PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Mirek Kemel a Vladimír Javorský zahrají na Hudebních sklepech v Milevsku

Mirek Kemel a Vladimír Javorský zahrají na Hudebních sklepech v Milevsku

Čtvrtek, 28.02.2019 / článek

 

Další z koncertů milevských Hudebních sklepech si pořadatelé připravili na pátek 1. března. Tentokrát zahrají karikaturista a hudebník Mirek Kemel, se kterým vystoupí Vladimír Javorský. Koncert začíná v půl osmé večer v Galerii M. 

Mirek Kemel je vynikajícím karikaturistou a hudebníkem, který vydal v loňském roce třetí album a o své tvorbě říká: „Všechny mé písničky vycházejí z vlastního příběhu, nálady, obrazu... Mám pocit, že jiné dělat neumím. U prvního CD 'Krajem šel anděl' jsme chtěli, aby nahrávka zněla jako naše živé koncerty s původní tříčlennou kapelou. Druhé CD 'Nic víc' jsme natočili s minimální aranží, v syrové podobě podobné zvuku mých sólových vystoupení s občasným hostem Vladimírem Javorským, který též druhou desku aranžoval. Třetí CD 'Ryby, raci' jsme naopak natočili s bohatou aranží a v rozšířené sestavě doplněné o bicí. Producentsky se ho ujal Vlasta Konopiský a album celkově ilustruje posun kapely k elektrické kytaře a plnějšímu zvuku. Zapojili jsme smyčce, dechy a dětský sbor. Toto CD je zvukově úplně jiné než dvě předcházející CD. Na koncertech, když vystupuji sám, nebo v duu s Vladimírem Javorským rozhodně neopouštím syrový zvuk a jednoduché aranže, tam si ty jednoduché aranže užívám..."

Písničkář Mirek Kemel se hudbě věnuje od středoškolských let, ve druhé polovině osmdesátých let pravidelně hrával v žižkovských hospodách na kytaru a foukací harmoniku a již tehdy začaly vznikat jeho první autorské písničky. V roce 2007 objevil tahací harmoniku a její kouzlo jej úplně dostalo. Rok chodil k učiteli Václavu Veselému, který ho naučil základům hry. Velký důraz klade Mirek Kemel na texty, z velké většiny inspirované skutečně prožitými událostmi. Snaží se pod jednoduchými příběhy hledat něco, co nás přesahuje. Většinou vystupuje za doprovodu kapely, jako příležitostný host s kapelou vystupuje Vladimír Javorský.

Jejich muzika balancuje na pomezí více žánrů od balad přes šanson a blues až po chytlavé hospodské písničky. Vždy jde především o osobní zpověď autora, který do textů vtěluje své vnímání života a světa v mnoha zjevných i pouze tušených aspektech. Písničky jsou založené na básnických textech a jednoduché melodii. Dalo by se říci, že Mirek Kemel vychází z podobných kořenů jako například Vašek Koubek, Radůza, Krausberry, Vladimír Mišík nebo Traband. Mirek Kemel je známý také jako deníkový karikaturista, prošel Lidovými novinami, Hospodářskými novinami, Mladou frontou Dnes. V současné době kreslí pro Právo a věnuje se i malbě

Vstupné na koncert je 180 korun.

 


Autor: - i -

SMUTÉNKA: Zemřel skladatel Krzysztof Penderecki

Do hudebního nebe odešla v neděli 29. března další legenda, ve věku 86 let po dlouhé, vážné nemoci zemřel skladatel Krzysztof Penderecki. Polský hudebník patřil k nejuznávanějším skladatelům na světě. Pendereckého proslavily velké orchestrální skladby i opery, neotřelých, avantgardních kompozic. Skládal rovněž filmovou hudbu, a to například k filmům Vymítač ďábla Williama Friedkina, osvícení Stanley Kubricka či Zběsilost v srdci od Davida Lynche. Za svou hudbu získal čtyři ocenění Grammy. (dap) 

Mohlo by se vám zamlouvat