarykově náměstí v Třeboni mohou návštěvnicí zhlédnout výstavu Svět je báječné místo k narození malíře, grafika, scénografa a ilustrátora Stanislava Holého. Výstava představí průřez tvorbou autora televizních postaviček ze Studia Kamarád a knih Procházky pana Pipa, Námluvy pana Pipa a mnoha dalších. K vidění bude do 1. prosince.

„Výstava je koncipována pro děti i dospělé a bude na ní prezentován výběr grafik, ilustrací a kreseb z let 1975–1995,“ říká koordinátorka výstavy Lucie Kukačková. Snovou krajinu protkanou pestrou škálou barev, známou především z příběhů legendárního pana Pipa, v galerijních prostorech Domu Štěpánka Netolického doplní filmové a komerční plakáty, dekorace ze Studia Kamarád a také loutky, které nesou Holého nezaměnitelný rukopis. Chybět tak nebudou plyšoví Jů a Hele, jejich věčný rival Muf, Tryskomyši a další znám postavy.

„Název výstavy Svět je báječné místo k narození odkazuje k úvodním slovům básně ze sbírky Obrazy zmizelého světa Lawrence Ferlinghettiho. Stejný název nese i otcova kniha ilustrací, která bude také součástí výstavy,“ vysvětluje syn výtvarníka Matěj Holý.

K výstavě bude celý podzim probíhat doprovodný program, který připravil Dům Štěpánka Netolického. Kromě komentovaných prohlídek nabídne například také edukační programy pro školy.

Stanislav Holý (1943–1998) vystudoval VŠUP u prof. Adolfa Hoffmeistera. Do povědomí veřejnosti se zapsal především jako výtvarník dětského televizního Studia Kamarád a výtvarným zpracováním titulků k filmu Jak svět přichází o básníky, jeho umělecký záběr byl však daleko širší. Od šedesátých let publikoval své humorné kresby v domácích i zahraničních periodikách. Ze stránek novin a časopisů si jeho díla našla postupně cestu na obrovské plochy pavilonů v Montrealu, Paříži či Tokiu – je autorem výtvarného řešení československé Expozice k Mezinárodnímu roku dítěte v Montrealu (1979), Pavilonu dětí ve vesničce UNESCO (Seibuen, Tokio, 1979) a pavilonu Zahrada dětí v Montrealu (1980). Realizoval po výtvarné stránce například také pavilon dlouhodobě nemocných dětí v Thomayerově nemocnici (1997). Díla Stanislava Holého byla zastoupena na mnoha výstavách v České republice i zahraničí.


Autor: - i - , dap

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ondřel Macl: spisovatel & performer

Ostatní / setkání / autorské čtení
Jednota
07.12.2023 od 18:00 hod.

 

Vánoční koncert: Pavla Ambrožová

Hudba / koncert / koncert
Spektrum Sezimovo Ústí
07.12.2023 od 18:00 hod.

 

listování - rakovinu nevyléčíš - denis leary

Divadlo / scénické čtení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
07.12.2023 od 18:30 hod.

 

Žalman & spol.

Hudba / koncert / folk
Městské divadlo, Horní 2, 381 01 Český Krumlov
07.12.2023 od 19:30 hod.