PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Noc divadel se v Táboře i Budějovicích ponese v duchu česko-slovenské vzájemnosti

Noc divadel se v Táboře i Budějovicích ponese v duchu česko-slovenské vzájemnosti

Pátek, 16.11.2018 / článek

 

Koncerty, výstavy a instalace, divadla pro děti i dospělé, taneční vystoupení a mnoho dalšího v diváckých, hereckých i utajených prostorách. To vše na téma výročí stého založení Československé republiky a česko-slovenské spolupráce. Taková bude akce Noc divadel v táborském Divadle Oskara Nedbala a Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Ta startuje v sobotu 17. listopadu, v Budějovicích od 10 a Táboře od 17 hodin. 

Obě jeviště, foyery a DON klub táborského Divadla Oskara Nedbala ožijí hudbou a tancem z českých i slovenských luhů.

"Žánrově pestrý program potěší příznivce folklóru, klasické hudby, country i popu. Významnou součástí programu budou výjimečné expozice řady táborských výtvarníků a umělců, se společným jmenovatelem: Česko-slovenské přátelství. Budou rozmístěny v různých prostorách divadla, včetně divadelních sklepů," říká za divadlo Veronika Buriánková. 

Návštěvníci tak objeví místa, která nejsou obvykle k vidění. DON klub se na Noc divadel promění v tančírnu a divadelní park v „Tábořiště“ s reálným táborákovým ohněm. Více v programu níže a vstup na Noc divadel je zdarma.

Jihočeské divadlo připomene principy demokracie


Noc divadel začne i letos v historické budově Jihočeského divadla v  Českých Budějovicích již dopoledne, aby si na své přišly také rodiny s dětmi. Mezi 14 a 17 hodinou se pak diváci mohou těšit na ukázky z nové baletní inscenace Tramvaj do stanice touha, vystoupení baletní školy pod vedením Sergeje Škalikova a komorní vystoupení členů orchestru souboru opery.

Novinkou šestého ročníku budou prohlídky ladírny orchestru, expozice divadelních relikvií ve Studiu A3D nebo galerie vzpomínek s projekcí archivních divadelních záznamů. Nebude chybět oblíbený fotokoutek, půjčovna kostýmů, divadelní dílna pro děti, ale také setkání se členy činoherního souboru JD. 

“Rozžijeme víc než desítku míst v prostoru historické divadelní budovy, takže ačkoliv v tomto roce nenabízíme prohlídky zákulisí, návštěvníci jistě nebudou zklamaní. Celý program provází hra, díky které si můžete vytvořit malý česko-slovenský slovník a vyluštit tajenku s dárkem na konci,” řekla k programu Michala Piskačová, vedoucí Ateliéru 3D Jihočeského divadla, který je garantem a koordinátorem projektu.

Součástí Noci divadel bude i oslava pádu komunistického režimu a to tradičním průvodem Rozsviťme demokracii, kdy v 17:11 vyrazí pochod od budovy Jihočeského divadla přes Zátkovo nábřeží na Piaristické náměstí. Lidé si tak připomenou události roku 1939 a 1989, promluví studenti i pamětníci a v neposlední řadě zapálí svíce jako připomenutí principů a ideálů demokracie. 

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo netradiční formou již od roku 2008 a v současné době patří k největším divadelním svátkům v Evropě. Program noci divadel nabízí nevšední zážitky, které v běžném programu nenajdete. Česká republika se k tomuto divadelnímu svátku připojila v roce 2013 a během pěti let se stala hostitelem nejrozsáhlejší a nejpestřejší programové nabídky mezi zeměmi celé Evropy. 

PROGRAM V DIVADLE OSKARA NEDBALA TÁBOR

17.00 LOKVAR – Zlatovlásky/dvě loutkové pohádky v jedné – Erben vs. Dobšinský / malý sál
18.00 ŠARVANCI / slovenský folklórný súbor pôsobiaci v Prahe / jeviště
18.30, 19.45 JÁRA a PETRA BÁRTOVI / acoustic jazz vynikajícího táborského dua / foyer
19.00 VOILA! / multižánrový hudební zážitek - swing, twist a chanson s občasnou příměsí hip-hopu nebo reggae… ze Slovenska! / jeviště
20.00 ŽAS neboli Štare kachně / táborský Ženský amatérský sbor zapěje písně našich "bratrů", které nám vzalo 20. století / velký sál
20.30 BARBORA BRABCOVÁ a IVANA ZELENKOVÁ / klavírní recitál z české hudby / jeviště
21.00 CHALUPSKI / koncert táborského neoromantického pianisty / jeviště
21.30 SEVERNÍ NÁSTUPIŠTĚ / rehabilitované lokální country v té nejčiřejší podobě / jeviště
19.00 SOUL-ROCKERs DJs / česko-slovenská diskotéka / DON klub

instalace, výstavy / Petra Bolková & Jaroslav Exner, Kateřina Volfová, Martin Bosák & Štěpán Jirásko, Roman Pečenka, Origamistická sekce Tábor, Michal Sváček, Hanuš a Zlata Lamrovi

UMAUMA kavárna / horní foyer

TÁBORÁK STAGE
ohně a písně v parku s gročkem a svařáčkem.

Více informací o programu najdete na www.divadlotabor.cz.
 

PROGRAM V JIHOČESKÉM DIVADLE


BRUNCVÍK ANEB JAK LEV DO ZNAKU PŘIŠEL - KLASICKÉ VSTUPNÉ
10.00 / MD
Dobrodružné představení o odvaze, ve kterém se dozvíte nejen to, proč, dostal rytíř Bruncvík do znaku lva. / 50 minut / pro děti 4+

NA ODPOLEDNÍ PROGRAM NOCI DIVADEL JE VSTUP VOLNÝ
14 - 17 historická budova / JD

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY LADÍRNY S HUDEBNÍ PRODUKCÍ
Provází František Řihout, dramaturg opery nebo Tomáš Studený, umělecký šéf souboru opery JD, zahraje koncertní mistr violoncell Václav Žák s klavírním doprovodem Jany Urbanové.

Časy prohlídek /14.30, 15.30, 16.30/. Kapacita omezena, nutno předem rezervovat místo na emailu:vendula.kecova@jihoceskedivadlo.cz nebo na tel. 386 356 925 (POKLADNA 10 - 17 hod.).

VÝSTAVA DIVADELNÍCH RELIKVIÍ STUDIO A3D / LABORATOŘ

limitovaná výstava divadelních relikvií 
Prostor Studia A3D, vchod z Jirsíkovy ul., naproti KD Slavie (bývalý divadelní klub)

SWEET SIXTEEN - DIVADELNÍ EXPERIMENT S BINAURÁLNÍM ZVUKEM
Místnost tzv. "Minerva" v historické budově Jihočeského divadla od 14 do 17 hod.
Snímání zvuku věrně napodobuje lidské ucho a výsledek je podobný 3D efektu.
Tvůrčí tým: Veronika Poldauf Riedlbauchová, Jan Čtvrtník, Jan Píša / PLATFORM Shift+.
Patnáctiminutové představení je pouze pro 1 diváka. Rezervace nutná na vendula.kecova@jihoceskedivadlo.cz nebo tel. 386 356 925 (POKLADNA 10 - 17 hod.).

PŮJČOVNA DIVADELNÍCH KOSTÝMŮ
Ve foyer divadla Vám bude k dispozici výběr kostýmů z naší divadelní půjčovny

FOTO S SEBOU
Studenti oboru fotografie ze Střední umělecko-průmyslové školy Anežky České v Českém Krumlově s „fungl novým polaroidem" připraveni vás na místě zvěčnit.

HUDEBNÍ PRODUKCE
14.30 - 16.30 hod. hraje v respiriu vedle baru kapela McBerds

BALET NA PŮDĚ
ukázky z baletní inscenace Tramvaj do stanice touha (15:30 a 16:00) a vystoupení žáků baletní školy Sergeje Škalikova (15:00) Studiová scéna Na Půdě

DÍLNY A HRA PRO DĚTI

Pro malé návštěvníky připravíme ve foyer divadla bojovou hru, divadelní dílnu s maskami nebo tvoření masek. 14 - 17 hod / foyer JD

NA POKEC

Potkejte se nad kávou, čajem nebo společenskou hrou se členy činoherního souboru JD.
15 - 16.30 hod / foyer JD u balkónu

FOTOSOUTĚŽ
Po celý den bude probíhat fotosoutěž, ve které můžete vyhrát pozvání na kafe od svého oblíbence z Jihočeského divadla. Stačí se s nimi co nejoriginálněji vyfotit, fotku následně vložit do komentáře pod soutěžní příspěvek, který umístíme na naší facebookovou stránku a začít sbírat lajky. Výhru získá ten, kdo bude mít za týden nejvíc lajků u své fotky.

ROZSVIŤME DEMOKRACII
17.11 / JD
V sobotu 17. listopadu přesně v 17.11 vyjde průvod od historické budovy Jihočeského divadla přes Zátkovo nábřeží na Piaristické náměstí. Světýlka a vlajky s sebou. Připomeneme si principy demokracie a svobody.

PŘEDSTAVENÍ ELITY - KLASICKÉ VSTUPNÉ
19.30 / JD
Kdo byly společenské a politické elity v 70. letech, po roce 89 a kdo je jimi dnes? Hra vychází z autentických archivních materiálů Ústavu pro studium totalitních režimů.

ČESKOSLOVENSKÝ VEČÍREK V JIHOČESKÉM DIVADLE - VSTUP VOLNÝ

22.00 - 02.00 / JD
Retro afterparty s Djem a retro občerstvením. Dress code ve stylu 70. a 80. let

Více na www.jihoceskedivadlo.cz


Fotografie


Autor: David Peltán, -i-

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Cavewoman

Divadlo / komedie
Dům kultury Milevsko
16.02.2020 od 19:00 hod.

 

Farní karneval

Pro děti / karneval
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
16.02.2020 od 14:30 hod.

 

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / workshop / přednáška
Clarion Congress Hotel České Budějovice, Pražská tř. 2306/14
16.02.2020 od 15:00 hod.

 

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / workshop / přednáška
Gymnázium Vítězslava Nováka Jindřichův Hradec, Husova 333
16.02.2020 od 09:30 hod.