PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Knižní festival Tabook bude na československé vlně. A přejmenuje Pražskou ulici na Brněnskou

Knižní festival Tabook bude na československé vlně. A přejmenuje Pražskou ulici na Brněnskou

Středa, 26.09.2018 / článek

 

Letošní sedmý ročník táborského Tabooku, mezinárodního festivalu malých nakladatelů, ale také jejich autorů, překladatelů, redaktorů, editorů, knihovníků pojmenovali pořadatelé Československo aneb Židé, Němci, Romové, Poláci, Maďaři, Rusíni aj. Proč? To se návštěvníci dozví především na samotné akci, která se koná od čtvrtka 27. do neděle 30. září.   

"Chceme poukázat na to, že československý stát byl pestrou směsicí různých národů, které zanechaly hlubokou stopu v našich dějinách a které bohužel 20. století nenávratně z naší země smetlo. Protože toto téma se obzvlášť silně dotýká Brna, dovolili jsme si letos pozvat trochu víc Brňáků a táborskou Pražskou ulici přejmenujeme po dobu dvou tabookových dnů na Brněnskou," říkají pořadatelé. 

Silná bude tradičně výtvarná stránka Tabooku: výstavy budou rozesety po celém městě. Klasička moderní švédské ilustrace knih pro děti Eva Lindström bude vystavovat s českou ilustrátorku, nakladatelku a autorku mnoha malých knížeček Alžbětou Zemanovou. Z Francie přijede Olivier Douzou, který založil nakladatelství Le Rouergue a je autorem desítek knih a knižních konceptů. Ilustrátorka Sophia Martineck přicestuje z Berlína. Dějiny slovenské knihy mapujeme skrze dílo Pala Bálika. Dostaví se také belgický ilustrátr Loïc Gaume a časopis Cuistax a další. Po celém městě budete moci hledat stopy družiny studentů z ateliéru ilustrace a ateliéru animace na VŠUP v Praze a bratislavské VŠVU, kteří podniknou zásahy do městského prostoru.

České literáty zastoupí například Kateřina Tučková, Karol Sidon, Armošt Goldflam, Jan Němec, Dora Kaprálová, Vojtěch Mašek, Ilona Ferková, vystoupí i filozof Miroslav Petříček a historik Petr Koura.

Divadla, kapely, nakladatelé, novináři, i ty můžete vidět a slyšet na Tabooku zblízka. Je připraven obvyklý nakladatelský trh, ale také bohatý dětský program s řadou knihovnických dílen a podobných povznášejících aktivit. Z Belgie například dorazí hravá čtenářská mediatéka ABC – Art Basic for Children.

Program a  více informací na www.tabook.cz a facebooku ZDE.


 


Fotografie


Autor: - i, dap -