PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Malé divadlo uvede Game. Inscenaci, v níž hrajete a není z ní úniku

Malé divadlo uvede Game. Inscenaci, v níž hrajete a není z ní úniku

Čtvrtek, 12.04.2018 / článek

 

„Tohle není divadlo, tohle je hra. Žádné hlediště, žádné jeviště. Příběh, který můžete vidět jedině očima jedné z postav...“ To je úvod anotace k inscenaci GAME. Se souborem Malého divadla ji nejen pro českobudějovické publikum připravuje režisér Janek Lesák. Hra bude mít premiéru v sobotu 14. dubna od 18.30 hodin před Malým divadle Jihočeského divadla. 

Soubor Malého divadla tentokrát nepřichází s běžnou divadelní inscenací, nýbrž s participačním divadlem postaveným na principech LARPu (Live Action Role Play). Diváci se stávají hráči, mají možnost jednat za svoji postavu a zažít tak příběh pohledem konkrétního obyvatele městečka, ve kterém se děj odehrává. Nejde tedy o to usadit se v hledišti a pozorovat, co se odehrává před námi na jevišti. Jde o to zažít příběh na vlastní kůži. Příprava této formy je pro tvůrce velmi náročná.

 „Všichni účastníci jsou aktivně zapojeni do hry a hrají roli fiktivní postavy v reálném čase a prostoru. Je to jako hrát deskovou hru na speciálním hracím plánu velikosti tenisového kurtu. Nepotřebujete figurku, tou jste vy sami,“ prozradila dramaturgyně a spoluautorka GAME Natálie Preslová. 

Není návratu 

Diváci musejí být připraveni v přesný čas začátku před Malým divadlem, odtud budou odvezeni na tajné místo hry. Neexistuje únikový východ, neexistuje záchranné heslo. Musejí hru hrát a dohrát. Na místě stráví přibližně dvě hodiny, pak budou dopraveni zpět na místo srazu. Pravidla se dozví sice až na samotném místě akce, jisté však je, že hru prožijí v kůži jedné z padesáti postav příběhu.

„Aby divák zvítězil, bude muset řešit konkrétní problémy hry a plnit její přání. Vývoj hry bude moci kdykoli ovlivnit, ať už svým rozhodnutím, slovy nebo činy. Jak příběh dopadne, bude jen a jen na samotných divácích. Nevyužijí dovednosti herců, ale dovednosti hráčů. Hra vyžaduje schopnost aktivního pohybu a vykonávání herních úkolů – fyzickou aktivitu, logické úkoly i aktivní komunikaci se spoluhráči. Všichni, kdo se GAME zúčastní, se musí aktivně podílet na průběhu hry, není možné se jen dívat,“ vysvětluje kmenový režisér Malého divadla Janek Lesák.Hra začíná samotným nákupem lístku, kdy každý z hráčů obdrží dopis s instrukcemi a základními informacemi o principech hry. Pro účast v GAME je určen dresscode ve stylu 30. let 20. století, kostýmy lze zapůjčit na místě. Hra není vhodná po osoby mladší 15 let a hendikepované.

Autorem scénografie je Karel Čapek, který spolupracuje nejen s Malým divadlem (Jenom tři mušketýři), ale také s činohrou Jihočeského divadla (Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, Shakespeare v Hollywoodu, Knězovy děti, Pohani…), hudbu složil Jan Čtvrtník, který pro inscenace Malého divadla komponuje již od roku 2014. Kapacita hráčů je přirozeně omezená, hry se účastní čtyřicet diváků a jedenáct herců Malého divadla.

GAME je poslední sezónní premiérou souboru Malého divadla, zároveň je však i poslední z inscenací, které Malé divadlo realizovalo v rámci čtyřletého mezinárodního projektu Platform Shift+, kterého se účastnilo deset evropských divadel. V rámci tohoto projektu, který bude v letošním roce zakončen, se v Budějovicích ve spolupráci s Budějovickým Majálesem uskuteční v květnu Creative Forum.
Půjde o sérii přednášek a workshopů zaměřených na použití digitálních technologií, které budou vedeny českými i zahraničními odborníky. V předešlých letech se Creative Forum uskutečnilo v estonském Tallinu a v portugalském Lisabonu.

GAME realizuje tým Malého divadla ve spolupráci s Dopravním podnikem města České Budějovice, který byl také partnerem site-specific projektu Autobuď (2015) a s Jihočeským divadlem spolupracuje na divácky oblíbených Utajených koncertech.

Nejbližší uvedení
14 dubna 2018 – premiéra
16. – 19. dubna 2018
11. – 12. května 2018
21. – 22. května 2018


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Doteky léčivého divadla

Divadlo
Spektrum Sezimovo Ustí
20.05.2019 od 19:00 hod.

 

Návrat do hotelu Blackout

Divadlo / komedie
Městské divadlo Český Krumlov
20.05.2019 od 19:30 hod.

 

Mezinárodní den tance 2019 Tábor

Ostatní / setkání
Žižkovo náměstí, T.G.M.
20.05.2019 od 14:00 hod.