PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Jihočeské divadlo uvede o Velkém pátku Stabat mater, monumentální Dvořákovo dílo

Jihočeské divadlo uvede o Velkém pátku Stabat mater, monumentální Dvořákovo dílo

Pátek, 30.03.2018 / článek

 

Velikonoční koncerty opery Jihočeského divadla jsou v Českých Budějovicích již takřka tradicí. Poprvé divadlo uvedlo před velikonočními svátky Mozartovo Requiem v katedrále svatého Mikuláše v roce 2015. V dalším roce na jaře se pak orchestr, sbor a sólisté opery JD přesunuli s interpretací tohoto díla do klášterního kostela Obětování Panny Marie na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích, kde zazněla tato zádušní mše celkem dvakrát, tedy v roce 2016 i 2017. Tam se koná i další koncert, a to v pátek 30. března od 19.30 hodin.  

Pro letošní slavnosti Velkého pátku – největšího liturgického svátku, jímž si připomínáme ukřižování a smrt Ježíše Krista – se pořadatelé rozhodli změnit repertoár. V nastudování a pod taktovkou Maria De Rose, generálního hudebního ředitele opery Jihočeského divadla, uvedou v prostorách klášterního kostela oratorium Stabat mater od českého hudebního velikána Antonína Dvořáka. Stabat mater uslyšíte v podání sólistů Kateřiny Špilauer Hájovské (soprán), Dagmar Volfové (alt), Petera Malého (tenor) a Martina Gurbaľa (bas).

Dvořákovo Stabat mater je mimořádně sugestivním zhudebněním textu o utrpení matky, jejíž syn umírá na kříži, ale také nadčasovou, všeplatnou výpovědí o lidském zármutku a naději. Prostá, neokázalá víra, která je jedním z hlavních atributů také autorovy celé další tvorby, umožnila vznik díla hlubokého obsahu.
Celá struktura rozsáhlého díla, které je rozčleněno do deseti částí, se klene od počátečního obrazu smrti a utrpení přes pocity úzkosti a bolestné meditace až k závěrečné katarzi, přitakávající životu. Premiéra skladby se uskutečnila 23. prosince 1880 v Praze na koncertě Jednoty umělců hudebních za řízení Adolfa Čecha.

13. března 1884 Dvořák osobně dirigoval Stabat mater v londýnské Royal Albert Hall, což znamenalo skladatelův první velký zahraniční triumf. Pro svoje mimořádné hudební a duchovní kvality se Dvořákovo oratorium stalo nejproslulejším zhudebněním středověké sekvence Stabat mater a zároveň patří k nejoblíbenějším a nejčastěji provozovaným dílům svého autora.

Vstupenky na čtvrtý velikonoční koncert lze zakoupit v předprodeji prostřednictvím sítě CBsystem, k prodeji budou i před koncertem v místě jeho konání.

Antonín Dvořák / Stabat mater, op. 58
1. Stabat mater dolorosa Andante con moto
2. Qui est homo Andante sostenuto
3. Eja mater Andante con moto
4. Fac, ut ardeat cor neum Largo
5. Tui nati vulnerati Andante con moto, quasi allegretto
6. Fac me vere, tecum flere Andante con moto
7. Virgo virginum Largo
8. Fac ut portem Christi mortem Larghetto
9. Inflammatus Andante maestoso
10. Quando corpus morietur Andante con moto


 


Autor: - i -

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 
Kultura dnes


Tata Bojs

Hudba / koncert / rock - r&r
Veselské pískovny
17.08.2019 od 20:00 hod.

 

Houpačka 2019

Festival / charitativní a multižánrový
areál fotbalového hřiště
17.08.2019 - 18.08.2019 od 13:00 hod.
vícedenní akce

 

Summer Punk Party Volyně vol. VIII

Hudba / festival / hardcore, punk
Koupaliště Volyně
17.08.2019 - 18.08.2019 od 18:00 hod.
vícedenní akce

 

Léto na Kampě - NB2J a Trio de Compostela

Festival
klub Kampa, kampus JU
17.08.2019 od 18:00 hod.