PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kostely a památky podesáté otevřou své brány. Poprvé se zapojí zámek Hluboká

Kostely a památky podesáté otevřou své brány. Poprvé se zapojí zámek Hluboká

Středa, 22.05.2019 / článek

 

Akce Noc kostelů, při níž se návštěvníci podívají do míst kam jindy nemohou a kostely a památky nabízí pestrý kulturní program, získává každoročně na popularitě. Letošní jubilejní desátý ročník se uskuteční v pátek 24. května. 

V České republice se do Noci kostelů každoročně zapojuje na 1 500 kostelů a modliteben, které kromě otevřených dveří nabízejí více než 7 000 doprovodných programů. Zájem bývá pravidelně velký a každoročně se pohybuje kolem 500 000 návštěvnických vstupů. Výjimkou nejsou ani jižní Čechy, programy jednotlivých míst najdete ZDE

Do akce na jihu se zapojily také zámecké a hradní kaple a kostely ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Zcela poprvé se připojí zámek Hluboká, kde se uskuteční prohlídky novogotické kaple, která je běžně nepřístupná. Návštěvu doplní výklad kastelána Martina Slaby o stavebně historickém vývoji prostor a výjimečných uměleckých předmětech. Hlubocký kastelán také prozradí plány na budoucí obnovu kaple a zavede návštěvníky do soukromé modlitebny kněžny Eleonory. Prohlídky se začátky v 19 a 21 hodin jsou zdarma a zbývá několik posledních volných míst.

Během pátečního večera bude mezi 19. až 22. hodinou otevřena kaple Schwarzenberské hrobky v Domaníně a nedaleký hřbitovní kostelík sv. Jiljí, který v letech 1784–1876 sloužil jako rodinná hrobka Schwarzenbergů.
„Přijďte se ztišit a svíčkou uctít památku Schwarzenbergů. V závěru vás čeká i koncertní překvapení,"
 láká k návštěvě třeboňský kastelán Vít Pávek.

Přístupný od 17 hodin bude i kostel sv. Jakuba v Jindřichově Hradci s černínskou hrobkou. O pohnuté historii tohoto místa povypráví kastelán jindřichohradeckého zámku Jan Mikeš, následovat bude bohoslužba sloužená P. Ivo Prokopem za hudebního doprovodu Scholy JH.

Po setmění se otevřou i brány bývalého cisterciáckého kláštera Zlatá Koruna. Komentované prohlídky vybranými prostory doprovodí hudební vystoupení, kdy například během prohlídky kostela Nanebevzetí Panny Marie od 17 hodin zazní varhanní koncert. Zájemci postupně navštíví kapli Andělů strážných od 18 hodin, opatskou kapli se vzácným středověkým deskovým obrazem Zlatokorunskou madonou od 18.30 hodin, kapitulní síň s křížovou chodbou od 19 hodin a nakonec opět kostel Nanebevzetí Panny Marie od 20 hodin, kde si prohlédnou kůr, varhany a zrestaurovaný betlém. Po celou dobu programu bude otevřen kostel Nanebevzetí Panny Marie k volné prohlídce. Rezervace předem není nutná.

Z historie Noci kostelů

V roce 2005 proběhla první Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) ve Vídni. O rok dříve nechal kostelník v jednom z vídeňských kostelů večer během úklidu kostel otevřený, a zjistil, že otevřené dveře ve večerní atmosféře jsou pozváním pro kolemjdoucí vstoupit. Během čtyř let se akce spontánně rozšířila do celého Rakouska a každoročně se do Lange Nacht der Kirchen zapojuje na 700 kostelů a modliteben.

Noc kostelů nabídla široké veřejnosti v České republice poprvé v roce 2009 možnost navštívit kostely a modlitebny a poznat nejen jejich kulturní hodnotu, ale také se seznámit s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, rozhovoru či setkání.

V roce 2010 se již otevřely kostely a modlitebny v celé České republice, v roce 2011 poprvé také na Slovensku a od roku 2012 se Noc kostelů (Kirikute Öö) koná v Estonsku. V roce 2016 proběhla první Noc kostelů ve Švýcarsku.


Fotografie


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Terapie tvorbou

Ostatní / workshop
Dům kultury Milevsko
30.11.2023 od 17:30 hod.

 

Karel Vepřek

Hudba / koncert / folk
Městská knihovna
30.11.2023 od 18:00 hod.

 

Ztratit se v lese

Ostatní / setkání / beseda
Divadlo Oskara Nedbala
30.11.2023 od 19:00 hod.

 

Pecha Kucha Night - 27.

Ostatní / setkání
F.A. Gerstnera 2, eon
30.11.2023 od 19:30 hod.