PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Slavonice Fest: Hippie pocta Miloši Formanovi a předpremiéra filmu Ondřeje Trojana

Slavonice Fest: Hippie pocta Miloši Formanovi a předpremiéra filmu Ondřeje Trojana

Pondělí, 23.07.2018 / článek

 

Letní filmový a hudební festival Slavonice fest se koná 1. až 5. srpna v renesančních Slavonicích už popáté a ani v letošním roce žádné škatulky nečekejte. Diváky čekají zajímavé filmy a hudba napříč žánry i generacemi, jejichž výběr spojuje osoba hlavního dramaturga, zakladatele a organizátora festivalu, producenta a režiséra Ondřeje Trojana.

„Grantové komise nám vyčítají, že nejsme „vyhranění“, neví, do jaké škatulky Slavonice Fest zařadit. Naopak diváci jsou z pestrého programu nadšení. Od dvou tisíc v prvním roce jich loňským ročníkem prošlo už přes 12 tisíc a zájem stále stoupá,“ říká Trojan o festivalu, jehož největším problémem je paradoxně to, čím je tak přitažlivý – renesanční Slavonice jsou malé město s okouzlující historií a prázdninovou atmosférou, ale také nedostatkem ubytovacích kapacit.
„Už teď jsou Slavonice na festival skoro obsazené. Jsou to nervy, ale dopadne to stejně jako loni. I letos se do Slavonic všichni vejdeme,“ věří organizátoři.

Letošní Slavonice Fest zahájí ve středu 1. srpna v letním kině Cinestar na slavonickém náměstí projekce legendárního muzikálu Vlasy. “Celý večer chceme pojmout jako poctu nedávno zesnulému režiséru Miloši Formanovi a svobodě, kterou pro nás svým dílem i životem reprezentuje, “ říká Trojan a dodává: “Plánujeme zahájení jako velký letní hippie mejdan, samozřejmě v dobovém oblečení, který bude po projekci pokračovat koncertem Tonyi Graves ve slavonickém Kulturáku.“

Odpoledne proběhnou i vernisáže dvou letošních výstav, výstavy „Mezi - obrazy“ archivu kameramana Jaroslava Kučery v rakouském Fratres a výstavy sochařů Stefana Milkova a Martina Ceplechy v Maříži.

Diváci Slavonice Festu budou také úplně prvními, kteří uvidí ve čtvrtek 2. srpna v exkluzivní předpremiéře nový film Ondřeje Trojana Toman. Neuvěřitelný, ale pravdivý příběh tajemné a rozporuplné osoby šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil poválečné dějiny, a přesto se o něm dodnes mnoho neví, přijede uvést představitel hlavní role, herec Jiří Macháček a další hosté. Toman jde do kin 4. října.

Desítky filmových projekcí

Festival má v programu na 65 filmů z celého světa promítaných v sedmi klimatizovaných sálech a rozdělených do pěti tradičních soutěžních sekcí: Český film (Odborný dohled nad výkladem snu, r. Pavel Göbl, předpremiéra, dokumenty Švéd v žigulíku, r. Petr Horký a Archa světel a stínů, r. Jan Svatoš, Milada, r. David Mrnka, Hmyz, r. Jan Švankmajer, Tlumočník, r. Martin Šulík, Hastrman, r. Ondřej Havelka, 8 hlav šílenství, r. Marta Nováková, Úsměvy smutných mužů, r. Dan Svátek a další), Světový film (Dej mi své jméno, Doma je tady, Happy End, Kupředu levá, Foxtrot, Naprostí cizince, Neznámý voják, Odnikud, Janička, Psí ostrov, Rodinky Belierových, Wind River, Sweet Country, The Florida Project, Tiché místo, dokumenty z festivalu Jeden svět: Město duchů, O otcích a synech, Sestřenice a další), Výběr sochaře Jaroslava Róny (Do morku kosti, O koních a lidech, Rychlý běžec, Tohle je náš svět, Vážený občan), sekci HBO (Příběh, Paterno, Život a smrt Petera Sellerse a další) a letošní národní sekcí je Britský film (Tři billboardy kousek za Ebbingem, Wind River, Ztratili jsme Stalina, Kes, Rocky Horror Picture Show, Brazil).

Vedle toho Slavonice Fest představí i tvorbu České televize, ve které promítne jako Work in progress první dva díly připravovaného seriálu Jana Prušinovského podle scénáře Petra Kolečka MOST! a dokumenty Český žurnál: Hranice práce režisérky Apoleny Rychlíkové a Nerodič režisérky Jany Počtové.

Letní kino Cinestar na náměstí uvede každý večer pohodové filmy pod širým nebem (Vlasy, Já, Tonya, Prezident Blaník, Zahradnictví: Nápadník, Tátova volha). V programu má festival i soutěž studentských filmů, jejíhož vítěze vybere už počtvrté odborná porota. O hlavní ceně Slavonice Festu pro nejlepší film rozhodnou tradičně sami diváci.

Pestrý hudební program

Letošních 12 koncertů, čtyři velké na Kulturák stage a osm ve Stodole Maříž odehrají Tonya Graves, Zrní, Tři sestry, Aneta Langerová, Chris Beer, Lenka Nová a Petr Malásek, Circus Ponorka, Kieslowski, Kalle, Sudy potu, Annabelle Fárová a Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem. Taneční párty pak DJ Dr. Peterka, DJ James Wing, DJ Evryday a DJ Robot.

Umění a charita

Každoročně se velkému zájmu těší i doprovodný program, ať už dětské projekce nebo výstavy umění, kterých Slavonice Fest nabídne letos rekordní počet. V rámci projektu Slavonice Fest bez hranic, který se koná za podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj INTERREG Rakousko - Česká republika, proběhne na rakouské straně hranice ve Fratres výstava Mezi - obrazy z archivu kameramana Jaroslava Kučery (více o výstavě níže). V kostelíku v Maříži bude letos vystavovat sochař a výtvarník Stefan Milkov a v přilehlé zahradě se o nové objekty rozroste i stálá expozice sochaře Martina Ceplechy. Další dvě výstavy čekají diváky i ve Slavonicích ve Spolkovém domě a Festivalovém centru, kde bude výstava České ceny za architekturu.

Slavonice Fest také spolu s diváky podpoří místní charitativní bazárek Kapička a jeho prostřednictvím malé pacienty, kteří bojují s leukemií a organizaci Pink Bubble, která pomáhá onkologickým pacientům na hranici dospělosti.

Znělku festivalu vytvořil už popáté přední filmový střihač Vladimír Barák, namluvil ji Jiří Macháček.
Web (program, vstupenky, informace)www.slavonicefest.cz


Informace k filmu TOMAN ZDE 


Fotografie


Autor: - i -

Kuželkářský maraton letos i za účasti dalších jihočeských měst

O víkendu 6. a 7. října se na čtyřdráhové kuželně v Táboře koná čtvrtý ročník kuželkářského maratonu. Letos poprvé i za účasti dalších třech jihočeských měst – Loučovic, Blatné a Dačic. Česká unie sportu v Táboře, město Tábor a Kuželkářský klub Loko Tábor se pokusí ve spolupráci s veřejností překonat hranici 1000 her na všech čtyřech drahách táborské Lokomotivy. Úkolem sportovních nadšenců z řad veřejnosti, ale registrovaných hráčů bude absolvovat celkem 1 000 her, když každá z nich obsahuje 15 hodů do plných. Podmínkou je hrát nonstop bez přerušení více jak 25 hodin. Každý účastník může absolvovat neomezený počet her. Akce je vhodná pro všechny věkové kategorie od 10 let, zúčastnit se mohou sportovní oddíly, školy, kolektivy a jednotlivci. Akce odstartuje v 9 hodin současně i v dalších třech jihočeských městech - Loučovicích, Blatné a Dačicích. Očekávaný konec odhadován po uplynutí 25 až 27 hodin, v sobotu 7. října od 10 do 12 hodin. Přihlašování bude probíhat přes přihlašovací systém, který bude průběžně doplňován.
Koulení je zdarma, jedinou podmínkou je sálová obuv. Výkony nejsou tolik důležité, stačí jen chuť, elán a pozitivní nálada. Jedinou podmínkou je sálová obuv. Účast už přislíbily významné osobnosti nejen ze sportovního prostředí, které budou průběžně představovány na FB stránkách ČUS. Součástí masové akce bude i soutěž o nejvyšší nához na jednu hru (15 hodů do plných) v kategoriích jednotlivců registrovaných a neregistrovaných mužů a žen, a dětí do 15 let. (ph)

V MC Orion zahrají kapely se známými tvářemi

V pátek 6. října se po dlouhé době koná v táborském klubu MC Orion hlučný večírek s trojicí kapel, které se představí táborskému publiku vůbec poprvé, ačkoli v nich hrají známé tváře. Thulsa je těžkotonážní stoner/metal/hardcore kapela z Brna, kde základ tvoří členové Tummo (RIP) a mikrofon si vzal Banán (Protijed, ex-Hanba, Kovadlina, I am pentagon, Balaclava a mnoho dalších...). Pamětníci si mohou vzpomenout na koncert italského experimentálního dua OvO v Orionu v roce 2017, kde také hrála tehdy Banána kapela I am Pentagon a právě brněnští Tummo. V současné době mají u Amáka nahraný materiál na novou desku, která brzy vyjde. Večer otevře death metalová kapela Entrapped z Českých Budějovic a ač budou hrát v Táboře poprvé, tak všichni členové se nejednou v Táboře představili. Zpěvák a basák Růžena naposledy v květnu vystupoval na táborské Cestě jako zpěvák Lahar, Lukáš bubnuje také v Dezinfekci, kteří naposledy hráli v létě v pivnici U Zlatého Lva společně s Japonci Speed Noise Hell a kytarista Mirža už kdysi dávno v Orionu hrál ještě s kapelou Kuzimu Mabaya. Jako druzí nastoupí crust punková sypačka Kibera, která v tichosti vydala letos nové EP a stihli předskočit na 007 špinavcům Hellshock. Každého rozhodně zaujme hodně hrubý ženský „zpěv", tohle bude nejrychlejší kapela večera. Start koncertů je v 19.45 hodin, vstupné je 150 korun v předprodeji, 200 na místě. (ro)

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém BzucoKultura dnes


Ladislav Nagy: Renesance žánrové literatury v současné anglicky psané próze

Ostatní / přednáška
Děkanská 305/6, Tábor
04.10.2023 od 18:30 hod.

 

Kurz keramiky - informační schůzka

Ostatní
Dům kultury Milevsko
04.10.2023 od 16:30 hod.

 

 

Bezplatné a anonymní testování na žloutenku, HIV a syfilis

Ostatní / bezplatné testování
u vlakového a autobusového nádraží
04.10.2023 od 14:00 hod.