PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Slavonice Fest: Hippie pocta Miloši Formanovi a předpremiéra filmu Ondřeje Trojana

Slavonice Fest: Hippie pocta Miloši Formanovi a předpremiéra filmu Ondřeje Trojana

Pondělí, 23.07.2018 / článek

 

Letní filmový a hudební festival Slavonice fest se koná 1. až 5. srpna v renesančních Slavonicích už popáté a ani v letošním roce žádné škatulky nečekejte. Diváky čekají zajímavé filmy a hudba napříč žánry i generacemi, jejichž výběr spojuje osoba hlavního dramaturga, zakladatele a organizátora festivalu, producenta a režiséra Ondřeje Trojana.

„Grantové komise nám vyčítají, že nejsme „vyhranění“, neví, do jaké škatulky Slavonice Fest zařadit. Naopak diváci jsou z pestrého programu nadšení. Od dvou tisíc v prvním roce jich loňským ročníkem prošlo už přes 12 tisíc a zájem stále stoupá,“ říká Trojan o festivalu, jehož největším problémem je paradoxně to, čím je tak přitažlivý – renesanční Slavonice jsou malé město s okouzlující historií a prázdninovou atmosférou, ale také nedostatkem ubytovacích kapacit.
„Už teď jsou Slavonice na festival skoro obsazené. Jsou to nervy, ale dopadne to stejně jako loni. I letos se do Slavonic všichni vejdeme,“ věří organizátoři.

Letošní Slavonice Fest zahájí ve středu 1. srpna v letním kině Cinestar na slavonickém náměstí projekce legendárního muzikálu Vlasy. “Celý večer chceme pojmout jako poctu nedávno zesnulému režiséru Miloši Formanovi a svobodě, kterou pro nás svým dílem i životem reprezentuje, “ říká Trojan a dodává: “Plánujeme zahájení jako velký letní hippie mejdan, samozřejmě v dobovém oblečení, který bude po projekci pokračovat koncertem Tonyi Graves ve slavonickém Kulturáku.“

Odpoledne proběhnou i vernisáže dvou letošních výstav, výstavy „Mezi - obrazy“ archivu kameramana Jaroslava Kučery v rakouském Fratres a výstavy sochařů Stefana Milkova a Martina Ceplechy v Maříži.

Diváci Slavonice Festu budou také úplně prvními, kteří uvidí ve čtvrtek 2. srpna v exkluzivní předpremiéře nový film Ondřeje Trojana Toman. Neuvěřitelný, ale pravdivý příběh tajemné a rozporuplné osoby šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil poválečné dějiny, a přesto se o něm dodnes mnoho neví, přijede uvést představitel hlavní role, herec Jiří Macháček a další hosté. Toman jde do kin 4. října.

Desítky filmových projekcí

Festival má v programu na 65 filmů z celého světa promítaných v sedmi klimatizovaných sálech a rozdělených do pěti tradičních soutěžních sekcí: Český film (Odborný dohled nad výkladem snu, r. Pavel Göbl, předpremiéra, dokumenty Švéd v žigulíku, r. Petr Horký a Archa světel a stínů, r. Jan Svatoš, Milada, r. David Mrnka, Hmyz, r. Jan Švankmajer, Tlumočník, r. Martin Šulík, Hastrman, r. Ondřej Havelka, 8 hlav šílenství, r. Marta Nováková, Úsměvy smutných mužů, r. Dan Svátek a další), Světový film (Dej mi své jméno, Doma je tady, Happy End, Kupředu levá, Foxtrot, Naprostí cizince, Neznámý voják, Odnikud, Janička, Psí ostrov, Rodinky Belierových, Wind River, Sweet Country, The Florida Project, Tiché místo, dokumenty z festivalu Jeden svět: Město duchů, O otcích a synech, Sestřenice a další), Výběr sochaře Jaroslava Róny (Do morku kosti, O koních a lidech, Rychlý běžec, Tohle je náš svět, Vážený občan), sekci HBO (Příběh, Paterno, Život a smrt Petera Sellerse a další) a letošní národní sekcí je Britský film (Tři billboardy kousek za Ebbingem, Wind River, Ztratili jsme Stalina, Kes, Rocky Horror Picture Show, Brazil).

Vedle toho Slavonice Fest představí i tvorbu České televize, ve které promítne jako Work in progress první dva díly připravovaného seriálu Jana Prušinovského podle scénáře Petra Kolečka MOST! a dokumenty Český žurnál: Hranice práce režisérky Apoleny Rychlíkové a Nerodič režisérky Jany Počtové.

Letní kino Cinestar na náměstí uvede každý večer pohodové filmy pod širým nebem (Vlasy, Já, Tonya, Prezident Blaník, Zahradnictví: Nápadník, Tátova volha). V programu má festival i soutěž studentských filmů, jejíhož vítěze vybere už počtvrté odborná porota. O hlavní ceně Slavonice Festu pro nejlepší film rozhodnou tradičně sami diváci.

Pestrý hudební program

Letošních 12 koncertů, čtyři velké na Kulturák stage a osm ve Stodole Maříž odehrají Tonya Graves, Zrní, Tři sestry, Aneta Langerová, Chris Beer, Lenka Nová a Petr Malásek, Circus Ponorka, Kieslowski, Kalle, Sudy potu, Annabelle Fárová a Monika Načeva s Michalem Pavlíčkem. Taneční párty pak DJ Dr. Peterka, DJ James Wing, DJ Evryday a DJ Robot.

Umění a charita

Každoročně se velkému zájmu těší i doprovodný program, ať už dětské projekce nebo výstavy umění, kterých Slavonice Fest nabídne letos rekordní počet. V rámci projektu Slavonice Fest bez hranic, který se koná za podpory Evropského fondu pro regionální rozvoj INTERREG Rakousko - Česká republika, proběhne na rakouské straně hranice ve Fratres výstava Mezi - obrazy z archivu kameramana Jaroslava Kučery (více o výstavě níže). V kostelíku v Maříži bude letos vystavovat sochař a výtvarník Stefan Milkov a v přilehlé zahradě se o nové objekty rozroste i stálá expozice sochaře Martina Ceplechy. Další dvě výstavy čekají diváky i ve Slavonicích ve Spolkovém domě a Festivalovém centru, kde bude výstava České ceny za architekturu.

Slavonice Fest také spolu s diváky podpoří místní charitativní bazárek Kapička a jeho prostřednictvím malé pacienty, kteří bojují s leukemií a organizaci Pink Bubble, která pomáhá onkologickým pacientům na hranici dospělosti.

Znělku festivalu vytvořil už popáté přední filmový střihač Vladimír Barák, namluvil ji Jiří Macháček.
Web (program, vstupenky, informace)www.slavonicefest.cz


Informace k filmu TOMAN ZDE 


Fotografie


Autor: - i -

Tanec v zrní v písecké Sladovně

V pátek 31. března se v písecké Sladovně koná prezentace unikátního projektu Tanec v zrní, který se v prostorách galerie konal na podzim 2022. Tanec v zrní tvořilo pět třídenních uměleckých rezidencí, v rámci kterých hledaly skupiny tanečníků, choreografů, dramaturgů a filmařů společnou řeč v šestnácti tunách zrní. Projekt dramaturgicky vedl scénograf Tomáš Žižka a ředitel Sladovny Adam Langer. "Každý workshop se konal za přítomnosti jiného filmaře nebo celého týmu filmařů. V návaznosti na rezidence vznikly krátké taneční filmy, jejichž oficiální premiéra proběhne v rámci tohoto setkání. Moc nás baví propojovat nejen děti a dospělé, ale i různá odvětví: tanec, divadlo, hudbu, výstavu, film a hrát si s odlišnými uměleckými prostředky, hledat společnou řeč," vysvětluje Adam Langer. Více info v události ZDE. (dap)
 

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Wohnout - unplugged

Hudba / koncert
Divadlo Oskara Nedbala Tábor - malý sál
31.03.2023 od 19:00 hod.

 

folk mezi řekami . březen 2023

Hudba / koncert / hudební večer
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
31.03.2023 od 18:00 hod.

 

Tanec, zrní a film

Kino / film
Sladovna Písek
31.03.2023 od 16:00 hod.