PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Přitáhly návštěvníky do Kaplanky fotografie, hudba, nebo mrzký dlabanec?

Přitáhly návštěvníky do Kaplanky fotografie, hudba, nebo mrzký dlabanec?

Pondělí, 09.09.2019 / fotoreport + video

 

V protivínské Kaplance byla v úterý 3. září krátkým koncertem zahájena fotografická výstava tří autorů z Písecka - konkrétně z Třebkova a sousedních Předotic, trvale v této lokalitě žijících, avšak původem z Prahy. To naznačuje i titul výstavy „Křtěni Vltavou, dnes na jihu žijící a tvořící“, a to s číslovkou 2, jelikož se jedná o návrat této trojice s novými pracemi do nádherného prostředí Kaplanky po dvou letech.

Petr Hejna st., zavilý odpůrce „mobilenek“, se pokusil dokázat, že i jím nenáviděný formát, degradující masovostí a (ne)kvalitou fotografii, není zcela peklu propadnuvší artefakt, a to právě hojně zastoupenými fotografiemi z mobilu nižší třídy. Jeho syn, tedy Petr ml., coby milovník přírody nabídl makro fotografie i snímky zvířat a Luny, další z nesvaté trojice, Václav Turek, sáhl především po osvědčených momentkách z koncertů i pozval na listopadovou výstavu klubu Terifoto, jehož je členem, v Portyči.

Přestože poslední dobou nebývá účast na zdejších vernisážích nikterak patřičná, tak na prsty jedné až dvou končetin vrchních, tato se mimořádně vyvedla - ať již to bylo díky předem oznámenému podávání občerstvení či stejně tak avizovanému krátkému hudebnímu vystoupení, nebo vzhledem k ideálnímu počasí pro požádání "venkovní párty" na nádvoří před kostelem, je vcelku vedlejší. Zásadní je, že dorazil překvapivý počet desítek návštěvníků. Právě vzhledem k nádhernému počasí mohl set kapely 2 Generations proběhnout venku, kde stará kašna posloužila i jako servírovací stůl.

Přestože účinkující - oba Petrové a hráč na klávesové nástroje Břetislav Bakala, vystoupili v této poloakustické formě narychlo a neplánovaně, nedostatků nebylo až tolik, což potvrdil i nečekaně dorazivší baskytarista Jazz Q i Impulsu Přemek Faulkner, spolu s manželkou spokojený s předneseným materiálem. Od Hejny st. to (pouze malinko, vzhledem k přátelství) schytal za to, že nedal vědět předem, takto neplánovaně bohužel nebyl prostor využít tohoto spřízněného legendárního muzikanta.

Co se krmě týče, nabízena byla krom jiného domácí pizza, cmunda na plech a bublanina, to vše samozřejmě pohujerovsku z bylin a plodů z vlastní třebkovské zahrádky.Výstava potrvá do 27. října tohoto roku, samozřejmě k vidění jsou stálé expozice, jako muzeum koster exotických zvířat (mnoho z nich jsou ostatky zvířat dovezených Ing. Josefem Vágnerem do zoo ve Dvoře Králové) a náhled na svět a práci básníka a výtvarníka Jiřího Koláře.

Pokud se sešlí starci (zastoupeni v počtu dvou) z tohoto triumvirátu dožijí roku 2021, další jejich výstava zde proběhne v červenci a srpnu uvedeného rocku.
 


Fotografie


Autor: Text: Jana H.B., foto: Václav Turek

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.