PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Kapela Náhodný výběr dospívá. S novou deskou utíká domů

Kapela Náhodný výběr dospívá. S novou deskou utíká domů

Pondělí, 29.10.2018 / rozhovor

 

Soběslavská pop-punková skupina Náhodný výběr nedávno vydala nové album Útěky domů. Jaká nová deska je, ale i jak vznikala a jaké má kapela plány do budoucna jsme si popovídali s lídrem, zpěvákem a saxofonistou Martinem Bednářem.   

Můžeš desku čtenářům Kulturne.com představit?
Album Útěky domů, které jsme právě vydali, je naše třetí. Obsahuje deset písní, a co se týče tempa, není tak zběsilé, jako v albu předchozím, o to je ale deska rozmanitější.

Zmínil jsi klidnější tempo. Je více rozdílů oproti ostatním deskám?
Hodně. Ve druhém CD jsme vlastně z větší části jen rozvinuli to, co jsme na prvním začali – náctileté texty, pop-punkové riffy, veselé písně o vztazích. I tam už se ale objevilo pár písní, které předznamenávaly směr alba třetího, jako například Inspirace.
A proč tedy ze druhého na třetí album došlo k takové změně? Jako všichni kolem nás, i my dospíváme, a konkrétně u Bártyho, který má většinu tvorby na svědomí, došlo v životě ke změnám opravdu výrazným – od středoškolského studenta přes vysokoškoláka na koleji v Praze až na zaměstnance na plný úvazek. Tohle všechno spousta z vás určitě zná, a ví, že je to docela dramatická změna, a ta se v tvorbě samozřejmě promítne.
Třetí album je tedy o dost více ze života, o dost méně rozjuchané, a celkově znatelně jiné.

Tvorba desky je jako vaření. Jak vznikala u vás?
Většina práce na desce se odehrála v uplynulém roce. Něco jsme samozřejmě měli napsané už před tím, ale zhruba před rokem padlo ono rozhodnutí "tak a teď na tom pořádně zapracujeme". Měli jsme danou deadline v tom, že jsme chtěli CD pokřtít na Loučení s létem v Soběslavi, a kolem ní se točil celý časový plán. Chvílemi to bylo trochu hektické, ale ono to tak je vlastně vždycky – něco nevyjde, něco nezní tak, jak má, a všechno to stojí čas navíc, který nemůžete stanovit lépe, než naprosto přibližně. Nakonec jsme to stihli sice těsně, ale poctivě. Poslední nahrávací den jsme ve studiu řešili detaily do pěti do rána, i když pak část z nás šla rovnou do práce. Deska tím ale na kvalitě rozhodně neutrpěla. Na tom jsme si dali záležet.
Album jsme nahrávali v Luna Music Studio v Kutné Hoře, vlastněném Pavlem Neumannem, bubeníkem kapely Civilní Obrana, se kterou jsme jeli turné společně s Covers for Lovers, a se kterou se máme moc rádi. Chtěli bychom vyzdvihnout až neuvěřitelnou Pavlovu spolupráci, kdy s námi právě například zůstal až do hlubokého rána ve studiu a řešil naprosté detaily, přestože ho pak také čekal celý den v práci. Na Pavlovi je znát, že ho tahle práce baví, což se pak velice výrazně promítlo i na zvuku desky. O mastering se nám pak postaral mistr Petr Kakaxa Fleissig ze studia 3bees, jakožto jedna z nejvýraznějších tváří českého studiového zvuku, a práci odvedl taktéž prvotřídní.

Desku jste křtili na Loučení s létem v Soběslavi. Kdo s vámi u oslav byl a jak jste si je užili? 

Kolem desky bylo, jak se blížilo vydání, ještě obrovské množství práce, a totéž i kolem samotného křtu, což pak bylo korunované tím, že v den akce pršelo. Opravdu hodně jsme se báli, naštěstí se ale zase jednou ukázalo, že jsou naši fanoušci skvělí. Přes nepřízeň počasí dorazilo k sedmi stům lidí, a společně jsme si křest pořádně užili.
Naše pozvání přijaly kapely Alike, Covers for Lovers a OVOCE, z nichž posledně jmenovaní tam odehráli svůj bohužel úplně poslední koncert. O to větší ctí nám bylo, že se tak stalo zrovna na našem křtu, a nové album nám rovnou i pokřtili, stejně jako to předchozí před dvěma lety. Byl to pro nás velký zážitek... Ale upřímně, jsme rádi, že už to máme za sebou a můžeme se soustředit zase na normální koncerty. Byla to vážně zabíračka.

Útěky domů? Kam nejraději utíkáte a proč?
Píseň Útěk domů vznikla jako poslední, a v podstatě hned když jsme ji napsali, škrtli jsme ostatní nápady na název alba. Odtud tedy jméno. Každý z nás má nějakou činnost, které se věnuje, když potřebuje na chvíli vytěsnit okolní svět. Čím více času a úsilí nás stálo nové album, tím výrazněji jsme tuhle potřebu pociťovali, no a Bárty tohle řeší tak, že napíše písničku o tom, co ho zrovna napadá nebo trápí. Takže samotný vznik písně Útěk domů byl takový krátký útěk od reality, a odráží se v něm celý předchozí proces vzniku alba. I proto je to závěrečná píseň desky.

Vyměnili jste basáka, proč k tomu došlo a můžeš nového představit?
Náš předchozí basák odešel z vlastní iniciativy, protože se více chtěl věnovat svému soukromému životu, což je něco, co s aktivní kapelou občas nefunguje úplně nejlépe. My jsme tedy museli vyřešit problém chybějícího basáka na další koncerty, v čemž nám nakonec vytrhla trn z paty Eliška Kondelíková, která se uvolila nám zaskakovat, a mohli jste ji s námi vídat téměř od začátku roku 2018. Mezitím jsme hledali někoho natrvalo, a udělalo nám velkou radost, když naši nabídku nakonec přijal Tomy, známý právě z působení v kapele OVOCE. S tím jsme teď odehráli prvních pár koncertů, a i z ohlasů dobře vidíme, že to byla výborná volba.

Kde si mohou zájemci desku pořídit? 
Album Útěky domů si můžete pořídit na kterémkoli našem koncertě, a pokud se vám nechce čekat, stačí nám napsat na Facebooku či na e-mail nahodnyvyber.kapela@gmail.com. Také je k poslechu na Spotify, iTunes, Google Music, Deezeru a vlastně všude, kde vás jen napadne. Kromě YouTube – na tom ještě pracujeme, rádi bychom nakonec ke každé měli alespoň lyric video, a to ještě nějaký čas zabere.

Desku máte z krku, co vás čeká teď? Kde budete desku třeba ještě křtít, případně kde vás zájemci uslyší hrát na podzim?
Čeká nás spousta koncertů k vydání alba a turné. Také plánujeme první klip k této desce, detaily ještě neprozradíme, ale určitě vám je nebudeme tajit věčně. To, že máme desku vydanou, práci kolem ní rozhodně neuzavírá, musíme ji zviditelnit, jak to jen půjde, vymyslet, na co bychom mohli natočit klipy, napsat scénáře... a hlavně musíme hrát, hrát a hrát. Takže jedeme Neseď doma tour s kapelou Maniac, zastávky jsou hlavně po Čechách, zavítáme ale i na Moravu. Celkově to bude devět koncertů, na části nás doprovodí Covers for Lovers, na dalších pak místní kapely. Turné sledujte našem facebook.

Co vás žene vpřed a jak to vše zvládáte s prací/studiem?
Kapela má přednost před vším. Tímhle jednoduchým pravidlem se řídíme všichni, i když je to občas složité – naplánujete si týdenní výlet na hory nebo něco podobného, a tři týdny předtím se ozve nějaká větší kapela s nabídkou na koncert, která se neodmítá. Občas kolem toho vznikají docela obtížné situace, zatím jsme to ale vždycky nakonec zvládli.
Velkou roli hraje pocit odpovědnosti. Závisí na vás čtyři další lidé, kteří ve vašem životě hrají hlavní roli, a vy si nemůžete dovolit říct “sorry kluci, dneska to nedám, bolí mě záda.” Stejně to funguje třeba s pitím před koncertem – když se opijete, hrajete mizerně, a zkazíte to celé kapele. To se prostě nesmí stát. Tak se to nestává. 
Práce či studium se také musí podřídit. Naštěstí máme chápavé školy i zaměstnavatele, tak nás zatím nikoho nevyhodili, a ještě nás podporují, pokud je to možné. Vlastně nás podporuje naše celé blízké okolí, rodiny, přítelkyně, kamarádi. A to je pro nás důležitější, než dokážeme vůbec vyjádřit slovy.

bandzone.cz/nahodnyvyber


Fotografie


Autor: David Peltán