PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Budějovický majáles slaví 15 let. Kulturou zaplaví celé město

Budějovický majáles slaví 15 let. Kulturou zaplaví celé město

Pondělí, 21.05.2018 / článek

 

Od 20. do 25. května se uskuteční již 15. ročník neziskového festivalu Budějovický Majáles pořádaného studenty. Program nabídne na 150 různých multižánrových bodů, které se odehrají na více než dvanácti lokacích v centru Českých Budějovic. Na co se letos mohou návštěvníci těšit?

V pondělí 21. května chtějí organizátoři připomenout historii naší republiky u příležitosti stého výročí vzniku, a to promítáním polohraného dokumentu Pražské jaro 1968. Pro milovníky pouličního umění si Budside připravil Graffiti session na Náměstí Přemysla Otakara II. a na Sokolském ostrově, kde mohou návštěvníci zůstat do pozdních večerních hodin a užít si večer v Majálesové kavárně v režii labelu Noise Assault Agency of Budweiss s kapelou F V T V R E v hlavní roli. Ani divadelní dramaturgie nezůstane pozadu, právě naopak. S představením vytvořeným na míru Budějovickému Majálesu přijede ruská tanečnice, choreografka, lightdesignérka a kostymérka Evgenia Chetvertková, která se představí za podpory Kredance.

Úterní odpoledne se již tradičně ponese v duchu rodin s dětmi, které se mohou těšit na
Rodinné odpoledne na Sokolském ostrově. Děti si vyzkouší netradiční sporty, vyřádí se na dětském hradě nebo se naučí základy první pomoci, zatímco rodiče mohou relaxovat v Majálesové kavárně.
Filmová dramaturgie pro změnu uvede do dosud nezmapovaných vod českého undergroundu, tekna. U vody zůstane i v průběhu večera se svou letošní novinkou - loďokinem. Jedná se o nevšední pojetí kina, neboť diváci budou usazeni v loďkách na řece, ze kterých budou mít krásný výhled na film Loving Vincent.
Budějovický Majáles se letos také bude ubírat stále aktuálnějším směrem technologií, ale jako vždy neobvyklou formou. Na prknech, která znamenají Budějovický Majáles, se můžete přijít podívat na divadlo This is (not) Europe, které se bude zabývat stále aktuálnějším tématem Evropy a směry, kterými se vydává. Stejně jako každý den si i v úterý můžete užít konec dne v Majálesové kavárně, kde své citové nitro skrz hudbu odhalí zvukový kuchař Kittchen.

Ve středu se můžete zrelaxovat na majálesovém celoměstském Pikniku. Můžete si zacvičit jógu a pak si za odměnu dopřát sladkou neřest v podobě donutů od Donut s tebou, nechte si však dostatek energie na večer, kdy se z tepla auta budete moci pobavit nad kultovním muzikálem totalitního věku Kouř na již tradičním Autokině.
Ať už máte doma skateboard nebo ne, rozhodně si nenechte ujít Specific skate jam na Piaristickém náměstí, kde na návštěvníky bude čekat nevšední skatová podívaná. Pokud budete mít ale náladu spíš na vážnější témata, přijďte si poslechnout Sašu Uhlovou, žurnalistku, která bude mluvit o tom, kde leží hranice práce.
KEEP CALM není jen omílanou frází mířenou na letošní maturanty, ale i názvem středečního divadelního představení, dokumentu o dvou jedincích v nekonečném příběhu v podání divadelního spolku Ufftenživot, opět ve spolupráci s budějovickým Kredancem. Z Brna dorazí kapela Ghost Of You, kterou ožije večerní Majálesová kavárna, a pokračovat se bude až do ranních hodin v klubu Velbloud, kde třetí majálesový den zakončí v duchu elektra Bratři + Killienkrankie.

Ve čtvrtek chtějí pořadatelé upozornit na problematiku vhodných kulturních prostor v Českých Budějovicích, a tak můžete přijít debatovat s předními tvářemi budějovické kulturní scény, mezi které patří například Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla. Problematikou, tentokrát však světovou, se bude zaobírat Jarmila Štuková, česká fotoreportérka, která se od roku 2005 zaměřuje na země sužované válečnými konflikty, chudobou a sociálními problémy.
Čtvrteční hudební dramaturgie Budějovického Majálesu zve hlavně na pořádnou předzvěst páteční open air v podání kapel Sýček a Červen ve Velbloudu.

Páteční vyvrcholení festivalu se bude letos významně lišit od těch předešlých. Průvod
středních škol
s účastí přesahující čtyři tisíce zůstává, ale odpoledne pořadatelé nabídnou tři různé stage s programem. Kromě velkého venkovního pódia a menšího party stanu, si nenechte ujít ani doprovodný program v Majálesové kavárně, která se letos bude nacházet v prostorách útulného šapitó. 
Za podpory Rakouského kulturního fóra do varu návštěvníky dostane Leyya a Gudrun Von Laxenburg. Britskou hudební scénu bude zase reprezentovat Too Many T’s, ale majálesová dramaturgie nezapomněla ani na české a slovenské hudební lahůdky. Vystoupení oblíbené budějovické kapely VEES, která letos křtí své druhé album, bude jedním z vrcholů celého festivalu. K namáhání představivosti svými texty vyprovokuje WWW + Fajt. Ze slovenské scény se pak můžete těšit na Živé Kvety s Luciou Piussi v čele. 

Více z programu najdete ZDE


Autor: - i -, dap -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Cavewoman

Divadlo / komedie
Dům kultury Milevsko
16.02.2020 od 19:00 hod.

 

Farní karneval

Pro děti / karneval
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
16.02.2020 od 14:30 hod.

 

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / workshop / přednáška
Clarion Congress Hotel České Budějovice, Pražská tř. 2306/14
16.02.2020 od 15:00 hod.

 

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotronikou

Ostatní / workshop / přednáška
Gymnázium Vítězslava Nováka Jindřichův Hradec, Husova 333
16.02.2020 od 09:30 hod.