PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Hop, hop, hop! Planou nad Lužnicí se prohnala horská služba na běžkách

Hop, hop, hop! Planou nad Lužnicí se prohnala horská služba na běžkách

Pátek, 06.09.2019 / fotoreport + článek

 

Planou nad Lužnicí se poslední srpnový pátek prohnala na běžkách a v kostýmech hlídka Horské služby Planá nad Lužnicí. Stalo se tak podevětadvacáté. "Tak chlapi, rozpočítáme se. Prvý, druhý… A cestu znáte, ne že někdo zabloudí!" velí náčelník Horské služby Plané nad Lužnicí Petr Vavruška, jeden ze zakladatelů recesistické akce HS Open.

Na bežce čekala trať zhruba dva kilometry dlouhá, cestou se však zastavili na občerstvení a namazání lyží. Následovala časová soutěž ve sprintu na lyžích a nedílnou součástí je tenisový turnaj.

"Je to nádherná tradice a líbí se nám, že ji tolik let drží, že se umí v partě pobavit a udělat si sami ze sebe legraci. Letos jsme se kvůli nízkému počtu účastníků a zpoždění na startu báli, že to vzdali, ale nakonec jedou. Je to super a snad jich příští, jubilejní rok bude víc. Fandíme jim," říká jedna z přihlížejících, fanynka Petra Hořejší. O fanoušky horská služba nemá nouzi.

"Dneska to jede parádně, stopa je výborná, podmínky skvělé. Důležité je dobře mazat, nejlépe pomazánkovým máslem. Fanklub přijede až ke starostovi na sprint, přesný počet fanynek teď nevím, ale zjistíme to podle výpisu z počítače. Odhaduji to mezi stovkami až tisíci," míní s úsměvem Tomáš Douda (49), jeden z letošních pěti účastníků akce a tiskový mluvčí záchranářů.

"Jede nás málo, ale zato z celé republiky. Jsou tu kluci z Hradce Králové, Prahy i místní Karel Fink, který příští rok oslaví sté výročí jeho rodiny v Plané. Neúčast ostatních zde na trati je omluvená. Někteří kolegové mají aktuálně službu na lanovce, jiní odpočívají po službě. Na tenisový turnaj je nás už ale přihlášených šestnáct a další asi přibudou," vysvětluje náčelník Petr Vavruška, který akci pořádá přes půlku svého života a za tu dobu už jede druhé běžkařské lyže.

"V průběhu let se pár věcí změnilo. Vlivem globálního oteplování se více potíme, a taky přes jez na Lužnici, kde se vždy společně fotíme, vždy tekla voda. Posledních deset let to tak ale není," poznamenává.

Příští rok Horská služba Plané nad Lužnicí a akce HS Open oslaví kulaté 30. narozeniny. "Chtěli jsme pozvat Karla Gotta, ale asi to nevyjde. Na výstavy jsme ještě mladí, tak by alespoň mohl konečně napadnout nějaký sníh. Jinak zatím plán na jubileum nemáme, ale už nyní počítáme s tím, že dalších třicet let budeme běhat," shoduje se parta recesistů.


Fotografie


Autor: David Peltán





SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 




Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.