PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Sladovna obnovila Mraveniště a láká na laboratoř i Járu Cimrmana

Sladovna obnovila Mraveniště a láká na laboratoř i Járu Cimrmana

Sobota, 03.11.2018 / článek

 

Tři nové a jednu vylepšenou výstavu nabízí písecká Sladovna. Změn doznala nejoblíbenější expozice s názvem Mraveniště, otevřena byla kreativní Laboratoř s tématem animovaného filmu a členové Divadla Járy Cimrmana v čele se Zdeňkem Svěrákem zahájili své dvě výstavy Šikovní z DJC a Půl století s Cimrmanem.  

Mraveniště nyní najdete v novém kabátě, od svého otevření v květnu 2017 ho navštívilo téměř 80 tisíc malých i velkých mravenců.
 „Po celou dobu jsme sbírali impulzy a pozorovali návštěvníky, jak se v Mraveništi chovají, abychom zvládli výstavu co nejlépe vylepšit. Opět na ní pracoval její hlavní autor Vladimír Větrovský a společnost Hřiště pod květinou v čele s Ivanem Peškem. Přibyl kus labyrintu, herní prvky, ale také ruční malby po stěnách,“  popisuje ředitel Sladovny Adam Langer. 

Úplně bez údržby a bez péče Mraveniště není nikdy. Pracovníci Sladovny i samotný autor stále něco ladí, ale hlavní konstrukce byla pečlivě vyrobena z kvalitního dřeva tak, aby odolala každodenní zátěži. Výstavy ve Sladovně ale rozhodně nejsou jen o tom udržovat jednotlivé komponenty v dobrém stavu. U stálých výstav je velmi důležité i to, aby dokázali návštěvníka zase něčím překvapit.

„Interaktivní výstavy mají interaktivní prvky, ale interaktivita pro nás znamená také to, že se snažíme reagovat na chování návštěvníků přímo samotnou výstavou. Stále na ní pracujeme a zdokonalujeme ji. Například jsme viděli, že rodičům není úplně útulno na lehátkách, takže jsme vyrobili krásné sedačky pro mravence z dřevěné konstrukce, které jsou laděné v designu Mraveniště. V průběhu jsme upravovali také světla, aby byla lepší atmosféra,“ vysvětluje Adam Langer.  Asi nejvýraznější změnou ale je monumentální ruční výmalba, která ozdobí všechny zdi a vytvoří tak pozadí pro celý prostor.

„Snažíme se o iluzi louky a toho, že Mraveniště je uprostřed vysokých trav, rostlin a květin. Do výstavy vstupujeme jako mravenci, tudíž i výmalba je velkoformátová a jsme tedy menší než samotné květiny,“ vysvětluje autor koncepce i výtvarného řešení Mraveniště Vladimír Větrovský.

Laboratoř naučí návštěvníky animovat

Animovaný film neodmyslitelně patří k dětem a nově si ve Sladovně vytvoří svůj vlastní. Zaměřený na něj totiž je experimentální ateliér Laboratoř. 
„Jeho vedení se kromě našich zkušených lektorů ujmou profesionální animátorky z pražské společnosti Ultrafun. Laboratoř sice tentokrát potrvá pouze do konce listopadu, ale rádi bychom se tomuto tématu v budoucnu věnovali dlouhodobě,“ nastiňuje ředitel Sladovna Adam Langer.

Animaci si návštěvníci zkusí, ale také poznají její různé formy a historii, popisuje galerijní pedagog Tomáš Novotný: „V minikině poběží smyčka vybraných filmů pro inspiraci a okolo budou děti postupně potkávat různé předchůdce animovaného filmu, se kterými si budou hrát a navíc si vytvoří i své vlastní. Hlavní a nejdůležitější část toho všeho budou profesionální animátorky, které budou s návštěvníky Laboratoře tvořit formu animovaného filmu na pokračování.“

Děti, ale i jejich rodiče nebo prarodiče tak zakusí hned několik forem animace a podle chuti i času zde mohou strávit i několik hodin v kuse. Výstupem bude společný animovaný film. Laboratoř bude veřejnosti otevřena do konce listopadu vždy ve středu a o víkendech.

Život Cimrmana 

Výstava Půl století s Cimrmanem mapuje chod Divadla Járy Cimrmana, jeho herců i her, to vše s legendárním humorem. „Návštěvníci si prohlédnou fotografie, rekvizity, objekty, vynálezy a předměty týkající se Járy Cimrmana a jeho osobnosti. Součástí bude také tvořivá část, která celou prohlídku oživí. Celý program je součástí akce „Písek – vždy o krok napřed, 100 let od založení republiky,“ říká Adam Langer.

Výstava je vhodná pro dospělé, ale také pro starší děti. „Divadlo Járy Cimrmana je i v osnovách literatury pro střední školy. Právě proto jsme připravili i lektorský program, který by měl studenty s výstavou seznámit hravým a zábavným způsobem,“ láká ředitel. 

Ve sklepě Sladovny v Balzám Café je navíc k vidění výstava s názvem Šikovní z Divadla Járy Cimrmana. Zde představuje písecký rodák Petr Brukner fotografie, Jaroslav Weigel své grafiky a Jan Hraběta dřevořezby. Obě výstavy budou otevřené do konce roku.
 


Fotografie


Autor: - i -

SMUTÉNKA: Zemřela světová hvězda jazzu George Mraz, písecký rodák

 Ve čtvrtek 16. září zemřela krátce po svých 77. narozeninách legenda, světový kontrabasista a písecký rodák Jiří George Mraz, který stál po boku zpěvačky Elly Fitzgerald, Stana Getze i Oscara Petersona. Po čtyřech měsících tak odešel za svým spoluhráčem, kamarádem - bubeníkem Ivanem Smažíkem. Na svém kontě má stovky nahraných alb a řadu turné s dalšími osobnostmi jako Stan Getz, Chet Baker, Oscar Peterson, Bill Evans, Dizzy Gillespie, Charlie Mingus, John Abercombie, Joe Lovano, Stephane Grappelli, Kenny Burrell, McCoy Tyner, John Scofield, Richie Beirach, Herbie Hancock, Michel Petrucciani, nebo Joe Henderson. V roce 2016 prodělal George Mráz náročnou operaci, kdy mu byla odstraněna z pancreasu cysta a zákrok se neobešel bez komplikací - infarkt a infekce. Podrobnosti připravujeme. (dap)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Docela malý festival o autismu - jiný úhel pohledu

Festival / divadlo, debata, básně, příběhy
Střelnice - Spolkový dům, Žižkova 249, Tábor
19.09.2021 od 16:00 hod.

 

Michal k snídani

Pro děti
Dům kultury Milevsko
19.09.2021 od 17:00 hod.