PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Advent zakončí v Jihočeském divadle koncerty. Co čeká diváky v nové sezóně?

Advent zakončí v Jihočeském divadle koncerty. Co čeká diváky v nové sezóně?

Čtvrtek, 20.12.2018 / článek

 

Konec prosince v Jihočeském divadle bude ve znamení advetních koncertů, zakončená již tradičním Vánočním koncertem. Do nového roku 2019 pak vstoupí divadlo Novoroční Prodanou nevěstou. Zajímavostí je, že nová sezóna činohry bude věnována čistě českým autorům.

Sezónu 18/19 věnuje činoherní soubor Jihočeského divadla na oslavu vzniku samostatného československého státu čistě českým autorům. V roce 2019 uvede tři světové premiéry podle literárních předloh tří současných českých spisovatelů.

První premiéry - dokumentární drama Elity Jiřího Havelky a slavná parafráze Fausta - Pokoušení od Václava Havla - již divadlo uvedlo. Lednová novinka bude patřit současné spisovatelce Petře Soukupové. Hru o vztahu tří sester Pod sněhem v režii Jany Kališové uvede Jihočeské divadlo ve světové premiéře 18. ledna na Studiové scéně Na Půdě. Trefná psychologická sonda do vztahů v současné rodině se s bravurou pohybuje mezi komikou a tragikou. 

Petra Soukupová jednoznačně patří k nejúspěšnějším současným českým spisovatelům, je autorkou sedmi knih, několika povídek a jako scénaristka se podílela na sitcomu Comeback, seriálu Kosmo a je autorkou předlohy a scénáře filmu Na krátko.

V březnu se ocitnou jihočeští diváci ve 13. století v době krále Přemysla Otakara II.
Historickou detektivku Ďáblův sluha od nejčtenějšího českého autora Vlastimila Vondrušky uvede divadlo v premiéře 8. března v režii Martiny Schlegelové. Vlastimil Vondruška je kromě knižní tvorby také autorem scénáře filmu Jménem krále s Karlem Rodenem v hlavní roli a několika divadelních her. Do světa profesionálního divadla však vstupuje poprvé. Je držitelem řady literárních ocenění.

Poslední činoherní novinkou sezóny 18/19 bude premiéra inscenace Rybí krev renomovaného budějovického autora Jiřího Hájíčka. Hra diváka zavede na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století a je příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice. Románová předloha byla oceněna cenou Magnesia Litera 2013. Knihy Jiřího Hájíčka vyšly v angličtině, italštině, maďarštině, chorvatštině, makedonštině, běloruštině, polštině a bulharštině. Jeho kniha Zloději zelených koní se stala předlohou stejnojmenného filmu, který natočila České televize v roce 2016. Režie se ujme mladá režisérka Natálie Deáková.

Adventní čas v Jihočeském divadle

Pro své diváky si Jihočeské divadlo připravilo pestrý adventní program, který zakončí již tradičním Vánočním koncertem opery Jihočeského divadla v katedrále sv. Mikuláše
v Českých Budějovicích 21. a 26. prosince. Vedle neodmyslitelného symbolu českých Vánoc - České mše vánoční „Hej, mistře“ J. J. Ryby – zazní také výběr z rozsáhlého oratoria Georga Friedricha Händela Mesiáš. Hudebního nastudování se ujal Martin Peschík, účinkují sólisté a sbor a orchestr opery JD.

Novoroční Prodaná nevěsta

Do nového roku 2019 vstoupí Jihočeské divadlo Novoroční Prodanou nevěstou. Smetanovu anekdotu  o nevěstě, kterou ženich prodá sám sobě uvedeme od 17 hodin v DK Metropol. O tom, že bude nové pojetí Marka Mokoše právě na Nový rok tou správnou volbou svědčí i ohlasy našich diváků.

”....to co jsem zažila na představení, bylo neuvěřitelné a vykouzlilo mi to úsměv na tváři. Hned po zvednutí opony mi došlo, že vše bude jinak, než jsme zvyklí. Nádherná scéna vytvořená jednoduchými prvky. Protože v jednoduchosti je krása. Oživení přináší do inscenace i baletní soubor Jihočeského divadla. Neuvěřitelné moderní pojetí, které mi určitě pomohlo najít cestu i k opeře, pro mne už tak ztracenou... Měli jsme štěstí i na neuvěřitelné obsazení… Bylo mi ctí u toho být a děkuji, že máte odvahu přinášet jiný pohled na operu,” napsala divačka Pavla Svobodová

Uprchlíci z cizích planet? Camp Q

Jihočeské divadlo spolu s Divadlem LETÍ a Tygrem v tísni bude se svým vítězným projektem reprezentovat Českou republiku na největší světové výstavě scénografie,
Pražském Quadriennale 2019.

Ve čtvrtek 6. prosince spustilo divadlo prodej vstupenek na tento unikátní projekt - Camp Q. Osmihodinová imerzivní inscenace, pro kterou v rámci Pražského Quadriennale vybudují Divadlo LETÍ, Tygr v tísni a Jihočeské divadlo adaptační tábor pro uprchlíky z vesmíru nejprve na pražském ostrově Štvanice a v září 2019 i na českobudějovické náplavce.
Přemýšleli jste někdy nad tím, co by se stalo, kdyby na Zemi přistáli uprchlíci z cizích planet? Premiéra se koná 6. června ve 21 hodin, reprízy pak 8. a 10. června ve 21 hodin na ostrově Štvanice v Praze a 13. a 14. září ve 21 hodin na českobudějovické náplavce.
Podrobné informace o projektu na www.campq.cz.


Více inforamcí na www.jihoceskedivadlo.cz/
 


Autor: - i,dap -