PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kominíci uctili sv. Floriána. Začala tak výstava o kominictví v Čechách

Kominíci uctili sv. Floriána. Začala tak výstava o kominictví v Čechách

Pátek, 24.05.2019 / fotoreport

 

V táborské Galerii 140 mohou návštěvníci zhlédnout výstavu kominických artefaktů, sošek, fotek, spisů i náčiní. Uspořádali ji Josef a Eva Bažantovi s rodinou. Expozice Pod ochranou svatého Floriana mapuje přes pět století působení kominíků v Čechách, přibližuje dějinné peripetie příchodu prvních kominíků na naše území, jejich nezastupitelnou roli v prevenci požárů i náplň jejich dnešní práce. 

"Podobně jako v loškém roce jsme získali svolení k uveřejnění archivních dokumentů ve správě četných paměťových institucí i soukromých sběratelů. Řada věcí je vystavena vůbec poprvé. Na výstavě se tak dozvíte o životních osudech kominíků, nechybí sbírkové předměty z našich fondů, obohacené fotografiemi z kronik Jednoty kominíků v Praze a ukázky nářadí a přístrojů z každodenní kominické praxe," doplňují Bažantovi ze Spolku pro založení muzea kominického řemesla a jeho propagaci. Výstava potrvá do 9. června.

V Galerii 140 navíc lidé mohou přispět na vznikající Kominické muzeum, to Bažantovi s přáteli budují v bývalém hostinci v obci Záříčí nedaleko Červené Lhoty. Po vernisáži kominíci z Čech i Itálie uctili památku sv. Floriana, patrona kominíků, jehož socha se nachází u děkanského kostela na Žižkově náměstí. 


Fotografie


Autor: David Peltán

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Seminář grafologie pro pokročilé

Ostatní
Dům kultury Milevsko
21.11.2019 od 17:00 hod.

 

Hudební sklepy - Jan Spálený, ASPM a host

Hudba / koncert / blues
Milevsko - Galerie M
21.11.2019 od 19:30 hod.

 

Rumunská porevoluční literatura

Ostatní / Literatura
BaoDílna, Pražská 157, Tábor
21.11.2019 od 18:30 hod.

 

9. Filmový Festival ČERNÁ VĚŽ - zahajovací koncert

Hudba / koncert / filmová hudba
KD Slavie
21.11.2019 od 19:00 hod.