PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Otáčivé hlediště má za sebou jubilejní 60. sezónu. Diváky lákal Dracula i Ztracený svět

Otáčivé hlediště má za sebou jubilejní 60. sezónu. Diváky lákal Dracula i Ztracený svět

Neděle, 30.09.2018 / fotoreport + článek

 

V neděli 9. září odehrál soubor Malého divadla poslední představení této sezóny před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Pro Jihočeské divadlo byla sezóna 2018 úspěšná, odehrálo 91 představení. Z důvodu nepříznivého počasí bylo jedno představení zrušeno. Návštěvníky hodně lákalo představení plné dinosaurů, napětí a krásné hudby Ztracený svět, které za sezonou udělalo tečku.     

Na Otáčivém hledišti v Krumově v letošním roce přivítali 55 961 diváků. Od roku 1958 navštívilo Otáčivé hlediště 2 341 898 diváků.

"Jsem velice rád, že i letos jsme na Otáčivém hledišti mohli přivítat domácí i zahraniční hosty. Vážím si našich souborů a děkuji jim za excelentní výkony. Věřím, že budoucnost točny se nadále bude ubírat tím nejlepším směrem, a že i v příštích letech s námi budou diváci spokojeni tak jako letos. Měli bychom si uvědomit, že jsme nejnavštěvovanější letní scénou v České republice a do budoucna usilovat o co nejlepší podmínky pro diváky i účinkující,“ okomentoval ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Letos poprvé uvádělo divadlo s vícejazyčnými titulky všechna představení kromě Ztraceného světa. Představení Ztracený svět bude možné sledovat s titulky v příštím roce. Lidé si mohli před představením zapůjčit tablet. Jihočeské divadlo chce zpřístupnit všechna představení nejen zahraničním divákům, ale také lidem se sluchovým postižením.

Na Otáčivém hledišti odehráli herci osm titulů, z toho dvě premiéry. Premiéru hororu Dracula a premiéru dobrodružného představení Ztracený svět, dále komedii Dekameron, opery Rusalka, Trubadúr, Příhody lišky Bystroušky, balet Valmont a detektivní komedii Pes baskervillský.

Největším trhákem na OH byl horor Dracula autorské dvojice - Olga Šubrtová, Martin Glaser. Představení navštívilo nejvíce diváků a řadí se k nejvýpravnějším inscenacím.

Martina Schlegelová k sezóně na Otáčivém hledišti dodává: „Především se nám povedla velkolepá inscenace Draculy, které prorokuji, že bude diváky těšit ještě mnoho sezón. Letošní sezóna na Otáčivém hledišti byla moje první. I když se občas děly dramatické události spojené s bouřlivým počasím, mám radost, že jsme všechna představení, která jsme začali, také šťastně dohráli, a zrušili jen jedno jediné". 

Mimořádnou inscenací sezóny 2018 na Otáčivém hledišti byla i premiéra Malého divadla, Ztracený svět. Obří loutky pravěkých ještěrů nenechají v klidu malé ani velké diváky.

"Bylo jasné, že dinosauři budou velký tahák, ale myslím, že pro řadu diváků bylo překvapením, jak naše loutky díky své úžasné technologii a nápaditému vizuálu v inscenaci fungují, jak jsou velké, kolik jich je a jak se vlastně hodí do barokních zahrad. Vždy když se v naší inscenaci objevily loutky dinosaurů, nastal v hledišti (a nejenom u dětského publika) obrovský úžas a nadšení,“ popsal režisér Petr Hašek.

Každý rok navštíví Otáčivé hlediště významné osobnosti. Letos do Českého Krumlova zavítal dlouholetý generální ředitel Státní opery ve Vídni, Ioan Holender, který se o svůj zážitek podělil se čtenáři Kronen Zeitung. „Verdiho Trubadúr v přírodním divadle v zámeckém parku pro mě byl světovou senzací. Nikoli jen díky pěvcům, kteří si za své výkony bez mikrofonů zaslouží uznání a mezi nimiž zaujala zvláště Yukiko Kinjo v roli Leonory, nebo orchestru opery Jihočeského divadla umístěném v historickém letohrádku Bellaria, z něhož byla hudba akusticky přenášena, ale především díky jedinečnému Otáčivému hledišti pro zhruba 600 diváků.“

Zajímavostí letošní sezóny na OH bylo natáčení České televize inscenace Psa baskervillského ve dnech 28., 29., 30. 8. 2018. Záznam inscenace odvysílá ČT ART do konce roku 2018.

Jubilejní 60. sezónu zakončí divadlo výstavou Joana Brehmse, otce principu Otáčivého hlediště. Výstavu, kterou pořádá ve spolupráci s Národním muzeem v Praze a Kláštery Český Krumlov, mohou diváci ve foyer Jihočeského divadla v Českých Budjěovicích navštívit od 10. října do 31. prosince.
 


Fotografie


Autor: David Peltán, -i-

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Tata Bojs

Hudba / koncert / rock - r&r
Veselské pískovny
17.08.2019 od 20:00 hod.

 

Houpačka 2019

Festival / charitativní a multižánrový
areál fotbalového hřiště
17.08.2019 - 18.08.2019 od 13:00 hod.
vícedenní akce

 

Summer Punk Party Volyně vol. VIII

Hudba / festival / hardcore, punk
Koupaliště Volyně
17.08.2019 - 18.08.2019 od 18:00 hod.
vícedenní akce

 

Léto na Kampě - NB2J a Trio de Compostela

Festival
klub Kampa, kampus JU
17.08.2019 od 18:00 hod.