PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeské divadlo slaví 100 let republiky premiérami i výstavou. Bude i nová budova?

Jihočeské divadlo slaví 100 let republiky premiérami i výstavou. Bude i nová budova?

Pondělí, 15.10.2018 / článek

 

Měsíc říjen patří výročí vzniku samostatného Československého státu. K výročí se hlásí i Jihočeské divadlo v Českých Budjěovicích. K této významné příležitosti uvádí tři premiéry i výstavu. 

První premiérovou hrou je komická opera, kterou by měl alespoň jednou za život vidět každý. Prodanou nevěstu v režii Marka Mokoše a v hudebním nastudování Maria De Rose uvedlo divadlo na prkna 12. a 13. října, hru tak můžete vidět v mnoha reprízách.Československá Prodaná nevěsta v režii Marka Mokoše zaujme diváky svým neotřelým pojetím. Hlavním motivem této Prodané nevěsty je symbol čistoty, který odráží kostýmy s nádechem folklóru z dílny Tomáše Kypty. Zaměří se na „budějovické“ charaktery lidí a nebojí se vyzdvihnout „věčné“ – pravé – hodnoty. Inscenace může být i aktuálním zamyšlením nad současným konzumním světem, kdy lidé berou lásku jako byznys.

Druhou premiérou této sezóny jsou Elity Jiřího Havelky, který tuto kontroverzní hru napsal na objednávku Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde byla v roce 2017 vyhlášena inscenací roku. Kdo byly společenské a politické elity v 70. letech, po roce 89 a kdo je jimi dnes? Na napínavé kriminální drama v české premiéře - v režii umělecké šéfky činohry Martiny Schlegelové - se diváci mohou těšit 26. října. V inscenaci se poprvé divákům představí dva nováčci činoherního souboru Tomáš Kobr a Dan Kranich.

Poprvé komplexně

Na Den vzniku samostatného Československého státu představí Jihočeské divadlo ve spolupráci s městem České Budějovice další významné dílo Bedřicha Smetany, které vzniklo v době dozvuků českého národního obrození a postupně se z něj stalo jedno z vrcholných děl české klasické hudby. Slavnostní koncert Má vlast zazní v podání orchestru opery Jihočeského divadla pod dirigentskou taktovkou Maria De Rose 28. října od 19.30 v DK Metropol.

Cyklus symfonických básní Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník zazní v Českých Budějovicích v tomto komplexním celku vůbec poprvé.

Malé divadlo bude v sezóně 18/19 analyzovat strach a jako první se podívá pod naše postele. Inscenace To, co žije pod tvojí postelí bude již tradičně patřit týmu Janka Lesáka. Tým je na cestě a 27. října se přijďte na tento příběh inspirovaný skutečnými událostmi podívat.

Výstava k otáčivému hledišti

10. října odstartovala v prostorách historické budovy JD výstava, která představuje „otce“ principu a spoluautora původní koncepce Otáčivého hlediště, Joana Brehmse. Otáčivé hlediště oslavilo v roce 2018 60 let od vzniku tohoto jedinečného fenoménu. Joan Brehms téměř čtyřicet let působil jako hlavní scénograf Jihočeského divadla. Výstavu, která se do JD přesouvá z Klášterů Český Krumlov budou moci diváci zhlédnout při návštěvě jakéhokoli představení až do 31. prosince. 

Bude nová budova?


Zastupitelstvo města České Budějovice 3. září odsouhlasilo Memorandum o spolupráci mezi Statutárním městem České Budějovice a Nadačním fondem Jihočeského divadla (NFJD) na vytvoření studie k nové budově divadla na Mariánském náměstí. NFJD je na studii připraven ze svých prostředků uvolnit 800 000 korun a oslovil ke spolupráci renomovanou společnost Bühnenplanung Walter Kottke (BWKI). Společnost BWKI disponuje mezinárodním know-how, které je efektivně uplatňováno nejen při obnovách, ale i nových výstavbách kulturních objektů, divadel a kongresových center. Za zmínku například stojí prestižní a mezinárodně uznávaný Musiktheater Linz či kongresové centrum Sanierung Alter Schlachthof Regensburg.

V rámci této spolupráce vznikne pracovní skupina složena ze zástupců vedení Statutárního města České Budějovice, Jihočeského divadla a Jihočeské filharmonie. Studie by měla zodpovědět zásadní otázky, které se týkají jak investiční náročnosti a ekonomického provozu, ale i celkovou vybavenost nové budovy.

Výsledek této studie by mohl sloužit jako podklad pro zadání architektonické soutěže na novou budovu na Mariánském náměstí.

více na www.jihoceskedivadlo.cz
 


Autor: - i, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Tour de Fromage

Ostatní / ochutnávka
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
24.05.2019 od 19:00 hod.

 

Kalle s akustickou kapelou

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
24.05.2019 od 19:00 hod.

 

Oběžná dráha

Hudba / koncert / soutěž
Dům kultury Milevsko
24.05.2019 od 19:30 hod.

 

Retro kárky paní Šárky

Výstava / výstava kočárků a hraček paní Šárky špačkové
Městské muzeum Bechyně
24.05.2019 - 15.09.2019 od 17:30 hod.
vícedenní akce