PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Temná sova roztáhla nad Volyní křídla temnoty a křehkosti

Temná sova roztáhla nad Volyní křídla temnoty a křehkosti

Čtvrtek, 02.05.2019 / fotoreport + video

 

Temná sova roztáhla nad Volyní křídla temnoty a křehkosti. Nejednalo se však o nějakou scénu z hororového filmu, režírovaného z nedalekých Hošticích pocházejícího Trošky, z jehož tvorby opravdu často vstávají vlasy hrůzou, ale o hudební večer v místní středověké tvrzi. Kapelu She Owl, která zde vystoupila, založili Jolanda Moletta a Demian Endian roku 2013 v San Franciscu.

Někdo by myslel, že jde o americké muzikanty, jejich rodištěm je však Itálie. Tito hudební a životní partneři spolu cestují po světě - proto v souvislosti s nimi často padá termín nomádi, evidentně soudruzi z bývalého NDR neudělali asi žádnou chybu, když potulná dvojice se momentálně usadila v Lipsku. Naštěstí dávno pryč (doufejme) jsou časy, kdy jediný u nás vystupující světoběžník byl angažovaný německo-rusko-americký emigrant Dean Reed, zvaný Rudý Elvis.

Jak bylo patrno z odezněných písní, inspirací Jolandě k materiálu je jak surrealistický svět René Magritta či trošku mainstreamu odlišná filmová tvorba Davida Lynche, tak především příroda.

Jeden čas žili tito rodáci z Turína v italských Alpách - takto na tato místa vzpomínali v r. 2017 pro FMZINE" Příroda je všude: od nejmenší květinky rostoucí z praskliny v betonu k největší hvězdě planoucí daleko, daleko, daleko od naší planety. V minulosti jsme žili dohromady více než dva roky v domku v italských Alpách a i dnes se sem snažíme vracet, kdykoliv je to jen možné, třeba jen na jeden den.

Je to čarovné místo plné divokých tvorů, mlh plazících se po úbočí hory, zvuku těžkého zimního sněžení, vlků a lišek lovících v noci. Opakovaně jsme po nocích chodili v lesích: to může být opravdu strašidelné. Možná se cítíme jako naši předkové před staletími. Příroda je něco krásného, co nám připomíná, že nejsme jen tím, co denně ukazujeme na veřejnosti, ale může být stejně strašidelná jako civilizace. Nemáme romantické představy o přírodě, ale jsme její součástí: můžeme růst jako květina z pukliny v betonu anebo se tvářit, že můžeme být bez ní."

Ostatně o inspirací přírodou svědčí i názvy některých skladeb - Before the Night, She cryies a River, Animal Animal, Behind the Stars, Nightingale, o démonech v sobě vypráví War Within, Over the Bones zase čerpá z mexické pohádkové pouštní mystiky. Jejich hudba mívá často popisky jako strašidelné balady, temný pop, šamanská…, nicméně stejně tak je étericky lehká, křehká a zvukomalebná. Instrumentálně úsporná pódiová prezentace je podpořena přednatočenými smyčkami, stejně jako živě vrstveným vokálem.

Zda je možno dohledat některou ze škatulek, které mají jejich tvorbu charakterizovat, je možno přesvědčit se na tomto sestřihu z koncertu, který proběhl 25. dubna v prostorách tvrze, sídla Městského muzea ve Volyni.
Opět nezbývá než poděkovat organizátorovi koncertu Karlu Skalickému za nevšední zážitek a očekávat, co muzeum nabídne v budoucnu, jako nejbližší to bude 17. května bluesový večer s rodinnou partou Petra Börnerová Trio.
 


Fotografie


Autor: Petr Hejna

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ondřel Macl: spisovatel & performer

Ostatní / setkání / autorské čtení
Jednota
07.12.2023 od 18:00 hod.

 

Vánoční koncert: Pavla Ambrožová

Hudba / koncert / koncert
Spektrum Sezimovo Ústí
07.12.2023 od 18:00 hod.

 

listování - rakovinu nevyléčíš - denis leary

Divadlo / scénické čtení
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
07.12.2023 od 18:30 hod.

 

Žalman & spol.

Hudba / koncert / folk
Městské divadlo, Horní 2, 381 01 Český Krumlov
07.12.2023 od 19:30 hod.