PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeské divadlo chystá premiéry, výstavy i knihu

Jihočeské divadlo chystá premiéry, výstavy i knihu

Úterý, 26.03.2019 / článek

 

V únoru Jihočeské divadlo zahájilo oslavy 100. narozenin první divadelní přehlídkou v Praze s názvem Jižní spojka. V hlavním městě divadlo představilo to nejlepší z produkce Jihočeského divadla. Pražští diváci mohli vidět celkem pět inscenací a na jedno představení je Jihočeši dovezli do Českých Budějovic. Představení vidělo 1530 diváků v divadlech DISK, NoD, ABC, Jihočeském divadle a Foru Karlín. Oslavy stých narozenin však nekončí, budou pokračovat až do konce léta 2020. 

Jako divadlo by sté narozeniny oslavila také argentinská ikona Eva María Duarte de Perón známá jako Evita. Eva byla druhá manželka argentinského prezidenta Juana Dominga Peróna a první dáma Argentiny od roku 1946 až do své smrti v roce 1952. Její příběh zaujal slavnou autorskou muzikálovou dvojici Tim Rice – Andrew Lloyd Webber, kteří ho přenesli do světoznámého muzikálu. Ten od premiéry v londýnském West Endu v roce 1978 získal celosvětovou oblibu a dočkal se i filmové podoby s popovou ikonou Madonnou a Antoniem Banderasem v hlavních rolích. 

V Jihočeském divadle ožije příběh této ženy v režii Lumíra Olšovského poslední březnový víkend. V roli Evity se diváci mohou těšit na známé muzikálové zpěvačky Michaelu Gemrotovou a Michaelu Noskovou. Premiéry jsou 29. března a 5. dubna v DK Metropol.

Ateliér 3D nabídne Noc s Andersenem

Pestrý program si až do konce sezóny 2018/2019 pro své příznivce připravil Ateliér 3D – kreativní a edukační centrum Jihočeského divadla.  Poslední březnový pátek se Ateliér 3D a Malé divadlo již podruhé připojí k evropskému projektu Noc s Andersenem, který má v Evropě, ale i v České republici tradici již od roku 2000.

„Letos se inspirujeme příběhem Kořínkova noční čepice z knížky Při nejzazším moři, která zahrnuje nevydané původní české překlady sedmi příběhů Hanse Christiana Andersena z pozůstalosti překladatele Františka Fröhlicha,” doplňuje šéfka ateliéru 3D Michala Piskačová

29. květen bude patřit čtvrtému ročníku sousedské slavnosti – POSOUSEDSKU IV.
Stejskalka a Široká počtvrté otevřou svou náruč, bez aut a beze spěchu. "Zpomalte a zažijte s námi pouliční slavnost, rozžijte a zabydlete společně denně užívaný, sdílený veřejný prostor centra Českých Budějovic," vyzývají z divadla. 

Na letošní slavnosti pokračuje divadlo ve spolupráci s místními organizacemi, institucemi a společnostmi nebo také s provozovateli podniků v sousedství, představí výstupy z celoročních divadelních kurzů Ateliéru 3D, vystoupí sbory českobudějovických škol, i letos se do programu zapojí Jihočeské muzeum, divadlo také otevře výstavu k výročí 100 let Jihočeského divadla, nebudou chybět komunitní procházky, dobročinný charakter vnese spolupráce se Střediskem pro ranou péči, Cyklobudějovice zde zakončí opět svůj projekt Do práce na kole, představí zážitkový program Napříč divadelní Evropou, který připravuje Ateliér 3D ve spolupráci s brněnským divadlem Polárka a Hradeckým divadlem Drak, akce se zúčastní také společnost Post Bellum prostřednictvím regionální pobočky Paměť národa.

Nadělí si knihu

U příležitosti 100 let Jihočeské divadlo připravuje knihu. „Naším záměrem je zmapovat klíčové momenty historie Jihočeského divadla. Kniha bude nejen pro ty, kteří divadlem prošli, pracují v něm nebo jej více či méně pravidelně navštěvují. Chceme potěšit i ty, kteří naše divadlo díky této knize teprve objeví. Obzvláště pro ně by měla být připravovaná publikace průvodcem. Vytyčili jsme si, že kniha nemá být pouze uctivou poklonou na křídovém papíře, ale také, a to především, hravou a vizuálně atraktivní publikací, do které se nebudou bát nahlédnout ani studenti nebo rodiče spolu se svými ratolestmi,” vysvětluje Michala Piskačová. Křest knihy plánuje u příležitosti ukončení výstavy ke 100 letům Jihočeského divadla v Jihočeském muzeu na říjen 2019.

Výstavu k příležitosti 100 let Jihočeského divadla připravuje Ateliér 3D ve spolupráci s Jihočeským muzeem, které nabídlo své výstavní prostory k dispozici od června do října 2019. Výstava bude členěna do dvou částí, první bude v konzervativnějším duchu představovat klíčové momenty a osobnosti Jihočeského divadla v průřezu deseti dekád. Produkce divadla představí zajímavé a vzácné dokumenty, archiválie z fondu Jihočeské muzea, Jihočeského divadla i ze soukromých sbírek.

„Druhá část výstavy bude především zážitková. Dopřejeme zde návštěvníkům nahlédnout ´za oponu´, vstoupit do světa snů a iluzí, ´přičichnout´ k tomu, co je to magie divadla, osahat si některé divadelní profese. Na této části konceptu spolupracuje výtvarnice Jitka Nejedlá a bývalá ředitelka písecké Sladovny Tereza Dobiášová,” říká Michala Piskačová, která je společně s Helenou Stejskalovou z Jihočeského muzea garantem této výstavy. “K výstavě připravujeme doprovodný program doplněný o dílny Ateliéru 3D,” doplňuje. Výstava bude určena  veřejnosti, vhodná bude především pro rodiny s dětmi.

První nahlédnutí výstavy je připraveno na středu 29. května během pouliční slavnosti Posousedsku, oficiální vernisáž se uskuteční 31. května v podvečer.

Výstava ke 100 letům divadla není jedinou výstavouJihočeské divadlo spolu s Divadlem LETÍ a Tygrem v tísni bude se svým vítězným projektem reprezentovat Českou republiku na největší světové výstavě scénografie a divadelní architektury, Pražském Quadriennale 2019.

Unikátní projekt s názvem Camp Q bude osmihodinová imerzivní inscenace, pro kterou v rámci Pražského Quadriennale vybudují Divadlo LETÍ, Tygr v tísni a Jihočeské divadlo adaptační tábor pro uprchlíky z vesmíru nejprve na pražském ostrově Štvanice a v září 2019 i na českobudějovické náplavce. „Na celém projektu v současné době pracuje 11 scénografů, 4 režiséři a bude v něm vystupovat cca 80 účinkujících. Propojení autorů, herců a scénografů je u imerzivního divadla tohoto typu, o který se pokoušíme, zcela unikátní. Není to tak, že scénograf čeká, jaké mu přijde ´zadání´ a herci čekají, do jakého kostýmu se obléknou. Je to živý proces a vzájemná diskuse,” doplňuje režisérka Martina Schlegelová.

„Střet kultur a hledání styčných bodů mezi nimi je pro nás zásadním tématem. Odpovídá tomu i proces vzniku. Na scénáři se podílí katalánští autoři, pro něž je téma uprchlictví mnohem hmatatelnější problematikou než pro náš kontext,” říká David Košťák, jeden z autorů scénáře Campu Q.

V rámci vstupenky na představení, která zahrnuje vstup do areálu prožije každý divák dobrodružnou noc zcela po svém. Svůj pohyb si po jednotlivých částech instalace každý divák řídí sám a skládá si tak svůj vlastní příběh.

Světová premiéra 6. 6. 2019 ve 21:00, reprízy 8. a 10. 6. 2018 ve 21:00 na ostrově Štvanice a 13. a 14. září 2019 ve 21:00 na českobudějovické náplavce.

Podrobné informace o projektu na www.campq.cz.
 
www.jihoceskedivadlo.cz


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Veselská ozvěna 2019 - Black and White

Hudba / koncert duchovní hudby
Kostel Navštívení Panny Marie Zálší
18.08.2019 od 19:00 hod.

 

Tvořivá neděle na zámku Brandlín

Ostatní / Setkání a tvoření pro všechny věkové skupiny
zámek Brandlín
18.08.2019 od 09:00 hod.

 

Naše Chutě 2019

Festival / gastronomie
Střelnice
18.08.2019 od 11:00 hod.

 

Čertovské posvícení v Pohádkové kovárně v Selibově

Pro děti
Pohádková kovárna Selibov
18.08.2019 od 10:00 hod.