PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kominíci uctili sv. Floriána. Začala tak výstava o kominictví v Čechách

Kominíci uctili sv. Floriána. Začala tak výstava o kominictví v Čechách

Pátek, 24.05.2019 / fotoreport

 

V táborské Galerii 140 mohou návštěvníci zhlédnout výstavu kominických artefaktů, sošek, fotek, spisů i náčiní. Uspořádali ji Josef a Eva Bažantovi s rodinou. Expozice Pod ochranou svatého Floriana mapuje přes pět století působení kominíků v Čechách, přibližuje dějinné peripetie příchodu prvních kominíků na naše území, jejich nezastupitelnou roli v prevenci požárů i náplň jejich dnešní práce. 

"Podobně jako v loškém roce jsme získali svolení k uveřejnění archivních dokumentů ve správě četných paměťových institucí i soukromých sběratelů. Řada věcí je vystavena vůbec poprvé. Na výstavě se tak dozvíte o životních osudech kominíků, nechybí sbírkové předměty z našich fondů, obohacené fotografiemi z kronik Jednoty kominíků v Praze a ukázky nářadí a přístrojů z každodenní kominické praxe," doplňují Bažantovi ze Spolku pro založení muzea kominického řemesla a jeho propagaci. Výstava potrvá do 9. června.

V Galerii 140 navíc lidé mohou přispět na vznikající Kominické muzeum, to Bažantovi s přáteli budují v bývalém hostinci v obci Záříčí nedaleko Červené Lhoty. Po vernisáži kominíci z Čech i Itálie uctili památku sv. Floriana, patrona kominíků, jehož socha se nachází u děkanského kostela na Žižkově náměstí. 


Fotografie


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ondřel Macl: spisovatel & performer

Ostatní / setkání / autorské čtení
Jednota
07.12.2023 od 18:00 hod.

 

Vánoční koncert: Pavla Ambrožová

Hudba / koncert / koncert
Spektrum Sezimovo Ústí
07.12.2023 od 18:00 hod.

 

listování - rakovinu nevyléčíš - denis leary

Divadlo / scénické čtení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
07.12.2023 od 18:30 hod.

 

Žalman & spol.

Hudba / koncert / folk
Městské divadlo, Horní 2, 381 01 Český Krumlov
07.12.2023 od 19:30 hod.